Brezilya’da deli dana paniği: Çin et ithalatını durdurdu

Brezilya’da deli dana paniği: Çin et ithalatını durdurdu

36
0
PAYLAŞ

Brezilya’da deli dana paniği: Çin et ithalatını durdurdu

Brezilya’da deli dana paniği: Çin et ithalatını durdurdu

Dünyanın en büyük et ihracatçısı olan Brezilya’da iki sığırda deli dana hastalığının başlamasının ardından ülkenin en büyük müşterisi olan Çin, et ithalatını durdurdu. Türkiye şu anda Brezilya’dan canlı hayvan ithal eden ülkeler arasında yer alıyor.

Brezilya'da deli dana paniği: Çin et ithalatını durdurdu

Dünyanın en büyük sığır eti ihracatçısı Brezilya tarım bakanlığı dün iki ayrı yerli et fabrikasında “atipik” bir deli dana hastalığı vakasını doğruladı. Açıklamanın ardından ülkenin en büyük müşterisi olan Çin, sığır eti ithalatını askıya aldı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, askıya almanın Çin ve Brezilya arasında kabul edilen bir hayvan sağlığı anlaşmasının parçası olarak geldiğini söyledi. Pekin’in sorunu değerlendirmesi için zaman tanımak için askıya almanın hemen başlayacağı belirtildi.

İhracatın durdurulması Brezilyalı çiftçiler için büyük bir darbe anlamına geliyor. Çin ve Hong Kong, Brezilya’nın sığır eti ihracatının yarısından fazlasını satın alıyor.

Bakanlığın açıklamasına göre bu, Brezilya’da 23 yılda tespit edilen beşinci “atipik” deli dana vakası. Anlaşmaya göre gerçekleşen askıya almanın ne zaman kaldırılacağına Çin karar verecek. Brezilya, cezanın yakında kaldırılmasını umuyor.

Brezilya’da tarım ve hayvancılık, ülke ekonomisinin ana itici güçlerinden biridir. Brezilya’nın en büyük ticaret ortağı olan Çin, ülkenin en büyük hayvancılık ürünleri müşterisidir.

TÜRKİYE’YE GELİYOR

Türkiye, Brezilya’dan canlı hayvan ithal eden ülkelerden biridir. Birleşmiş Milletler COMTRADE uluslararası ticaret veritabanına göre, Türkiye’nin Brezilya’dan yaptığı canlı hayvan ithalatının değeri 2020 yılında 108,8 milyon dolar oldu.

Brezilya, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde canlı et ithalatına izin verdiği ülkeler arasında yer alıyor. Tabloya göre bakanlık Brezilya’dan besi ve kasaplık sığır ithalatına izin veriyor.

En ucuz süt 5 lira, bir kilo peynir et fiyatlarıyla yarışıyor. ilginizi çekebilir En ucuz süt 5 lira, bir kilo peynir et fiyatlarıyla yarışıyor. Türklerin yüzde 56'sı ithalatın yasaklanmasını istiyor ilginizi çekebilir Türklerin yüzde 56’sı ithalatın yasaklanmasını istiyor

Brezilya’da deli dana paniği: Çin et ithalatını durdurdu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK