Deutsche Bank: TCMB çekirdek enflasyon hedeflemesi yapacak lükse sahip değil

Deutsche Bank: TCMB çekirdek enflasyon hedeflemesi yapacak lükse sahip değil

39
0
PAYLAŞ

Deutsche Bank: TCMB’nin çekirdek enflasyon hedeflemesi lüksü yok

Deutsche Bank: TCMB’nin çekirdek enflasyon hedeflemesi lüksü yok

Deutsche Bank tarafından yayınlanan bir araştırma raporunda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) çekirdek enflasyon hedeflemesi lüksüne sahip olmadığı belirtildi.

Deutsche Bank: TCMB'nin çekirdek enflasyon hedeflemesi lüksü yok

Alman finans devi Deutsche Bank, merkez bankasının baz alacağı çekirdek enflasyonun Türkiye’deki hane halkı için iyi bir gösterge olmadığını ve enflasyon beklentilerinin artmaya devam edeceğini belirtti. Alman bankası, TCMB’nin çekirdek enflasyon hedeflemesi lüksüne sahip olmadığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Çarşamba günü enflasyon artışına ilişkin “Çekirdek enflasyonu esas alacağız” açıklaması, faiz indirimlerinin sinyalleri olarak yorumlandı.

“CENTRAL CORE ENFLASYON LÜKSÜNE SAHİP DEĞİL”

Dev Alman bankası Deutsche Bank tarafından yayınlanan araştırma raporunda, TCMB’nin söylem değişikliğinin TL varlıklar için olumsuz olduğu belirtildi. Raporda, merkezin çekirdek enflasyon hedeflemesi yapma lüksünün olmadığı belirtildi.

Çekirdek enflasyonun tüketici enflasyon sepetindeki ağırlığının sadece yüzde 56,2 olduğu hatırlatılarak, bu verinin hanehalkı için iyi bir gösterge olmadığı açıklandı.

BOTAŞ örneği verilen raporda, elektrik santralleri ve sanayi tesislerinin doğalgaz tarifesini yüzde 15, İSKİ’nin ise şebeke suyunu yüzde 15,62 artırdığı hatırlatıldı. Ayrıca enflasyondaki artışın devam edeceği tahminleri yapıldı.

NE OLDU?

Daha önceki açıklamalarında “beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” diyen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon oranı yükseldiğinde “çekirdek enflasyon önemlidir” diyerek söylemini değiştirdi.

Enflasyondaki artışın kuraklık ve salgınla bağlantılı olduğuna işaret eden Kavcıoğlu, “Olağanüstü koşullar çekirdek enflasyon göstergesinin önemini artırıyor. Enflasyonun son çeyrekte düşeceğini düşünüyoruz” dedi.

TCMB Başkanı’nın “Yılın geri kalanında parasal duruşumuzun enflasyonu düşürmede etkili olacağını düşünüyorum” açıklamasının ardından TL dolar karşısında değer kaybetti. Geçen haftayı 8,26 ile kapatan Dolar/TL, kararın ardından 8,48 seviyelerine yaklaştı.

ÇEKİRDEK ENFLASYON NEDİR?

Çekirdek enflasyon, ana enflasyon endeksini oluşturan ürün, mal ve ürün sepetinden bazı ürünlerin çıkarılması ve kalan ürünlerle fiyatlar genel düzeyindeki değişimlerin hesaplanmasıyla oluşturulan enflasyon göstergesidir.

Çekirdek enflasyon belirlenirken manşet enflasyona dahil edilmeyen ürünler genellikle mevsimsel ürünler olup, fiyatları arz talep gözetilmeksizin belirlenen gıda grubu ürünleri, benzin, doğalgaz, alkol ve tütün ürünleri gibi hava koşullarına bağlıdır.

Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve faiz söylemini değiştirdi ilginizi çekebilir Merkez Bankası Başkanı enflasyon ve faiz söylemini değiştirdi Dolar yine tepetaklak oldu ilginizi çekebilir Dolar yine tepetaklak oldu

ABD bankası benzin Çarşamba Dolar Ekonomi enflasyon faiz FED Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu Sanayi Türkiye zammı

Deutsche Bank: TCMB’nin çekirdek enflasyon hedeflemesi lüksü yok

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK