Bitcoin’de El Salvador etkisi ile sert dalgalanma

Bitcoin’de El Salvador etkisi ile sert dalgalanma

25
0
PAYLAŞ

El Salvador etkisiyle Bitcoin’de güçlü dalgalanma

El Salvador etkisiyle Bitcoin’de güçlü dalgalanma

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un dünyada kripto parayı resmi ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olmasının ardından yükselen Bitcoin, dün akşam sert düşüş yaşadı. Bitcoin’in düşüşünden yararlanan El Salvador, 150 Bitcoin daha satın aldı.

El Salvador etkisiyle Bitcoin'de güçlü dalgalanma

El Salvador etkisiyle hafta başında Bitcoin’de yaşanan yükseliş dün akşam sert bir düşüşle sona erdi.

Bitcoin’in hafta sonu başlayan yükselişi dün akşama kadar sürebilir. Dün gece yaklaşık 1 saatte 52 bin dolardan 43 bin dolara düşen Bitcoin, 9 Ağustos’tan bu yana en düşük fiyatına ulaştı. Para birimindeki işlem aralığı yüzde 18’e ulaştı.

Dipten alım yaptıktan sonra bir miktar toparlanan Bitcoin, hala hafta başında gördüğü seviyelerden uzak.

Bitcoin’deki düşüşün nedeni olarak El Salvador’da hükümetin bazı teknik sorunları çözmek için dün Bitcoin cüzdanının bağlantısını kestiği haberine yer verildi.

Alttan satışların hızlanmasıyla kısmen toparlanan Bitcoin, yeniden 47 bin seviyelerine ulaşsa da şimdi 45-46 bin dolar aralığında izlenmeye devam ediyor. Ethereum ise kriptolardaki düşüş eğilimine paralel olarak 3.400 dolar civarına geriledi.

Bitcoin/USD’nin geçen ayki performansı. Grafik: Business Insider

150 DAHA BITCOIN SATIN AL

Bitcoin’deki en düşük alıcılardan biri El Salvador eyaletiydi.

El Salvador, Bitcoin’i resmi para birimi ilan ettikten sonra yaşanan keskin düşüşün ardından 150 Bitcoin daha almaya karar verdi. Ülkenin devlet başkanı önceki gün ellerinde toplam 400 Bitcoin olduğunu belirtmişti. Bu satın alma ile birlikte ülkenin elindeki Bitcoin sayısı 550’ye yükseldi. 550 Bitcoin’in şu anki değeri yaklaşık 25 milyon dolar.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, alttan aldıklarını ve böylece 1 milyon dolar tasarruf ettiklerini belirtti. Bukele ayrıca IMF’ye alttan alım yaptığı için teşekkür etti.

IMF ve Dünya Bankası, El Salvador’u Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmesi konusunda uyardı ve bunun risklerini dile getiren açıklamalar yaptı.

NE OLDU?

Orta Amerika ülkesi El Salvador’da Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden yasa bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin, El Salvodar’da yasal para birimi olarak kabul edildi. Bugün yürürlüğe giren ilgili yasa ile El Salvador, kripto para birimini yasal para birimi olarak kullanan ilk eyalet oldu.

Artık 6,5 milyon nüfuslu ülkede ABD dolarına ek olarak Bitcoin de ödeme aracı olarak kullanılabiliyor.

Ülkenin çeşitli şehirlerine Bitcoin ATM’leri kuran El Salvador, vatandaşlarının her birine 30 dolar Bitcoin dağıttı. Ancak yapılan anketlere göre vatandaşların Bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanma konusundaki tereddütleri devam ediyor.

Ayrıca ülkenin bu deneyi çevre ülkeler tarafından da yakından izleniyor. Ekonomisi göçmenlerin gönderdiği paranın beşte birini oluşturan El Salvador, Bitcoin sayesinde transfer ücretlerinden büyük kazanç sağlamayı planlıyor.

KULLANILMIŞ AMA ENDİŞELER VAR

Ayrıca birçok şirket ödeme aracı olarak Bitcoin’i aktif hale getirdi. Son olarak, ülkede Bitcoin ile ödeme alan kahve devi Starbucks’ın videoları sosyal medyada dolaşmaya başladı.

El Salvador’daki bu deneyle ilgili ekonominin en büyük endişesi, Bitcoin’deki oynaklık ve işlemlerin merkezsizleştirilmesidir. Bitcoin, dünya çapında suç finansmanı ve kara para aklama gibi faaliyetlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

El Salvador etkisiyle Bitcoin’de güçlü dalgalanma

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK