Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlıyor, eğitimciler endişeli

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlıyor, eğitimciler endişeli

38
0
PAYLAŞ

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

Pandemi nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimler 6 Eylül’de başlayacak Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, vaka artışının arttığı bir dönemde eğitimin 40 kişilik sınıflarda verileceği konusunda uyardı. yüksek. Sönmez, “İki yıl önceki gibi eğitim ve öğretime başlıyorlar” dedi.

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

Antalya’da okulların hala pandemi koşullarına göre düzenlenmediğini ve sınıf mevcudunun 40 kişi olduğunu söyleyen Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, vaka sayısının arttığına dikkat çekerek uyarıda bulundu.

“40 KİŞİLİK DERSLER ÇİFT EĞİTİM YOK”

Eğitim ve öğretimin iki yıl önce olduğu gibi aynı şekilde başladığını söyleyen Sönmez, şunları kaydetti:

“Henüz öğretmen atamaları yapmadılar, öğretmenlere ihtiyaçları var. Bakanlığın kendi istatistiklerine göre 100 binden fazla öğretmene ihtiyaç var. Eğitim-Sen istatistiklerine göre 300 binin üzerinde. Antalya da dahil olmak üzere birçok sözleşmeli öğretmen çalışmaktadır. Ancak öğretmen atamalarını henüz yapmadılar. Okulların temizlik ve hijyenini sağlayacak, derslik ve sıraları düzenleyecek yardımcı personel bulunmaktadır. Bunları yıllık olarak İŞKUR’dan alırlar.

Okullar başlayınca alıyorlar ve yıl sonunda bırakıyorlar. Yazın işsiz kalıyorlar. Onlar da henüz teslim almadılar. Okulları eğitim ve öğretime hazırlayacak yardımcı personel bulunmamaktadır. Sınıflar 40 kişiliktir, ikili eğitim yoktur. Yalnızca önceden var olan okullarda ikili öğretim. Bunun dışında pandemi göz önüne alındığında ikili eğitime başlanmamıştır. Özellikle şehir merkezinde en az 40 kişilik sınıflar bulunmaktadır. Eğitim böyle başlar.

“PANDEMİK DURUMLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİMİN PLANLANMASI GEREKİYOR”

Türkiye’de ikinci aşı yaptıranların oranı yüzde 59. Bu, ebeveynlerin çoğunluğunun aşılanmadığını göstermektedir. Öğretmenlerin yüzde 15 ila yüzde 20’si aşısızdır. Bunlar da sorun gibi görünüyor. Bunun dışında okullara herhangi bir ek kaynak tahsis edilmemektedir. Okulların masraflarının karşılanması açısından. Veliler ve okul yönetimi karşı karşıya gelir. ‘Ne kadar toplayabilirler’ anlayışı gelişti. Böyle bir kaos ortamında okullar açılıyor. Bunları değerlendirdiğimizde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın iki yıl boyunca pandemi koşullarına uygun bir eğitim-öğretim ortamı hazırlama planı ve çalışması olmadığı gibi, bunu aşmak için bir düzenleme yapmak için de herhangi bir adım atmadığı görülmektedir. Hala atmadı.

Yüz yüze eğitim bizim de savunduğumuz bir eğitimdir. Çünkü en değerli eğitim, öğrencilerin en çok kazandıkları eğitimdir. Ancak pandemi koşullarında bu eğitimin yüz yüze planlanması gerekiyor. Yeniden tasarlanması gerekiyor, okulların yapısından, dersliklerin koşullarından, öğretmenler odasından tüm alanlara kadar yeniden planlanması gerekiyor. Bunların hiçbiri yapılmadı.”

“İSTEKLERİNİZİ UYGULAYIP UYGULAMADIĞINIZI KONTROL EDECEĞİZ”

Veli-Der Başkanı Tülin Koç, okulların pandemi koşullarına uygun hale getirilmesi için araştırmalar yürüttüklerini söyledi.

“Önümüzdeki dönemde okulların hazırlanmasına yönelik önerilerimizi veliler olarak paylaştık. Hem Sağlık Bakanlığı hem de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen broşürler ve resmi yazılar bulunmaktadır. Bu aşamada okulların açılmasını takip ediyoruz. Şu anda, bulgularımız biraz yetersiz. Çalışmaların ne aşamada olduğunu bildiğimiz için, çocuklar henüz okullara gelmediği ve eğitim başlamadığı için öğrenci sayısı, ek derslik, öğretmen ataması yapılmamaktadır. Ancak Milli Eğitim’in bunları nasıl çözdüğü konusunda çok objektif net bilgiler veremeyeceğiz. Önce okulları açmalıyız. Önümüzdeki hafta öğretmenlerle, okullardaki Bakanlıklar, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın taleplerini yerine getirip getirmediğini kontrol edeceğiz. Bir rapor yayınlayacağız. Bu bizim araştırma ve gözlemlerimize dayanmaktadır. Daha sonra bu raporun sonuçlarını hem Milli Eğitim hem de kamuoyu ile paylaşacağız. Bunların yerine getirilmesi kamuoyu oluşturacaktır. Bizim de talep ve önerilerimiz var.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ ÇOK FAZLA”

Koç, Milli Eğitim Bakanlığı’na önerileri olduğunu belirterek; “Şu anda atıl durumda olan kamu binaları, köy okulları var ya da mahallelerdeki okullar için geçici dersliklere dönüştürülmesi gibi önerilerimiz var, okul bahçelerinde uygun yerlere prefabrik derslik ve derslikler yapılabilir. Bu bayramda gözlemledik ama okulların açılmasından sonra hem öğrenci sayısı hem de hangi okulda ne gibi çalışmaların yapıldığı, hangi konularda eksikliklerin olduğu konusunda tespitlerimizi yapmak istiyoruz ve istiyoruz. onları bilgilendirmek. Çok sayıda öğrencimiz var.

Kesintisiz eğitim istiyoruz. Yani haftada 2-3 gün sınıflara bölünerek bir eğitim yapılmasını istemiyoruz. Çünkü pandemi sürecinde öğrenme boşlukları ve psikolojik-fiziksel bağlanma sorunları yaşayan çocuklarımız da var. Bunun dışında Kuran kurslarının taleplerinin çok yoğun bir şekilde arttığını ve merdiven altında nasıl bir denetimsiz eğitim verildiğini bilmediğimizi ancak bildiğimiz ama denetimli olmayan mekanizmanın çalıştığını görüyoruz. Bu anlamda çok ciddi kayıtlarımız var” dedi.

Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitim toplantısı: Bakan Özer ve YÖK Başkanı da katılacak ilginizi çekebilir Bilim Kurulu’ndan yüz yüze eğitim toplantısı: Bakan Özer ve YÖK Başkanı da katılacak

Yüz yüze eğitim 40 kişilik sınıflarla başlar, eğitimciler endişeli

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK