“Evim” mağdurları TMSF önünde eylem yaptı

“Evim” mağdurları TMSF önünde eylem yaptı

20
0
PAYLAŞ

‘Evim’ mağdurları TMSF önünde protesto gösterisi yaptı

‘Evim’ mağdurları TMSF önünde protesto gösterisi yaptı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) binası önünde ‘Benim Evim’ olarak bilinen ve tasfiye kararı verilen 21 tasarruf finansman şirketinin mağdurları protesto gösterisi düzenledi.

'Evim' mağdurları TMSF önünde protesto gösterisi yaptı

Halk arasında ‘benim evim’ diye anılan ve faizsiz ev ve araç almayı vaat eden 21 şirket tasfiye edildi. Şirketlere para yatıran mağdurlar öğle saatlerinde Şişli’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) önünde toplanarak harekete geçti.

“DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ”

Evim Mağdurları Platformu adına basın açıklamasını okuyan Muharrem Taşdemir, “Devletimiz sınırları içinde kurulmuş ve devletimizin kanunları tarafından onaylanmış 21 kurumun ani bir şekilde tasfiyesine karar verilmiştir. faize duyarlı kişilerin birikimlerini toplamakla sınırlı değildir.”

Taşdemir, “Öncelikle BDDK’nın el koyduğu bu şirketler yaklaşık bir ay sonra TMSF’ye devredildi. Son iki aydır bu iki kurum arasında biz mağdurların durumu hakkında bir açıklama yapılmadı. Sorularına ve sorunlarına olumlu yanıt gelmedi. Bu şirketler hakkında bir düzenleme yapılacaksa ve devletimiz bunları tescil ettirecek olsaydı, mevcut üyelerin tüm haklarının korunması konusunda daha titiz davranması gerekirdi. Çünkü toplam 54 bin mağdurun 37 bini tüm birikimlerinin ve alınlarındaki terlerin kaybolması durumuyla karşı karşıya kaldı.

Muharrem Taşdemir, “Bu kurumlarla anlaşmayı görüşürken neden yeni üye almalarına izin verdiniz?” dedi. Eyleme destek veren Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bu sistemin çökeceğine dair birçok çağrı yaptım. Mağdurlar ortada kaldı ve bu soruşturmalardan sonra mağdurlara tatmin edici bir açıklama yapılmadı” dedi. Avukat Yasemin Bal da mağdurların beklemesi gerektiğini belirterek, “54 bin kişiye yargı yolu açıktır. şu anda kapalı ama TMSF bilgi edinme hakkı açısından gereğini yapmalı ve bu kişilere açıklayıcı bilgi vermeli.”

“105 BİN LİRAMIM VAR”

70 bin lira yatırdığını söyleyen bir mağdur yetkililerden yardım isterken, eylem için Bartın’dan geldiğini söyleyen Fatma Dana, “8 saatlik bir yolculuktan geldim. İçimde 105 bin lira var, ben 4. ayımı ödeyemeden devlet buna el koydu. 100 bin liramı istiyorum. Çocuklarım üniversiteye gidecek ve şu anda hiç param yok. Devlet bize yardım etsin” dedi. Kocaeli’den geldiğimi söyleyen Gülcan Akyol, “Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum. Devletime güveniyorum. TMSF’ye güveniyorum. Bu firmalardan hakkımızı alsınlar, “dedi.

verilmiş

Faizsiz konut alan 29 firma kapatıldı... Polis nöbeti başlattı ilginizi çekebilir Faizsiz konut alan 29 firma kapatıldı… Polis takibe başladı Faizsiz konut sahipleri TOKİ'ye rakip oldu ilginizi çekebilir Faizsiz konut sahipleri TOKİ’ye rakip oldu Eminevim'e tapu tepkisi ilginizi çekebilir Eminevim’e tapu tepkisi

Avukat entelektüel bal Bartın Ekonomi eylem faiz Kayseri Kocaeli para Polis sigortası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF

‘Evim’ mağdurları TMSF önünde protesto gösterisi yaptı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK