Geçen yıl 900 bin abone faturasını ödeyemedi400 bin abonenin elektriği kesildi

Geçen yıl 900 bin abone faturasını ödeyemedi400 bin abonenin elektriği kesildi

17
0
PAYLAŞ

Geçen yıl 900 bin abone faturasını ödeyemedi

Geçen yıl 900 bin abone faturasını ödeyemedi

2020 yılında borcunu ödeyemeyen 185 bin elektrik ve 617 bin doğalgaz abonesinden alınan teminat ücretinin ödenmeyen faturalar için kesildiği ortaya çıktı.

Geçen yıl 900 bin abone faturasını ödeyemedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında borcunu ödeyemeyen 185 bin elektrik ve 617 bin doğalgaz abonesinden abonelik işlemlerinde alınan teminat ücretinin kesildiğini açıkladı. ödenmemiş faturalar. Borçlarını ödeyemedikleri için faturaları ve teminatları kesilen abone sayısının yüksek olduğuna işaret eden Gürer, bunun Türkiye’deki “ekonomik bunalımın” en önemli göstergelerinden biri olduğunu savundu.

Ömer Fethi Gürer

GÜVENCE ÜCRETLERİ İPTAL EDİLDİ

Gürer, faturalarını ödeyemeyen elektrik ve doğalgaz abonelerinin durumunu bir soru önergesi ile Meclis gündemine getirdi. Teklife yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 46 milyon 81 bin 856 elektrik ve 16 milyon 846 bin 604 doğalgaz abonesinden, teminat altına alınan elektrik abonesi (konut) ve doğalgaz abonesi (konut) sayısının 2020 yılında borcun zamanında ödenmemesi nedeniyle depozito kesintisi yapılmıştır. Konut sayısının 617 bin 942 olduğunu belirten Dönmez, “2020 yılı sonunda üretilen 320 milyon 802 bin 228 elektrik faturasından yükümlülüklerini yerine getirmeyen abonelerin yüzde 0,92’si geçici olarak kesilirken, yüzde 0,03’lük sözleşmeler feshedildi. 169 milyon 575 bin 739 doğalgaz faturasının yüzde 0,43’ünün yükümlülüğünü yerine getirmeyen abonelerin yüzde 0,43’ünün sözleşmesi geçici olarak kesilirken, yüzde 0,03’ünün sözleşmesi feshedildi.

EKONOMİK DÜŞÜŞ

CHP’li Gürer ise geçen yıl 900 bini aşkın elektrik ve doğalgaz abonesinin faturalarını ödeyememesinin “ekonomik bunalımın” en önemli göstergelerinden biri olduğunu savundu. Gürer, “Vatandaşlar ödeme yapmakta zorlanırken, enerji üreticileri kazançlarından taviz vermiyor. Teminat maliyetlerinin artırılması için tarım sektörüne yazı gönderildiği çiftçilerimiz tarafından ifade edilmektedir.”

400 bin abonenin elektriği kesildi

Gürer, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların artık “fren almadığını” belirterek, “Sayın Başkan. Bakan, faturalarını ödeyemeyen elektrik abonelerinin yüzde 0,92’si geçici olarak kesiliyor. Bu rakam 46 milyon elektrik abonesi içinde yaklaşık 400 bine ulaşıyor. Doğalgaz faturasını ödeyemeyen abone sayısının da yüksek olduğuna işaret eden Gürer, şunları kaydetti:

“Ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve salgının yol açtığı sorunlar, vatandaşların alım gücünü düşürmekle kalmamış, elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemez hale getirmiştir. Özellikle sabit ve düşük gelirlilerin başı ciddi anlamda dertte.”

CHP Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı enflasyon Niğde Ömer Fethi Gürer Meclis Türkiye

Geçen yıl 900 bin abone faturasını ödeyemedi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK