“Fakirleştiren büyümeye mahkum hale getirildik”

“Fakirleştiren büyümeye mahkum hale getirildik”

27
0
PAYLAŞ

“Büyümeyi yoksullaştırmaya mahkum olduk”

“Büyümeyi yoksullaştırmaya mahkum olduk”

Hintli ekonomist Bhagwati’nin geliştirdiği “büyüme bozucu” teorisinin Türkiye’de hayat bulduğunu söyleyen Ufuk Söylemez, enflasyonu “yoksulları daha da yoksullaştıran en adaletsiz vergi” olarak tanımladı.

“Büyümeyi yoksullaştırmaya mahkum olduk”

Eski Ekonomi Bakanı Ufuk Söylemez, Türkiye’nin yüksek faiz ve enflasyonda dünya liderliğine doğru gittiğini vurgulayarak, “Büyüme dedikleri şey, yoksullaştıran büyümedir. Ekonominin canlandığını söylemek ciddi olmaktan uzaktır. En yüksek enflasyona baktığınızda Türkiye Avrupa’da birinci, G20 ülkeleri arasında Arjantin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.” Son büyüme rakamlarının baz etkisinden kaynaklandığını vurgulayan Söylemez, “Bu büyüme vatandaşın cebine dokunmuyor, hayatını kolaylaştırmıyor. Hayat pahalılığını ortadan kaldırmıyor, vatandaşı zenginleştirmiyor” diyen Söylemez, Hindistan asıllı ekonomist Jagdish Bhagwati’nin geliştirdiği “yoksullaştırıcı büyüme” teorisinin Türkiye’de hayat bulduğunu söyledi.

Söz konusu teoriye göre, ticaret hadlerindeki bozulma sonucunda ekonomideki büyüme ülkenin refahını eskisinden daha düşük bir düzeye indirmektedir. Söylemez, “Türkiye emek yoğun düşük teknolojili ürünler üretiyor ve ihraç ediyor. İthalata bağımlı ülkelerde daha fazla ihracat yapmanıza rağmen daha fazla para alamıyorsunuz. Bu şekilde büyümenin ülkeyi yoksullaştırması kaçınılmazdır.” Türkiye’nin yüksek teknolojili ürün ihracatının yüzde 3,1’e düştüğünü ve TL’nin değerinin tarihin en düşük seviyelerinde olduğunu vurgulayan Söylemez, “Türkiye ekonomisi hızlanırsa yabancı sermaye girişi olur. Ancak ülkemize vatandaşlık almak için kaçanların ev almak için getirdikleri sermaye dışında yabancı sermaye çekemiyor” dedi.

EN GEREKSİZ VERGİ

Enflasyonun çok ciddi bir sorun haline geldiğini vurgulayan Ufuk Söylemez, bunun gelir dağılımında sorunlara yol açacağını belirterek, “Enflasyon, yoksulu daha da yoksullaştıran en adaletsiz vergidir” dedi.

Büyüme oranının “ekonomide tamirat” olarak tanımlanmasını eleştiren Söylemez, “Azerbaycan’da örneğin baz etkisi yüzde 35 büyüdü” dedi.

İmam hatip açmakla gerekli teknolojik atılım sağlanamaz.

Doğru rakamlara bakarak analiz yapılması gerektiğini vurgulayan Ufuk Söylemez, “Bir ülkenin borçlarını ödeyebilme gücünün göstergesi olarak kabul edilen ve gerektiğinde kolay borçlanmaya izin veren CDS’ler açısından Türkiye bugün en kötü durumda olan ülke. düşük.” Türkiye 358 ile CDS’de açık ara en kötü ülke. Brezilya en kötü ikinci risk primine sahip: 174. En kötü üçüncü Meksika’nın 85 risk primi var. Söylemez, “Üretim ekonomisi lafla değil teknolojiyle oluyor. , Ar-Ge’ye yatırım yaparak. Fakirleşen büyümeyi önlemek için gerekli olan teknoloji atılımı, imam hatip okulu açarak elde edilemez” dedi.

Arjantin Avrupa Azerbaycan Brezilya büyüme Dünya Ekonomi Ekonomi Bakanı enflasyon faiz Meksika para Teknoloji Türkiye

“Büyümeyi yoksullaştırmaya mahkum olduk”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK