Ekonomide 20 yılın en ‘kara kış’ı kapıda

Ekonomide 20 yılın en ‘kara kış’ı kapıda

24
0
PAYLAŞ

Ekonomide 20 yılın ‘en kara kışı’ kapıda

Ekonomide son 20 yılın ‘en kara kışı’ kapıda

Doğalgaz, elektrik ve gıda ürünlerinde son bir yılda yüzde 30’a yakın zamlar, geliri bu oranda artmayan milyonlarca vatandaşı bu kışı nasıl geçireceklerini düşünmeye sevk ediyor.

Ekonomide son 20 yılın 'en kara kışı' kapıda

Uzmanlar, yurtdışındaki fiyat artışları nedeniyle doğalgazda yüzde 40’lara varan yeni zamların oluşabileceğini ve bunun başta elektrik olmak üzere yeni bir zam zincirini başlatabileceğine dikkat çekiyor.

Ekonomist Dr. Murat Kubilay, olası pandemi kapanışlarıyla işsizliğin yeniden tetiklenebileceğini belirterek, “Isınma, barınma ve beslenme giderleri gelir artışlarının üzerinde. İşsizlikle birleşince Nisan 2022’de derin bir yoksullaşma ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu süreçte ihtiyaç kredisi ve kredi kartı ödemekte zorlanan binlerce kişinin de haczedilme riski var. Son 20 yılın en soğuk ekonomik kışına girmek üzereyiz ve vatandaşlar zaten bitkin durumda” dedi.

“Enflasyonda en kötü dönem geride kaldı”

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Başlevent, sonbaharda enflasyonun daha da artması ihtimalinin azaldığını söyledi. Döviz kurlarının dengeli olduğunu ve kur artışlarının tüketim kalemlerine yansıdığını belirten Başlevent, “Enflasyonda en kötü dönemin geride kaldığını umabiliriz. Tabii bir kur şoku veya siyasi çalkantı olmadığı sürece” dedi.

Enerji fiyatlarındaki artış tüketici fiyatlarını tetikliyor

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 19,25’e yükselmesinin gıda ve enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığına dikkat çekerek, “Hem gıda hem de enerji TÜFE, genel TÜFE’nin üzerinde.” Enerjide yükselen fiyatların üretim maliyetlerini artırdığını ve bunun tüketiciye yansıdığını belirten Yılmaz, “Sonuçta enflasyonu besleyen bir kısır döngü var. Türkiye petrol ve doğalgazda dışa bağımlı bir ülkedir. Bu nedenle düşük maliyetli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek gerekmektedir.

tüketici kredisi İstanbul İstanbul Üniversitesi Türkiye zam

Ekonomide 20 yılın ‘en kara kışı’ kapıda

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK