TTB: Yüz yüze eğitimin sürekliliği için düzenleme şart

TTB: Yüz yüze eğitimin sürekliliği için düzenleme şart

44
0
PAYLAŞ

TTB: Yüz yüze eğitimin devamlılığı için yönetmelik şart

TTB: Yüz yüze eğitimin devamlılığı için yönetmelik şart

Türk Tabipleri Birliği (TTB), okulların ilk haftasının bitmesiyle birlikte tam zamanlı yüz yüze eğitimin devamlılığı için düzenlemelerin yapılması gerektiğini duyurdu.

TTB: Yüz yüze eğitimin devamlılığı için yönetmelik şart

Bir buçuk yıllık uzaktan eğitimin ardından TTB, geçtiğimiz hafta her kademede açılan okullarda yaşanan eksikliklerin giderilmesini ve hükümetten üzerine düşen görevlerin yerine getirilmesini talep etti.

Tam zamanlı yüz yüze eğitimin kesintisiz devam etmesi için tüm topluma sorumluluklarını bir kez daha hatırlatalım: sınıf mevcutlarını 30’un altında tutmak için gerekli düzenlemeler!” aramayı yaptı.

ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA

TTB Okul Sağlığı Çalışma Grubu ve Merkez Konseyi, okullarda yüz yüze eğitimin güvenli bir şekilde devam etmesi için üzerinde durulması gereken en önemli üç noktayı kamuoyu ile paylaştı:

– Toplumdaki tüm yetişkinlerin aşılanması, okulları mümkün olan en uzun ve en güvenli şekilde açık tutmak için en kritik uygulamadır. Bu nedenle aşılamanın tamamlanması için daha fazla çaba gösterilmeli, aşısız yetişkinlerin halk sağlığı açısından risklerini sınırlayan uygulamalar artırılmalı ve 12 yaşından büyüklerin aşılanması teşvik edilmelidir.

Okullarda çalışan tüm yetişkinlerin aşılarını tamamlamaları esastır. Haftada iki kez yapılan PCR testinin pratikte uygulanması çok zordur. Bu nedenle okullarda çalışan yetişkinlerin aşılanması temel çözüm olacaktır. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın PCR testi uygulamasında farklı bir yaklaşım benimsediği ve bu uygulamanın somut olarak hayata geçirilmediği de aldığımız bilgiler arasında.

– Yüksek dağılımımız nedeniyle sınıf mevcudu 30’un altına indirilmelidir. Sınıf mevcudu azaltmak için öğrencilerin okula devam ettiği gün sayısından feragat edilmemesi çok önemlidir.

12 KÜÇÜK ÇOCUKLAR ZAMAN ZAMAN MASKE TAKAMAZLAR

Bunlara ek olarak yapılan açıklamada sınıfların ve hizmetlerin havalandırılması, maske, hijyen, HES kodu takibi, Covid-19 önlemleri bir kez daha hatırlatıldı.

12 yaş altı çocukların okul bahçesinde oyun oynarken maske takmalarına ve mesafe koymalarına gerek olmadığı vurgulandı. 5 Eylül 2021 akşamı açıklanan “Okullarda COVID-19 Pozitif Vaka Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar” başlıklı algoritmanın eksiklikleri şu şekilde sıralanıyor:

– Etkili bir aşı ile aşılanmış ve 15 günü geçmiş çocuk ve yetişkinler, maske ve semptom takibi ile okula gidebilmelidir.

– Karantina süresi 14 gün gibi uzun bir süre tutuldu. Öğrencilerin eğitim kayıplarını en aza indirmek için öğrenci ve öğretmenler için karantina süresi 10 gün ile sınırlandırılabilir. Veya temasın 5. gününde PCR testi yapılabilir ve negatif çıkarsa öğrenci veya öğretmen karantinadan çıkabilir.

– Öğrenciler okula devam ederken her gün hızlı antijen testi yapılabilir. Hızlı test pozitif olduğunda onay için PCR testine alınır.

Çocuk HES kodu Maske öğrenci okul Sağlık Bakanlığı yüz yüze

TTB: Yüz yüze eğitimin devamlılığı için yönetmelik şart

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK