Ciftcilerin traktörleri artık haczedilmesin

Ciftcilerin traktörleri artık haczedilmesin

26
0
PAYLAŞ

Çiftçi traktörlerine artık el konulmamalı

Çiftçi traktörlerine artık el konulmamalı

Traktörüne el konulan çiftçi sayısı arttıkça CHP, hacizlerin önlenmesi için Meclis’e yasa teklifi sundu. Teklif, kanunla hacizlerin önlenmesini sağlamayı amaçlıyor.

Çiftçi traktörlerine artık el konulmamalı

Son zamanlarda çiftçilerin kredi borçlarını ödeyemedikleri gerekçesiyle traktör ve tarım araçlarına el konulması bir Türk klasiği haline geldi. Bunun üzerine CHP’nin avukat yardımcısı Mahmut Tanal, traktöre el konulmasını önlemek için Meclis’e yasa teklifi sundu. Önerinin yasalaşması halinde, çiftçinin başta traktörler olmak üzere tarım alet ve ekipmanlarına el koymasına karşı yasal güvence getirilecek.

2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçesinde, ülkemizde çiftçilerin yaşadığı sorunların her geçen gün arttığı ve içinden çıkılması zor bir durum haline geldiği belirtildi. Artan mazot ve gübre fiyatlarının, kuraklık, su sorunu gibi birçok sorunun tarım sektörünü sekteye uğrattığının altı çizildi.

ÇİFTÇİ SAYISI AZALIYOR

Stratejik sektörler arasında ilk sıralarda yer alan tarımın öneminin tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla daha net anlaşıldığını vurgulayarak, “Ekonomik nedenlerle hem ekilen arazilerin büyüklüğü hem de çiftçiler son 18 yılda önemli ölçüde azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre tarım sektöründe istihdam edilen kişi sayısı 2002 yılında 7 milyon 458 bin iken Şubat 2020 itibarıyla 4 milyon 157 bine gerilemiştir. Bu da Türkiye’de 3 milyon 301 bin daha az tarım işçisi demektir. son 18 yıl. Tüm bu veriler, tarım sektöründe istihdam edilen insan sayısının yüzde 44 oranında azaldığı acı gerçeği ortaya koymaktadır.

YASALARA SAHİP

İcra ve İflas Kanununun 82 nci maddesinin 4 üncü fıkrasında “el konulmaz mal” başlığı altında “borçlu çiftçinin geçimi için vazgeçilmez olan arazi ve çiftlik hayvanları, taşıma araçları ve diğer eklentiler ile tarım aletlerinin ve ailesine el konulamaz.” Ancak traktör net bir şekilde yazmadığı için bu konuda bir sıkıntı var.

ÇİFTÇİLER LEHİNE YARGI KARARLARI

Yargıtay’ın bu konuda çiftçilerin lehinde çok sayıda karar olduğunu belirten gerekçe şu şekildeydi:

“Traktör, kanunda açıkça haczedilemeyecek mallar arasında sayılmamakla birlikte, Yargıtay tarafından verilen kararlarda traktör ve ataşmanlarının çiftlik hayvanları ve taşıma araçları kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir. EBL Madde 82/4’te belirtildiği gibi, kendisinin ve ailesinin geçimi için vazgeçilmezdir. Haciz için en önemli araçlardan biri olduğu ve hacizin mümkün olmadığı belirtiliyor. Bir an önce hacizler kaldırılmalı ve mağduriyetler giderilmelidir.”

Çiftçi traktörlerine artık el konulmamalı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK