Doğalgaz fiyatları Avrupa’yı sarsıyor: Elektrik kesintileri ve zamlı faturalar bekleniyor

Doğalgaz fiyatları Avrupa’yı sarsıyor: Elektrik kesintileri ve zamlı faturalar bekleniyor

55
0
PAYLAŞ

Doğal gaz fiyatları Avrupa’yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor

Doğal gaz fiyatları Avrupa’yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor

Avrupa’da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik artış nedeniyle tehlike çanları çalıyor. Arz ve envanter sorunlarından kaynaklanan yüksek fiyat artışları nedeniyle hükümetler harekete geçtiğinden, bu kış yüksek elektrik faturaları ve elektrik kesintileri gerçek olabilir. Fiyatların Türkiye’yi de etkilemesi bekleniyor.

Doğal gaz fiyatları Avrupa'yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor

Avrupa gaz fiyatları bu yıl üç kattan fazla arttığı için bölge, toparlanmayı baltalama riski taşıyan bir arz sıkıntısıyla karşı karşıya. Artış elektrik maliyetlerini tehdit ederken, hükümetler birbiri ardına tedbirler açıkladı.

Kıtadaki gaz fiyatlarının göstergesi olan Hollanda Tapu Transfer Tesisi’nde (TTF) Ekim teslimli bin metreküp gazın fiyatı 943 dolar oldu. Geçen yıl Ekim ayında Avrupa’da doğalgazın fiyatı 1000 metreküp 180 dolardı.

BİR YILDA 5 KAT ARTTI

Bu fiyatlara göre doğalgaz fiyatları yılbaşından bu yana en az üç katına çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre fiyatlar yaklaşık 5 kat daha yüksek.

Fransız ve Alman toptan elektrik fiyatları da rekor seviyelerde işlem görürken, gaz stokları on yılın en düşük seviyesinde.

Avrupa’daki arz sıkıntısı nedeniyle ABD doğalgaz ihracatı 2020’de rekor seviyeye ulaştı. ABD ihracatının bu yıl yüzde 20 ila 25 oranında artabileceği tahmin ediliyor.

Avrupa elektriği çoğunlukla doğal gazla ürettiğinden, doğalgaz fiyatlarındaki artış elektrik maliyetlerinde büyük artışa neden oldu. Avrupa hükümetleri, yüksek enerji maliyetleri ve faturalarla mücadeleyi ana gündem maddesi haline getirdi.

ELEKTRİK ÇIKIŞLARI GÖRÜNEBİLİR

Business Insider’a göre, yatırım bankası Goldman Sachs, havaların soğuması halinde Avrupa’nın bu kış elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalabileceği ve bölgedeki sanayi kullanıcılarının tüketimi kısıtlaması gerekebileceği konusunda uyardı.

İspanya ve İngiltere, Avrupa’da enerji fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler arasında yer alıyor.

İngiltere’de yüksek enerji maliyetleri iki fabrikanın kapanmasına neden oldu. ABD’li gübre üreticisi CF Industries, İngiltere’deki iki fabrikasını kapatmaya karar verdi.

İtalya’da Enerji Bakanı Robert Cingolani Pazartesi günü elektrik faturalarının önümüzdeki çeyrekte yüzde 40 artacağı konusunda uyardı.

İSPANYA’DA ANA GÜNDEM ELEKTRİK FİYATLARI

İspanya’da da yüksek enerji fiyatları gündemde. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, elektrik vergilerini düşürmeyi ve tüketicilerin gaz için ödediği miktara bir üst sınır koymayı planladığını duyurdu.

İspanyol El Pais’in haberine göre, İspanya’da doğalgaz fiyatlarının bir yılda üç katına çıkması üzerine Başbakan Sanchez bu hafta başında bir dizi önlem açıkladı.

İspanya’da da elektrik fiyatlarına yönelik protestolar yaz boyunca devam etti. Ancak faturalardaki fiyatlar bu ay daha da arttı.

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’ne göre, tüketicilerin elektrik faturaları Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 7,8, Ağustos 2020’ye göre ise yüzde 34,9 arttı.

Tedbirlerle ilgili konuşan Sanchez, “Şu anda olağanüstü karlar elde eden enerji şirketleri var. “Bu benim için kabul edilebilir değil, çünkü bunlar artan enerji fiyatlarından elde edilen karlar” dedi.

Hükümet, enerji sektöründeki kar oranlarını yeniden düzenlemek ve tüketici vergilerini azaltmak için önlemler uygulayacak. İspanya’daki elektrik vergileri, AB tarafından izin verilen minimum oran olan yüzde 5,1’den yüzde 0,5’e geçici olarak düşürülecek. KDV yüzde 21’den yüzde 10’a düşürüldü.

FRANSA, YUNANİSTAN VE İTALYA ÖNLEM ALIYOR

Fransa’da 6 milyon kişiye sağlanan enerji hibelerinin yıllık ortalama 150 avroya kadar uzatılması tartışılıyor.

Yunanistan Enerji Bakanı Kostas Skrekas, hükümetin çoğu haneye enerji sübvansiyonu sağlamayı planladığını söyledi.

Faturaları azaltmak için yaz boyunca sisteme 1,2 milyar euro enjekte eden İtalya, fatura sistemini tamamen elden geçirmeyi ve yenilenebilir enerjiyi destekleme maliyetini elektrik faturalarından genel vergilendirmeye aktarmayı planlıyor.

Çevreciler ise bu fiyat artışlarının kademeli olarak terk edilmesi planlanan ‘nükleer’ ve ‘kömürden elektrik’ gibi seçeneklere dönüşü hızlandıracağından endişe ediyor.

TÜRKİYE’Yİ ETKİLİYOR MU?

Türkiye’nin uzun vadeli kontratla satın aldığı gazın fiyatının Avrupa’da mevcut astronomik seviyeye yükselmesi beklenmese de, dibe vuran sıvılaştırılmış doğalgaz fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle BOTAŞ’ın ithalat maliyetleri hızla artacak. Geçen yıl, tıpkı Avrupa’daki fiyatlar gibi.

BOTAŞ’ın kaybını finanse etmek için elektrik ve doğalgaz fiyatlarında artış gündeme gelebilir.

FİYATLAR NEDEN ARTTI

Rusya’nın Ukrayna üzerinden arzının azalması ve Kuzey Akım 2’nin yapım süreciyle ilgili gelişmeler nedeniyle Avrupa’da gaz fiyatları yükseliyor. fiyatlar üzerindeki baskıyı tam olarak artırmaz.

Pandemi döneminde artan talep de arz sıkıntısı yaratan faktörlerden biri.

Avrupa’da yaz sonu geldi, doğalgaz depolarını doldurma zamanı geldi. Bu yıl soğuk geçen bir kışın ardından düzenli depolama sahalarında istenilen dolgu yapılamadı. Rusya’nın kendi stoklarını ilk kez yenilemesi, sınırlı tedarikle sonuçlandı.

Hollanda Bankası ING’nin raporuna göre, doğalgaz depolarında 5 yıllık ortalama doluluk yüzde 86 iken kış öncesi 2021’de depolar sadece yüzde 71 doluydu. Avrupa’nın gaz rezervleri kıştan önceki on yılın en düşük seviyesinde.

Doğal gaz tanklarının doluluk oranı. 2021 yılındaki doluluk oranı son 5 yılın ortalamasının altındadır. Grafik: ING

Avrupa'da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik artış: Türkiye'yi de etkileyecek ilginizi çekebilir Avrupa’da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik artış: Türkiye’yi de etkileyecek Fransa'da devletten vatandaşa nakdi doğalgaz yardımı ilginizi çekebilir Fransa’da devletten vatandaşa nakdi doğalgaz yardımı

Doğal gaz fiyatları Avrupa’yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK