Denizli’de kavun üreticisi isyan etti: Tam sömürü düzeni

Denizli’de kavun üreticisi isyan etti: Tam sömürü düzeni

48
0
PAYLAŞ

Denizli’de kavun üreticisi isyan etti: Tam sömürü düzeni

Denizli’de kavun üreticisi isyan etti: Tam sömürü düzeni

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Sofular köyünde hasat ettiği kavunu satamayan üretici isyan etti. Tüccarın zararına fiyat verdiği kavunlar bir haftadır köy meydanında bekliyor. Yapımcı Ali Rıza İncikabı, “Pazara gidiyorsunuz, para istiyorlar. Markete gidiyorsun, para istiyorlar. Üretici kendi ürününü satamaz. Tam bir sömürü sistemi olduğunu söyleyerek tepkisini dile getirdi.

Denizli'de kavun üreticisi isyan etti: Tam sömürü düzeni

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Sofular ve Çiftlik köylerindeki kavun üreticileri ürünleri satılamadığı için ortada kaldı. Hasat edilen kavunları köy meydanına getiren üretici, bir haftadır tek bir tüccarın ürün almadığını belirterek, verilen fiyatın maliyetleri karşılamadığından şikayet etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’nın ziyaret ettiği çiftçiler, girdi maliyetlerinin yüzde 300 arttığını ancak kavunlarının geçen yıla göre daha düşük fiyatlandığını söyledi.

“TAM SÖZÜM DÜZENİ”

Üretici Ali Rıza İncikabı, geçen yıl 100 liraya tarım ilacı 450 liraya, bu yıl ise 100 liraya gübreyi 350 liraya aldıklarını belirtti.

İncikabı, “Geçen yıl kavunun ağırlığı 2 liraydı. Her şeyin fiyatı yükselirken kavunun fiyatı daha da düştü. Özellikle akaryakıt fiyatları sırtımızı sıvazladı. Baz fiyat olmalıdır. Ürünü kendisi satmak isteyen üretici zor durumda. Hale’ye gidiyorsun, para istiyorlar. Markete gidiyorsun, para istiyorlar. Üretici kendi ürününü satamaz. Belediyeler pazardaki her yeri sattı. Üretici kendi ürününü gidip satamaz. Polis gelir ve onun üzerinde durur. Bu tam bir sömürü sistemi” diye isyan etti.

“ESKİ TÜRKİYEMİ İSTİYORUM”

Yapımcı Mehmet Karatay, kamuda 5 maaş alan bürokratlara hatırlatarak, “Her şey bitti. 5 maaşlı bürokrat var bu ne? EYT üyelerini sadece çift maaş alacaklar diye emekli etmediniz. Onlarda vicdan yok. 5 maaş alıcıyı savunuyor. Devlet ne zamandan beri hırsızları koruyor? Dertlerimiz anlatmakla bitmiyor. Çıkıp televizyonda çiftçiyi desteklediklerini söylüyorlar. Yalan söylüyorlar. Alıcı yok. Ürün ortada. 1999 yılında 17 lira doğrudan gelir desteği aldım, 2016 yılına kadar 8,5 lira aldım. Yarıya düştü. Onların sevmediği eski Türkiye’mi istiyorum. Ben yeni bir Türkiye istemiyorum” dedi.

“MALİYETİ ALTINDA FİYAT ALIYORLAR”

Sofular köyü muhtarı Sunay Sulakçı, çiftçilerin maliyetlerinin arttığına dikkat çekti. Köy meydanındaki kavunları gösteren Sulakçı, “Bu kavun bir haftadır burada. Üretici 2 lira istiyor ama kimse almaya yanaşmıyor. Tüccar 1.5 olursa alacağımızı söylüyor. Geçen yıl bu kavun 1,7 ile 2 lira arasında satılmıştı. Neden bu yıl 1.5? Girişler pahalı. Geçen yıl 70 liraya aldığımız gübre bu yıl 420 lira. Devletten destek bekliyoruz” dedi.

“HER ŞEY MARKA ELİNDE”

Üretici Abdullah Sulakçı, kavunlardaki zararlılarla maliyetli bir mücadele yaptıklarını belirterek, “İlaç pahalı. Çok fazla giriş. Mücadeleyi öğrendik ama işimiz zor. 1,5 liraya bile satmamız zor. Her şey tüccarın elinde. Kavunu Mayıs ayında ektik. Geçen sene 90 kuruştu, bu sene 1,5 lira ödedik. Naylon 7 liraydı, bu sene 18 liraya aldık. Maliyetler ağır. Elektrikli. Sularımız azalıyor. Havuza atıyoruz ve su motoru ile havuzdan çekiyoruz. Benzin maliyeti var” dedi.

CHP’li Karaca ise devletin üreticinin sesine kulak vermesi gerektiğini belirterek, “Üretici tüccarın insafına bırakılmamalı” dedi.

benzinli CHP Denizli emekli maaşı Türkiye

Denizli’de kavun üreticisi isyan etti: Tam sömürü düzeni

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK