Denizlerde istavrit bol, palamuttan umut kesildi

Denizlerde istavrit bol, palamuttan umut kesildi

28
0
PAYLAŞ

Denizlerde uskumru bol, palamuttan umut kopar

Denizlerde uskumru bol, palamuttan umut kopar

Bu sezon Karadeniz’de en bol istavrit avı yaşanırken, hamsinin ağlara erken gelmesi umutları artırdı. Henüz görünmeyen meşe palamudundan neredeyse umutlar tükendi.

Denizlerde uskumru bol, palamuttan umut kopar

Balıkçılara göre, bu sezon Karadeniz’de son 10 yılın en bol istavrit avcılığı yaşanırken, hamsinin ağlara erken gelmesi umutları artırdı. Henüz görülmeyen palamuttan umutlar tükenirken, Trabzon’daki tezgahlarda istavritin kilosu 10-15 TL’ye, hamsinin ise 20 TL’ye satıldığı görüldü.

1 Eylül’de balık avlama yasağının kaldırılmasının ardından Karadeniz’e yelken açan teknelerin bugünlerde bol istavritle limana dönmesi, hamsinin erkenden ortaya çıkması sezona olan umutları artırdı. Şimdiye kadar görülmeyen palamut için balıkçılar neredeyse umutlarından vazgeçerken, balık fiyatlarının makul olduğunu söyledi.

Bol Haçlar

Balıkçılardan Adem Kaygusuz, son 10 yılın en bol istavrit dönemini yaşadıklarını belirterek, “Son 10 yılın en bol istavrit dönemini yaşıyoruz. Fiyat 10-15 TL arasında değişmektedir. Bonito bu sezon pek bir şey görmemiş gibi görünüyor. İstavritin ucuz olması vatandaşları da memnun etmekte ve alımlarını gerçekleştirmektedir. Fiyatlar çok uygundu, sezon başlamadan önce mezgit 35-50 TL idi, şimdi 20-25 TL, barbunya 20 TL. Bu sezon hamsiden umutluyum, bol olur inşallah. Vatandaşlar sık ​​sık meşe palamudu soruyor” dedi.

“Meşe Palamutundan BEKLEDİĞİMİZİ BULAMAYIN”

Balıkçılardan Münir Yılmaz, “Sezona istavritle başladık, uskumru ile devam ettik. Palamut nadiren görülür, ince olduğu için istediğimiz boyutlarda değildir. Şimdi önümüzdeki haftalara bakacağız. Balık fiyatları uygun, istavritin ağırlığı 10-15 TL. Mezgit kalitesine göre 20 TL ile 50 TL arasında değişiyor” dedi.

Balıkçılardan Mehmet Can Örseloğlu da istavritin rağbet gördüğünü belirterek, “Şu an en popüleri istavrit. Palamut beklediğimiz gibi değildi, şimdi pek görünmüyordu. Havalar biraz daha soğursa inşallah palamutta da umduğumuzu buluruz” dedi. (İHA)

Balık tezgahlarında bolluk değil çeşitlilik var ilginizi çekebilir Balık tezgahlarında bolluk değil çeşitlilik var Balık tezgahlarındaki fiyatlar vatandaşları memnun etmedi ilginizi çekebilir Balık tezgahlarındaki fiyatlar vatandaşları memnun etmedi

Denizlerde uskumru bol, palamuttan umut kopar

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK