KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları için geri sayım…

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları için geri sayım…

50
0
PAYLAŞ

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları için geri sayım…

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları için geri sayım…

KPSS sınav sonuçları 16 Eylül’de açıklanacak. KPSS sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinde açıklanacak, ardından seçim dönemi başlayacak.

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?  KPSS sonuçları için geri sayım…

KPSS maratonundan ayrılan adaylar sonuç tarihini beklemeye başladı. Sınav sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasından duyurulacak, ardından seçim süreci başlayacak. Uzun bir maratonun ardından emeklerinin karşılığını almak isteyenler 2021 KPSS’nin detaylarını merak ediyor.

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS sonuçları 16 Eylül’de ÖSYM tarafından açıklanacak.

Sonuçlar açıklanır açıklanmaz ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden duyurulacaktır. Sınav sonucunu öğrenmek için TC Kimlik Numaranızı ve size özel belirlenen ÖSYM Aday Parolanızı sisteme girmeniz yeterli olacaktır.

KPSS SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Sınavdaki her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenek, yanlış cevap sayısından doğru cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak ve bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Yabancı dilde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDS)/Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-Yabancı Dil Sınavı) Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ÖABT kapsamında test edilmemektedir. YDS), sonuçlardan oluşturulan KPSSP120 puan türünü kullanacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yıl ve ilgili yabancı dilde (2021-YDS/1 2021 ve sınav başvuru tarihinden önce alınan 2021 e-YDS sonucu) YDS/e-YDS sonucu dikkate alınır. kullanılabilir.
KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında ilgili yılın YDS/1/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanı hesaplanacak adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri her bir yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak ve adayların yabancı dil standart puanları bu değerler kullanılarak hesaplanacaktır.

Bir sınavda en az 1 ham puan (net) olmayan adaylar bu sınava ilişkin hesaplamalara dahil edilmeyecek ve bu adaylar için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’den en az 1 ham puanı olmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.
Sınav sonrasında ÖSYM Başkanlığı veya adli makamlarca iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılacak ve geçerli soruların puan değeri yeniden belirlenerek puanlama yapılacaktır.

Tablo-1’de yer alan testlerden elde edilen standart puanların ağırlıklandırılması ile hesaplanacak KPSS puan türleri Tablo 2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seçecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Tablo-2’de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar ve YDS puanları kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Herhangi bir ASP’nin bir aday için hesaplanabilmesi için, o adayın o ASP’nin hesaplanmasında kullanılan tüm standart puanlara sahip olması gerekir.

KPSS puanları adayların ASP’leri kullanılarak hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her bir KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilecektir. Kamu kurum ve kuruluşları A Grubu Personel giriş sınavlarına adaylarını KPSS puanlarına göre davet edecek, giriş sınavı yapmayacak kamu kurum ve kuruluşları atamalarında doğrudan KPSS puanlarını kullanacak.

Almanca Arapça Çince internet İspanyolca İtalyanca Japonca KPSS KPSS sonuçları meb ÖSYM Rusça YDS sınavı

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları için geri sayım…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK