Yüz yüze eğitimle ilgili dikkat çeken iddialar! CHP’li vekil tek tek açıkladı

Yüz yüze eğitimle ilgili dikkat çeken iddialar! CHP’li vekil tek tek açıkladı

50
0
PAYLAŞ

Yüz yüze eğitimle ilgili dikkat çeken iddialar! CHP’li vekil tek tek açıkladı

Yüz yüze eğitimle ilgili dikkat çeken iddialar! CHP’li vekil tek tek açıkladı

Yaklaşık 1,5 yıllık bir aradan sonra yüz yüze eğitime açılan okulları inceleyen CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, yeni eğitim-öğretim yılının sorunlar yumağı ile başlamasına tanık olduğunu söyledi. Kaya, “Sınıf mevcutları Bilim Kurulu tarafından açıklanan 15 kişilik sınıf mevcudundan çok uzak. Çocuklarımıza 40-50-60 kişilik sınıflarda eğitim veriliyor” dedi. “Okulların güvenliğini sağlayacak güvenlik personeli yok. Okullarda sağlık çalışanı yok. Bu olaya yaklaşımın ne kadar esnek olduğunun bir göstergesi” dedi.

Yüz yüze eğitimle ilgili dikkat çeken iddialar!  CHP'li vekil tek tek açıkladı

Pandemi nedeniyle 1,5 yıllık uzun bir aradan sonra okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte 6 Eylül’de 18 milyon öğrenci ve bir milyon 200 bin öğretmenle eğitime başlandı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise okulların açıldığı gün Ankara’nın merkez ilçelerinde bulunan Çankaya, Mamak, Keçiören ve Altındağ gibi okulları ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kaya, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında yüz yüze eğitim konusundaki tespitlerini aktardı.

“DERSLER 60 KİŞİLİK SINIFLARDA YAPILIYOR”

Yıldırım Kaya, 2021-2022 eğitim öğretim yılının, Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan uyarıların dikkate alınmaması nedeniyle sorunlar yumağıyla başladığına tanık olduğunu ifade etti.

* Okullarda öğretmen sıkıntısı olduğu için bu dönemde ücretli öğretmenler atanmıştır. Sınıf mevcutları Bilim Kurulu tarafından açıklanan 15 kişilik sınıf mevcudundan çok uzaktır.

* MEB verilerine göre 2020-2021 eğitim öğretim yılında İmam Hatip ortaokullarında 27, genel ortaokullarda 24, İmam Hatip liselerinde 15, genel liselerde 32, genel liselerde ise 24 öğrenci bulunmaktadır. meslek liselerinde okuyan öğrenciler. Ama sınıflar yetersiz, çocuklarımıza 40-50-60 kişilik sınıflarda eğitim veriliyor.

“Aşı Karşıtı ÖĞRETMENLER DERSE GİRİYOR”

* Hijyen için dezenfeksiyon ve maske dışında herhangi bir önlem alınmamıştır. Ankara’da bazı okullarda öğrencilerden maske getirmeleri isteniyor.

*Temizlik personeli yok ve yeterli değil. Tuvaletler ve lavabolar yetersiz ve temiz değil. Lavabolarda sıvı sabun yok. Okulların güvenliğini sağlayacak güvenlik personeli bulunmamaktadır.

* Okullarda sağlık personeli bulunmamaktadır. Aşısız ve aşı karşıtı öğretmenlerin derslere katılması olaya yaklaşımın ne kadar esnek olduğunun bir göstergesidir.

Kaya, tespitleri ışığında, “Bu şartlarda eğitim ve öğretimin çocuklarımız başta olmak üzere tüm toplumu olumsuz etkileyeceğini hepimiz biliyoruz. Ancak okulları kapatmamak hepimizin ilk hedefi olmalıdır. Milli Eğitim Balkan Sayın Mahmut Özer de ilk hafta 198 derslikte Covid-19 vakası tespit edildiğini ve bu nedenle bu dersliklerde eğitime ara verildiğini açıkladı.

“EĞİTİME DEVAM ETMEK İÇİN HEMEN YAPILMASI GEREKENLER…”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

*31 Ocak 2022 tarihinde yapılacağı açıklanan 15 bin öğretmen alımı 2020 KPSS puanı ile yapılmalı ve bir an önce başlatılmalıdır.

*2022 KPSS sonuçlarıyla 2022 başında 40 bin öğretmen daha atanmalı.

*Düzenli eğitim gören okullarda dersliği yetersiz ve dersliği gereğinden fazla olan sınıflar geçici olarak ikili eğitime ayrılmalıdır.

*Öğrenciler, sınıfları kalabalık olan okullara ve sınıf mevcudu daha az olan okullara geçici olarak tahsis edilmelidir.

* Haftanın altı günü üçer günlük gruplar halinde iki grup halinde eğitim ve öğretim almaları sağlanmalıdır.

*Ders süresi 25 dakika olmalı ve aralar 15 dakika olarak yeniden düzenlenmelidir.

*Çifte eğitim (geçici dönem) başlatılmalıdır. Birinci grup derse sabah 08:00’de başlayıp 12:00’de bitirmelidir; ikinci grup 13.00’te başlayıp 17.00’de bitmelidir.”

“ANA DERSLER OKULDA, DİĞER DERSLER UZAKTAN YAPILMALIDIR”

Pandemi döneminde sadece ana dersler dahil edilerek toplam 21 saatlik yüz yüze eğitim programının uygulanması gerektiğini öne süren Yıldırım Kaya, şöyle devam etti:

*Ders saatlerini azaltmak, matematik, fen, Türkçe…vb. Temel derslerin okulda ve diğer derslerin uzaktan eğitim yoluyla yürütülmesi için esneklik sağlanmalıdır.

* Yeterli sayıda temizlik personeli çalıştırılarak tuvalet ve lavabolar her zaman temiz tutulmalıdır.

* Her eğitim bölgesinde bir sağlık çalışanı bulunmalıdır.

* Her okulun bir bilişim (bilgisayar) öğretmeni olmalıdır.

*Yeterli sayıda güvenlik görevlisi istihdam edilmelidir.

* 17 bin kapalı köy okulu açılmalıdır.

*Sınıf açığı kapatılmalıdır.

*İnşası tamamlanmayan okullar bir an önce tamamlanarak eğitimin hizmetine sunulmalıdır.

*Aşı karşıtı olan ve aşı yaptırmayan öğretmenlerin derslere girmemeleri gerekmektedir.

*Aşısı olmayan hiç kimse okula kabul edilmemelidir.

Grip aşısında yüzde 62 zam ilginizi çekebilir Grip aşısında yüzde 62 zam

Yüz yüze eğitimle ilgili dikkat çeken iddialar! CHP’li vekil tek tek açıkladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK