Çileyi çeken üretici, parayı kazanan aracı: Tarla ve market arasında 5 kat...

Çileyi çeken üretici, parayı kazanan aracı: Tarla ve market arasında 5 kat fark

39
0
PAYLAŞ

Mağdur olan üretici, parayı kazanan aracı: Tarla ile piyasa arasında 5 kat fark

Mağdur olan üretici, parayı kazanan aracı: Tarla ile piyasa arasında 5 kat fark

Kuraklığa rağmen Eskişehir’de hasadı devam eden domateste verimin yüksek olduğunu belirten üretici, tarlada 1,5 TL olan domatesin aracılar nedeniyle 5 katı fiyatla tüketiciye satıldığını söyledi.

Mağdur olan üretici, parayı kazanan aracı: Tarla ile piyasa arasında 5 kat fark

Bu yıl Eskişehir’de hububatta istenilen verim alınamazken üreticinin yüzü domateste güldü. Kuraklığa rağmen hasadı devam eden domateslerde verimde azalma olmadı. Tarladaki domates fiyatının çeşidine göre ortalama 1,5 TL olduğunu söyleyen üreticiler, tüketicilerin aracılar yüzünden pahalı domatesleri yediğini iddia etti. Rekolte yüksek olmasına rağmen tezgahtaki domatesin fiyatının düşmediğini söyleyen üretici Hüseyin Çınar, aracıların domatesleri kendilerinden ucuza alıp daha pahalıya sattığını iddia etti.

ÜRETİCİ HİSSEYİ SÜRER, ARAÇ PARA KAZANIR

240 dönüm arazisine domates ektiğini kaydeden Hüseyin Çınar, üretici yerine aracıların para kazandığını vurguladı. Kuraklıkla mücadele ederken yüksek verim elde etmeye çalıştıklarını belirten Çınar, “Verimimiz iyi ama fiyattan memnun değiliz. Fiyatlar çok ucuz, davayı 40 liraya veriyoruz. Tarla ucuz. ama market ve marketler pahalı.Buradan 1 buçuk yada 2 lira civarı çıkıyor ama marketlerde fiyatlar 7-8 liraya çıkıyor.Marketlerde en düşük 5 lira. su Yazın ortasında sular kesildi ama biz bir şekilde malımızı bu hale getirmeyi başardık alıcı kazanıyor mesela bizden 2 lira alıyorlar malımızı oraya götürdüğümüzde fiyatı yükseltiyorlar. Bütün acıyı çeken üreticidir, ama parayı aracılar ve simsarlar kazanır.”

“ÜRETİCİ GÖÇMENLERE DÖNDÜ”

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Meetan, kuraklık nedeniyle üreticinin suyun bittiği yerler dışında tarlaları kiralayarak üretime devam ettiğinin altını çizerek, “Domatesle ilgili hava koşulları, iklim, afet gibi bir sıkıntımız olmadı. şu ana kadar. Daha önceki yıllarda yaşadığımız sorunları yaşamadık. Kurak bir yıl olması nedeniyle yeraltı sularının çekilmesi ve sulama birliğinin sağladığı suyun üreticiler tarafından yeterli olmaması nedeniyle su açısından sorunlar yaşanmaktadır. Üreticimiz kendine göre bir çözüm bulmaya çalışıyor. Üreticimiz artık göçmenlere yöneldi. Suyun bittiği yerde tarla kiralamak ve başka yerlerden üretmek için yerinden oldu. Bu aslında üretim için çok iyi ama susuzluk onu zor durumda bırakıyor.”

5 KAT FİYAT FARKI

Tarımsal girdiyi artırmak için kâr etmesi gerekenin üretici olduğunu iddia eden Meetan, “Üreticimizin 2 liraya satamadığı domatesi marketlerde yaklaşık 10 liradan yiyoruz. Bunun 1-2 lirası daha üreticiye neden yansımıyor? Bir üreticinin ürettiği malzeme ile piyasa ve piyasa arasında fark vardır. 5 kat fiyat farkı var. Fark tamamen aracıdan kaynaklanmaktadır. Bugün marketlere gittiğinde komisyonla satılıyor. Bu malzemeler bir ürün etiketi ve fiyatı ile yola çıkar. 2 liraya aldıysanız 4 liraya satamazsınız. Hiçbir yerde yüzde yüz kar yok. Türkiye’de gıda kar oranı yüzde 75 ama bunu yüzde 300’e çıkarıyorlar” dedi. (İHA)

Tarlada 28 lira, tezgahta 120 lira ilginizi çekebilir Tarlada 28 lira, tezgahta 120 lira Merkez Bankası: Kuraklık gıda fiyatlarını olumsuz etkiliyor ilginizi çekebilir Merkez Bankası: Kuraklık gıda fiyatlarını olumsuz etkiliyor

Ekonomi enflasyon Eskişehir Merkez Bankası para piyasası Türkiye yüzde yüz

Mağdur olan üretici, parayı kazanan aracı: Tarla ile piyasa arasında 5 kat fark

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK