CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir adaletsizliği var

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir adaletsizliği var

34
0
PAYLAŞ

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir eşitsizliği var

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir eşitsizliği var

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme ve kişi başına düşen GSYİH rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Türkiye ekonomisinin borca ​​dayalı büyüme yaşadığını söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu, “İnsanlar fakirleşirken ekonominin büyümesi biraz garip. Açlık ve yoksulluk sınırı ortadayken açıklanan kişi başı 60 bin 525 TL’yi kim alacak merak ediyorum. Türkiye’de ciddi bir gelir eşitsizliği var” dedi.

CHP'li Bakırlıoğlu: Türkiye'de ciddi gelir eşitsizliği var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,7, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 0,9 büyüdü, baz etkisi nedeniyle. TÜİK ayrıca 2020 yılında kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) cari fiyatlarla 60 bin 525 TL, ABD doları cinsinden ise 8 bin 597 dolar olduğunu açıkladı.

Çarşı ve esnaf ziyaretlerinde vatandaşlarla bir araya gelen, ekonomik sorunlarını dinleyen CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TÜİK’in açıkladığı rakamların toplumda gerçekçi olmadığını belirtti.

“EKONOMİK KRİZDEN VATANDAŞ BÜYÜDÜĞÜNDE BU BÜYÜME NASIL OLUR”

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TÜİK’in her zaman toplumun gerçek resmini yansıtan verileri açıklamadığını, sarayın taleplerine göre veri hazırlayıp kamuoyuna yansıttığını belirterek, açıklanan büyümenin yansımadığını belirtti. vatandaşların cebinde.

CHP’li Bakırlıoğlu, TÜİK’in açıkladığı kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılayı kimin cebine koyduğunu merak ettiğini söyledi.

* Kişi başına gelir 60 bin 525 TL oldu. Vatandaşlar ekonomik kriz altında inlerken, esnaf, çiftçi, üretici, tüccar ve sanayici borç içindeyken ekonominin nasıl büyüdüğünü herkes gibi biz de merak ediyoruz.

* Açıklanan 60 bin 525 TL kimin cebinde? Aynı açıklamaya göre; ihracat yaklaşık yüzde 15 azaldı, tüketim harcamaları ise sadece yüzde 2,2 arttı. Vatandaşların bankalara olan borcu 1 trilyon liraya ulaştı. 2021 yılının ilk üç ayına, yani ilk çeyreğine kıyasla ekonomi sadece yüzde 0,9 büyüdü. Buna rağmen TÜİK büyüme oranını yüzde 21,7 olarak açıklıyor. En çok hangi sektör büyüyor? Finans sektörü.

* Yani vatandaşın, esnafın, çiftçinin, sanayicinin bankalara borcu o kadar arttı ki finans sektörü, bankalar, borç veren herkes o kadar büyüdü ki Türkiye ekonomisi de büyüdü, nasıl bir büyüme? İnsanlar fakirleşirken ekonominin büyümesi biraz garip.

* Tek işçi için asgari ücret 2825 TL’dir. Yıllık ücreti 33 bin 900 TL. Asgari ücretle çalışan tek bir işçinin geliri bile beyan edilen kişi başı GSYİH’nın sadece yüzde 56’sı. Evli ve 2 çocuk babası olan bir asgari ücretli işçinin yıllık geliri 35 bin 520’dir. Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ailenin geliri, beyan edilen kişi başına GSYİH’nın yüzde 15’ine bile ulaşmıyor.

* Türkiye’de her 4 çalışandan biri asgari ücretli. 1 milyon işçiye asgari ücretin yarısı ödeniyor. Bugün en düşük memur maaşı 4 bin 881 lira. 1,4 milyon kişi geliri olmadığı ve muhtaç olduğu için devletten emekli maaşı alıyor.

* 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırı aylık 12 bin 195 lira. Açlık sınırı aylık 2 bin 903 lira. Bu rakam asgari ücretin üzerinde ve 14 milyon insan yoksulluk sınırında yaşıyor. Açlık ve yoksulluk sınırı ortadayken açıklanan kişi başı 60 bin 525 TL’yi kim alacak merak ediyorum.

“TÜRKİYE’DE GELİR DAĞILIMINDA ADALETSİZLİK”

CHP’li Bakırlıoğlu, Türkiye’de son 20 yıldır ciddi bir gelir eşitsizliği olduğunu sözlerine ek olarak, Türkiye’de büyüyen kesimin hükümete yakın zenginler olduğunu belirtti.

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

* Büyüme hakkında konuşurlar. Ama biz pazar yerlerini, esnafımızı ziyaret ettiğimizde, vatandaşlarımızla sohbet ettiğimizde bu büyümeyi göremiyoruz. Toplumun büyük bir kısmı ciddi bir ekonomik darboğaz içindedir.

* Türkiye’de ciddi bir gelir eşitsizliği var. Mutlu azınlık milli gelirden çok büyük bir pay alırken, büyük çoğunluk kalan payı bölmek zorundadır. Nüfusun yüzde 20’si milli gelirin yarısını, kalan yüzde 80’i ise kalan milli gelirin yarısını paylaşıyor.

* Bu durum bize gösteriyor ki devlete yakın zenginler zenginleşirken fakirler daha da fakirleşiyor. Böyle bir sistemde yaşıyoruz. TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamlarına, işsizlik ve enflasyon rakamlarına güven kalmadı. Çünkü kişiye özel istatistik ve sayı oyunları ile pembe bir tablo çiziliyor. Ama vatandaş bunu asla cebinde hissetmez.

CHP’li Bakırlıoğlu da parti olarak öncelikli hedeflerinin gelir eşitsizliğini ortadan kaldırmak ve herkesin milli gelirden hak ettiği payı alacağı bir sistem getirmek olduğunu belirtti.

CHP’li Bakırlıoğlu: Türkiye’de ciddi gelir eşitsizliği var

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK