Evi çaresizlikten tutan fahiş kirayı ödeyemeyecek

Evi çaresizlikten tutan fahiş kirayı ödeyemeyecek

36
0
PAYLAŞ

Evi çaresizlikten uzak tutan adam fahiş kirayı ödeyemez.

Evi çaresizlikten uzak tutan adam fahiş kirayı ödeyemez.

Ev sahipleri ‘boş daire’ kalmadığı için kiraları artırdı, ancak uzmanlar uyardı: İnsanlar sokakta kalmamak için ödeyemediği evleri kiraya almaya başladı, kiracıların ödeme sorunları bu kış ev sahiplerinin kabusu olacak.

Evi çaresizlikten uzak tutan adam fahiş kirayı ödeyemez.

Kiralarda büyük bir balon oluşurken, gerçeklerle örtüşmeyen bu artışların ardından ev sahiplerini aylarca ‘kiracı tahliye süreçleri’ ile uğraşacakları bir dönemin beklediği konusunda uyarıldı.

Konutun temel bir hak olduğunu vurgulayan Tüm Girişimci Emlakçılar Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, “Elbette mal sahibi mülkünü en iyi fiyata vermek istiyor, en doğal hakkı. Ancak barınma ihtiyacını karşılayacak ev bulamayan ve çaresiz kalan insanların çaresizliğinden yararlanarak fahiş kira artışları yapanlar da var. Onları uyarıyoruz, önemli olan 1-2 ay yüksek fiyat almak değil, düzenli kira toplayabilmek” diye konuştu. Akdoğan, bazı ev sahiplerinin “Kiracı ev bulamıyor, hayır” diye düşünebileceğini ifade etti. Boş daireleri için ne fiyat teklif etsem de”, “Ancak yine de pandemi döneminde olduğumuzu unutmamak gerekir, insanların gelirlerinde büyük bir düşüş var. Bazı kiracılar sokağa çıkmamak için karşılayamayacakları bir fiyata ev kiralamak zorunda kalabilirler. “Önümüzdeki yıl ev sahipleri ve kiracılar arasında büyük ödeme sorunları olabilir” dedi.

GÜNCEL DEĞİL

Bu dönemde yaşanan kira artışları, bazı ev sahiplerinin mevcut kiracılarını çıkarmasına ve daha yüksek kiralardan yeni kiracılar bulmasına neden olabilir. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, kiracılara haklarını öğrenmeleri ve savunmaları çağrısında bulunarak, “Normal kirayı ödeyen kiracının sözleşme süresi dolmadan tahliyesi hukuken mümkün değildir. Ev sahipleri aksini talep ederse Maliye ve Ticaret Bakanlıkları’na ve CİMER’e şikayette bulunulması gerektiğini belirterek, kira artışlarına küstah tüketicilerin feryat ettiğini ifade etti. , hükümetin yasal düzenlemeleri kiracıyı koruyacak şekilde netleştirmesi ve duyurması gerektiğinin altını çizdi.

‘OĞLUM EVLENİYOR’ İSE NOTER MEKTUBU İSTEYİN,YALAN İSE TAZMİNAT ALIN

Kiralar fırladığında, bazı ev sahipleri kiracılarını “yenilemek” zorunda kaldı. Hakan Akdoğan, ev sahiplerinin ‘oğlum evleniyor’ veya ‘Oturduğum evden çıkıp o eve gideceğim’ diyerek kiracılarını tahliye etmek isteyebileceklerini belirtti. Akdoğan, “Aslında bu mahkeme kararı ile yapılmalı ama kiracı zahmet etmez ve evden çıkmaya karar verirse noterden yazı istemesi gerekir. Çünkü ‘oğlum evleniyor’ deyip kiracıyı evden çıkaran ev sahibi 2 ay sonra evi kiraya verirse eski kiracı 1 yıllık kira bedeli kadar tazminat ve taşınma masrafı alacak.

Evi çaresizlikten uzak tutan adam fahiş kirayı ödeyemez.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK