Borç batağındaki emlak şirketi piyasayı salladı

Borç batağındaki emlak şirketi piyasayı salladı

44
0
PAYLAŞ

Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı

Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı

Dünyanın en borçlu emlak şirketi olan Çinli Evergrande’nin bazı tahvilleri yeniden işleme alınmak üzere kapatıldı. Şirketin milyarlarca dolarlık borcu yatırımcıları endişelendirdi. Yatırımcılar, ödeme sorunlarının kredi piyasasını etkileyeceğinden korkuyor.

Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı

Çin’de borç sorunuyla gündeme gelen emlak şirketi Evergrande’nin bazı tahvilleri kapatıldı.

Ayrıca Moody’s’in Haziran ayından bu yana üçüncü kez şirketin kredi notunu düşürmesiyle birlikte Çin emlak piyasasında ciddi bir tedirginlik yaşandı.

Likidite sorunlarının derinleşmesi nedeniyle yatırımcıları endişelendiren şirketin bazı tahvillerindeki işlemler yüzde 30’a varan değer kaybetti. Geçen hafta tahvil işlemlerinde de benzer bir durum yaşandı.

SON 6 YILDAKİ EN DÜŞÜK

Evergrande’nin hisseleri yüzde 11’den fazla düştü. Şirketin hisseleri Temmuz 2015’ten bu yana en düşük seviyelerine ulaştı.

Evergrande’nin 2022 vadeli 7,4 milyar dolar geri ödemesi bulunuyor. Şirketin bankalara, şirketlere, yatırımcılara ve ev alıcılarına toplam 305 milyar dolar borcu olduğu belirtiliyor.

Ayrıca bazı banka kredi ödemelerinin askıya alındığı da belirtildi. Banka dışı alacaklılar da şirketi derhal geri ödemeye çağırdı.

Şirketin ödeme yapamamasının kredi piyasasını kirletme riski yatırımcıları endişelendirdi.

Bir başka Çinli emlak geliştiricisi olan Guangzhou R&F’deki tahviller geçen hafta yüzde 20 düştü. Bu oranda şirket nominal değerinin yüzde 60 altına düştü.

ADIM ADIM ÇÖKMEK İÇİN…

Çinli düzenleyiciler, şirkete borç sorunlarını çözme çağrısında bulundu. Ancak hükümet, şirkete finansal destek sağlayıp sağlayamayacağı konusunda sessiz kaldı.

Evengrande hizmetlerinde büyük indirimler yaptı, ancak artık müşteriler için çekici değil. Son raporlara göre, sözleşmeli satışlar Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 26 düştü.

Çin'in piyasa düzenlemelerinin kodları: Milyarderler Çin'in ekonomik büyümesinden daha küçük bir pay alabilir ilginizi çekebilir Çin’in piyasa düzenlemelerinin kodları: Milyarderler Çin’in ekonomik büyümesinden daha küçük bir pay alabilir Çinli Didi, engelleme kararının ardından 22 milyar dolar değer kaybetti ilginizi çekebilir Çinli Didi, engelleme kararının ardından 22 milyar dolar değer kaybetti Çin'de üretici fiyatları son 13 yılın en yüksek artışını kaydetti ilginizi çekebilir Çin’de üretici fiyatları son 13 yılın en yüksek artışını kaydetti

Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK