Çimento devine terör suçlaması

Çimento devine terör suçlaması

29
0
PAYLAŞ

Çimento devi terörle suçlanıyor

Çimento devi terörle suçlanıyor

Fransa’da Yargıtay, Paris İstinaf Mahkemesi’nin çimento devi Lafarge ile ilgili iptal ettiği kararı geçersiz kıldı ve söz konusu adımla şirket, DAİŞ’li teröristlere finansman sağladığı için insanlığa karşı suçlara iştirakten yargılanabilecek.

Çimento devi terörle suçlanıyor

Fransız Yüksek Mahkemesi, çimento üreticisi Lafarge’ın terörü finanse ettiği suçlamasını onayladı. Yargıtay, Paris Temyiz Mahkemesi’nin Lafarge’ın Suriye’deki faaliyetlerine ilişkin soruşturmada “insanlığa karşı suçlara iştirak” iddianamesini iptal etme kararını geçersiz kıldı.

Söz konusu adımla şirketin IŞİD teröristlerini finanse etmek için insanlığa karşı suçlara iştirakten yargılanabilmesinin önü açılmış oldu. Yargıtay’ın bu kararının ardından farklı bir soruşturma kurulu, şirketin “insanlığa karşı suç ortağı” iddianamesi hakkında yeniden karar verecek.

ARAŞTIRMANIN GEÇMİŞİ

Lafarge, Suriye’deki çimento fabrikasının operasyonlarını ülke savaş halindeyken sürdürmek için 2013-2014 yılları arasında terör örgütlerine ve IŞİD de dahil olmak üzere aracılara bir yan kuruluş aracılığıyla yaklaşık 13 milyon avro ödemekle suçlanıyor.

Soruşturma, STK Sherpa ve Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi’nin (ECCHR) yanı sıra Suriye’deki 11 eski Lafarge işçisinin şikayeti üzerine Haziran 2017’de açıldı. Haziran 2018’de Lafarge şirketi “terörizmi finanse etmek”, “başkalarının hayatını tehlikeye atmak” ve “insanlığa karşı suçları karmaşık hale getirmek” ile suçlandı.

7 Kasım 2019’da Paris Temyiz Mahkemesi, Suriye’deki terörist grupları finanse etmekle suçlanan Lafarge’ın insanlığa karşı suçlarda suç ortaklığı suçlamasını reddetti. Sivil toplum kuruluşu Sherpa ve Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi, Yargıtay’a başvurdu.

Koalisyon sözcüsü: Lafarge Çimento Fabrikası, Rakka ve Tabka'yı tahliye ettik ilginizi çekebilir Koalisyon sözcüsü: Lafarge Çimento Fabrikası, Rakka ve Tabka’yı tahliye ettik

Çimento devi terörle suçlanıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK