Çinli emlak devi borçlarını ödeyemedi: ‘Finansal sistem için tehlikeli olabilir’

Çinli emlak devi borçlarını ödeyemedi: ‘Finansal sistem için tehlikeli olabilir’

47
0
PAYLAŞ

Çinli emlak devi borçlarını ödeyemiyor: ‘Finansal sistem için tehlikeli olabilir’

Çinli emlak devi borçlarını ödeyemiyor: ‘Finansal sistem için tehlikeli olabilir’

Çin’in ağır borçlu olduğu emlak şirketi Evergrande, 20 Eylül’de vadesi gelen kredi faizini ödeyemeyeceğini bankalara bildirdi. Şirketin 305 milyar dolarlık borcunun Çin’in finans sistemini tehdit edebileceği belirtiliyor.

Çinli emlak devi borçlarını ödeyemedi: 'Finansal sistem için tehlikeli olabilir'

Çinli gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketi Evergrande Group, 20 Eylül’de vadesi gelen kredi faizini ödeyemeyeceğini bankalara bildirirken, bu gelişme şirketin likidite krizinin bankaları etkilemeye başladığını gösterdi.

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, kentleşmeden sorumlu bakanlık bu hafta bankalarla bir toplantı yaptı. Evergrande ile bankalar arasında ödemelerin ertelenmesi için görüşmeler devam ediyor.

305 MİLYAR DOLAR BORÇ

Düzenleyiciler, şirketin 305 milyar dolarlık borcunun geri ödenemeyeceği ve bunun Çin’in finansal sistemi için bir tehdit oluşturabileceği konusunda uyarmıştı.

Çin’in en büyük ikinci gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande dün yaptığı açıklamada, finansal danışmanlarla temasa geçtiğini ve gayrimenkul satışlarındaki düşüş ve varlık satış sürecinde ilerleme kaydedilmemesinin ardından çapraz temerrüde geçebileceği konusunda uyardı.

KREDİ DEĞERLENDİRME KURULUŞUNDAN UYARI

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dün geç saatlerde yayınladığı değerlendirmesinde, Evergrande şirketinin temerrüde düşmesi durumunda birçok sektörün yüksek kredi riski altında olabileceğini, ancak bankacılık sektörü üzerindeki genel etkinin yönetilebilir olacağını belirtti.

Fitch, Evergrande’nin borçlarının 572 milyar yuan’ının (88.8 milyar dolar) bankalara ve diğer finansal kuruluşlara olduğunu, ancak bankaların şirketin tedarikçileri aracılığıyla kredi riskine maruz kalabileceğini söyledi. Evergrande, tedarikçilerine 667 milyar yuan veya yaklaşık 104 milyar dolar borçlu.

HİSSELER DÜŞÜYOR

Evergrande’nin Hong Kong borsasındaki hisseleri düşüşünü sürdürdü ve bugün yüzde 6 daha kaybederek Ocak 2014’ten bu yana en düşük seviye olan 2,79 dolara ulaştı.

Öte yandan, şirketin gayrimenkul yönetim biriminin hisseleri yüzde 10,4, elektrikli araç biriminin hisseleri ise yüzde 9,3 arttı. (REUTERS)

Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı ilginizi çekebilir Borçlu emlak şirketi piyasayı salladı Çinli emlak devinden varsayılan uyarı ilginizi çekebilir Çinli emlak devinden varsayılan uyarı

Çinli emlak devi borçlarını ödeyemedi: ‘Finansal sistem için tehlikeli olabilir’

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK