Emeklisi en fakir ülkeler sıralamasında dipteyiz

Emeklisi en fakir ülkeler sıralamasında dipteyiz

27
0
PAYLAŞ

En yoksul emekli ülkeler listesinin sonundayız

En yoksul emekli ülkeler listesinin sonundayız

ILO’nun sosyal güvenlik raporuna göre Türkiye, emeklilerin en yoksul olduğu birkaç ülkeden biri. Örneğin Uganda’da ortalama emekli maaşı ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 43,5’ine tekabül ederken, Mozambik’te bu oran yüzde 32,7’dir. Türkiye’de 21.7

En yoksul emekli ülkeler listesinin sonundayız

Salgınla birlikte sosyal güvenliğin önemi netleşirken, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 1 Eylül tarihli kapsamlı raporu, Türkiye’de güvenlik şemsiyesi altındakilerin bile “fakir” olduğunu ortaya koydu.

Dünyada 4,1 milyar insanın sosyal güvenlik korumasından tamamen yoksun olduğunu ortaya koyan rapora göre, sosyal güvenlik şemsiyesi altındakilerin de ciddi yoksulluk tehlikesi altında olduğu belirtilirken, ortalama emekli maaşının da ” seçilen ülkeler o ülkenin yoksulluk sınırına göre karşılaştırılır. Veriler, Türkiye’nin ILO’nun emekliler için yoksulluk göstergesi olarak belirlediği yüzde 50 sınırının oldukça altında olduğunu gösteriyor. Örneğin, Uganda’da emekli maaşı ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 43,5’i. Bu oran Mısır’da yüzde 91,2, Endonezya’da yüzde 56,1, Azerbaycan’da yüzde 46,6 ve Mozambik’te yüzde 32,7’dir. Türkiye’de bu oran sadece yüzde 21,7’dir. Raporda, “Uygulamada, sosyal güvenlik yardımları bazı ülkelerde asgari standartların altına düşüyor” dedi. Örneğin; Birçok ülkede emekli maaşları ülkenin yoksulluk sınırının yüzde 50’sinin bile altında. Bu ülkelerde emekli maaşı ile yaşayan yaşlılar, sigortalı olmalarına rağmen yoksul olarak tanımlanmalıdır.

ŞEMSİYEDEN ÇIKAN KALABA

Raporda, dünyada en az bir sosyal güvenlik koruması altında olanların oranı yüzde 46,9 olarak açıklandı. Araştırmaya göre Türkiye’de en az bir sosyal güvenlik koruması altında olanların oranı yüzde 79,8. Bu durum, nüfusun yüzde 21’inin herhangi bir koruma altında olmadığını ortaya koymaktadır. Ancak şemsiye altındakilerin çoğu maaşları açısından “yoksul” olarak tanımlanıyor.

İş güvenliği için yetersiz yatırım

ILO raporu, sosyal güvenlik korumasının öneminin pandemi ile daha da belirgin hale geldiğini vurguluyor. Rapora göre, küresel gelirin sadece yüzde 3,6’sı çalışma çağındaki insanların gelir güvenliğinin sağlanmasına harcanıyor. Araştırmada ayrıca ülke grupları bazında sosyal güvenlik için yapılan sağlık dışı kamu harcamalarının milli gelire oranı da listelenmiştir. Bu oran dünya ortalamasında yüzde 12,9’dur. Yüksek gelirli ülkelerde oran %16,4’e yükselirken, orta gelirli ülkelerde %8’e düşüyor. Düşük gelirli ülkelerde bu oran yüzde 1,1’de kalıyor.

Memur ve emeklilere 6 aylık zam 2 ayda buharlaştı ilginizi çekebilir Memur ve emeklilere 6 aylık zam 2 ayda buharlaştı 29 personel alımı için 9 bin kişi başvurdu ilginizi çekebilir 29 personel alımı için 9 bin kişi başvurdu

Azerbaycan Dünya emekli Endonezya Mısır Mozambik Sağlık Türkiye Uganda

En yoksul emekli ülkeler listesinin sonundayız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK