YÖK Başkanı’ndan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

YÖK Başkanı’ndan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

30
0
PAYLAŞ

YÖK Başkanı’ndan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

YÖK Başkanı’ndan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

YÖK Başkanı Erol Özvar, “Bu yıl 2021-2022 eğitim öğretim yılında salgının gelişim seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları dikkate alınarak üniversitelerde örgün eğitim yüz yüze başlayacak” dedi.

YÖK Başkanı'ndan 'yüz yüze eğitim' açıklaması

YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite rektörleriyle ilk kez bir araya geldiği toplantıda YÖK’ün yeni gelecek vizyonunu paylaştı. Toplantıda ayrıca 2021-2022 eğitim öğretim yılına ilişkin istişarelerde bulunuldu. YÖK Başkanı Özvar, yüz yüze eğitim süreciyle ilgili izlenecek yol haritasına değinerek, “Bu yıl 2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversitelerde örgün eğitime yüz yüze başlanacak. salgının gelişim seyri ve ilgili kurum ve kuruluşların uyarıları. Ancak yükseköğretim kurumlarımızla koordinasyonun sağlanması amacıyla salgının seyrine göre harmanlanmış eğitim modeli örgün programlarda olduğu gibi kullanılmaya devam edilecektir.

Özellikle uygulamalı eğitimin yüz yüze yapılması program kazanımlarının sağlanması açısından gerekli tüm önlemler alınarak yapılması çok önemlidir. Teorik derslerin, salgının seyrine göre yüz yüze veya belli bir oranda uzaktan eğitimle verilebileceğini hatırlatmak isterim. Elbette kampüs ortamı, birden fazla birimin akademik ve idari personeli ile bu birimlerin öğrencilerinin bir araya geldiği ve toplumdan bireylerin etkileşimde bulunduğu ortamdır.

Kampüslerde eğitim faaliyetlerinin yanı sıra akademik araştırmalar, çeşitli hizmetler ve idari faaliyetler de yürütülmektedir. Bu nedenle yükseköğretim kurumlarının salgının kontrolünde sadece eğitim açısından değil, faaliyet alanlarına göre de riskler belirlenmeli ve buna göre önlemler alınmalıdır.

“YURTLAR HAKKINDA DA DUYURU YAPILACAKTIR”

Salgın döneminde yükseköğretim öğrencilerine yönelik yurtların yüz yüze eğitim sürecinde de önemli olduğuna işaret eden YÖK Başkanı Özvar, “Bildiğiniz gibi Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar söz konusu olduğunda. Bu yerlerin yönetimi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. YÖK Başkanlığı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile temasa geçtik, yurtların kullanımına ilişkin gerekli açıklamaların yakın zamanda yapılmasını bekliyoruz.”

“BAZI ŞARTLARIN DOLDURULMASI GEREKİR”

Covid-19 salgınının yayılmasına yönelik tedbirlerin yer aldığı Güvenli Kampüs rehberinin de hazırlandığına dikkat çeken Özvar, “Yükseköğretim kurumlarının riski azaltacak ve yayılmayı önleyecek bazı koşulları sağlaması gerekiyor. salgın dönemlerinde yüz yüze eğitim. Bu doğrultuda dünyadaki çeşitli kurum ve kuruluşlar enfeksiyonla mücadele için çeşitli önerilerde bulunmuş ve bunları uygulamaya başlamıştır. İdari olarak, üniversitelerin merkezi ve bölgesel otoritelerle yakın iletişim ve işbirliği içinde olması kritik öneme sahiptir.

Küresel bir salgında tüm kurum ve kuruluşların ülke politikaları doğrultusunda genel tedbirler alması zorunludur. Nitekim salgının bölgesel ve yerel seyri de farklılık gösterebiliyor ve yerel yönetimlerle yakın iletişim, salgının yayılmasının önlenmesi ve kontrol altına alınması açısından önemli. Bu nedenle üniversitelerimizin salgın süreçlerinde eğitim ve öğretimin uygulanmasına yönelik planlar yapması ve farklı program ve uygulamalar için farklı önlemler alması beklenmektedir. YÖK’ün yerleşkeler ve yerleşkeler için Covid-19’a karşı önlemleri içeren Güvenli Kampüs rehberi ve eğitim öğretim süreçlerine yönelik ikinci bir rehber olarak bu yıl güncellenecek olan bu iki rehber uygulaması da yol gösterici olacaktır. Alınan kararların yer aldığı bir web sitesi de anlık takipler için yardımcı olacaktır.

“Aşılı ve aşısızların yurtlarda ayrı kalmaları tavsiye edilir”

Üniversitelerde yapılacak yüz yüze eğitim sürecinde yurtlarda alınacak önlemlere değinen YÖK Başkanı Özvar, alınması gereken tedbirlerle ilgili şunları söyledi:
“Yüz yüze eğitime hazırlanırken akademik ve idari personelimizin ve öğrencilerimizin aşılarını tamamlamalarının teşvik edilmesi, sosyal ve ortak alanlarda alınacak önlemlere uyulması son derece önemlidir.

Kampüs ve kampüslerde maske ve mesafe kurallarına uyulması, aşılı ve aşısızların yurtlarda ayrı kalmalarının sağlanması, aşısız bireylerin PCR takipleri, semptom gösterenler için izolasyon odaları ve hem yurtlarda hem de kampüslerde tıbbi danışmanlık yapılması, sınıfların havalandırılması mümkün olduğunca sınırlı ders saatleri Sınıfların meşgul tutulması, blok sınıfların yapılmaması, ara verilerek sınıfların havalandırılmasının sağlanması, basit gibi görünen ancak salgının yayılmasının azaltılmasında büyük önem taşıyan önlemlerdir. Havalandırma koşulları zayıf olan amfi ve derslik ve laboratuvarlarda maksimum kişi ve kapasiteyi aşmamak, öğrencilerin gruplara ayrılması da önemli uygulamalardır.” (İHA)

Yüz yüze eğitim kararı alındı, kiralar fırladı ilginizi çekebilir Yüz yüze eğitim kararı alındı, kiralar fırladı

hibrit normalleşme YÖK yüz yüze

YÖK Başkanı’ndan ‘yüz yüze eğitim’ açıklaması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK