ABD’de perakende satışlar ağustosta beklentiyi aştı

ABD’de perakende satışlar ağustosta beklentiyi aştı

48
0
PAYLAŞ

ABD perakende satışları Ağustos’ta beklentileri aştı

ABD perakende satışları Ağustos’ta beklentileri aştı

ABD’de perakende satışlar Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Beklentiler yüzde 0.8 düşüş yönündeydi. Dolar güçlenirken güne 8,43’ten başlayan dolar/TL gün içinde 8,51’i gördü.

ABD perakende satışları Ağustos'ta beklentileri aştı

ABD’de perakende satışlar Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak sürpriz oldu. Reuters anketinde ekonomistlerin ortalama beklentisi yüzde 0,8 düşüş yönündeydi.

Sürprizde okulların açılmasıyla ilgili alışverişlerin etkili olabileceğine işaret eden Reuters, bu durumun üçüncü çeyrekte keskin bir yavaşlama beklentisini yumuşatabileceğini vurguladı.

Temmuz ayında perakende satışlardaki yüzde 1,1’lik düşüş yüzde 1,8’e revize edildi.

Cips sıkıntısı nedeniyle üretim kesintilerinin de Ağustos ayında perakende satışlarda daralmaya neden olması bekleniyordu.

İŞSİZLİK MAAŞ BAŞVURULARI BEKLENTİYİ AŞTI

Öte yandan ABD’de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 332.000 ile beklentileri aştı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan mevsimsellikten arındırılmış verilere göre bir önceki hafta için 310 bin olarak açıklanan başvuru sayısı 312 bine revize edildi.

Reuters’in anketine katılan ekonomistler, işsizlik maaşı başvurularının 330 bin olacağını tahmin etmişti.

ABD işgücü piyasası eğilimlerinin daha iyi bir göstergesi olduğu düşünülen ABD işsizlik başvurularının dört haftalık ortalaması 335.750’ye geriledi.
ABD’de işsizlik maaşından yararlanan toplam kişi sayısı 2 milyon 665 bine geriledi.

DOLAR ENDEKSİ GÜÇLENDİ

Perakende satış verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle dolar endeksi güçlenirken, güne 8,43’ten başlayan dolar/TL, erken faiz indirimi endişelerinin de katkısıyla 8,51’e ulaştı.

IIF: Merkez'den 23 Eylül'de faiz indirimi bekliyoruz ilginizi çekebilir IIF: Merkez’den 23 Eylül’de faiz indirimi bekliyoruz Nihat Özdemir: Yabancı sermaye Türkiye'ye sadece tatile geliyor ilginizi çekebilir Nihat Özdemir: Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatile geliyor Kanada'da enflasyon yüzde 4.1, 18 yılın zirvesi ilginizi çekebilir Kanada’da enflasyon yüzde 4.1, 18 yılın zirvesi

ABD perakende satışları Ağustos’ta beklentileri aştı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK