Genç işsizler özel güvenliğe yöneliyor

Genç işsizler özel güvenliğe yöneliyor

29
0
PAYLAŞ

Genç işsizler özel güvenliğe başvurdu

Genç işsizler özel güvenliğe başvurdu

Kendi alanında iş bulma umudunu yitiren gençler, özel güvenlik sektörüne yöneliyor. Ancak birçok genç umduğunu bulamayıp işini bırakıyor.

Genç işsizler özel güvenliğe başvurdu

Ekonomik Kriz ve yanlış eğitim politikaları sonucunda Türkiye’de milyonlarca genç işsizlikle boğuşmak zorunda kalıyor. Gençler, meslekleri veya okudukları alan dışında başka meslekler yapmak zorundadırlar. Bunlardan biri de özel güvenlik sektörüdür. Türkiye’de 43 bini kadın 341 bin kişi özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. Nüfusuna oranla Avrupa’nın en fazla özel güvenlik görevlisine sahip ülkesi olan Türkiye’de bu meslek aynı zamanda genç işsizler için de bir ara meslek olarak görülmektedir. Güvenlik Hizmetleri Teşkilatı Sendika Derneği (GÜSOD) Başkanı Murat Kösereisoğlu, sektördeki sirkülasyonun zaman zaman yüzde 50’ye çıktığını ve bu durumun kalifiye eleman sıkıntısına yol açtığını söyledi.

PANDEMİDE ÇALIŞTILAR

Kösereisoğlu, “Her mesleğin kendine göre zorlukları var. Özel güvenlik görevlileri mesleklerini zor çalışma koşulları altında icra etmektedirler. Örneğin pandemi sürecinde sağlıklarını riske atarak görevlerine devam ettiler. İnsanların eğitim/öğretim hayatından vazgeçip özel güvenlik görevlisi olmayı seçmelerinin bir sonucunun varlığından söz edemeyiz. Ancak özel güvenlik görevlisi olma isteği bazen genç işsizler arasında bir ara meslek olarak görülüyor.” Özel güvenlik sektörünün yeni mezunlar ve işsizler için bir geçiş alanı olarak görüldüğünü anlatan Kösereisoğlu, sektörde yasal düzenlemenin de beklendiğini ifade etti.

Murat Kösereisoğlu

Kişilik haklarıyla birlikte çalışma koşulları da iyileştirilmelidir.

Sektörün temel sorununun çalışanların özlük hakları ve çalışma koşulları olduğunu söyleyen Murat Kösereisoğlu, “5188 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikte yapılacak yeni düzenlemelerle özlük haklarının iyileştirilmesi, fazla çalışma ücretlerinde çarpanın artması, genel tatil ücreti çarpanının ve yıllık izin haklarının artması, özel güvenlik görevlileri için görev maluliyeti. Hakkın tanınmasının da gerekli olduğunu düşünüyoruz. Özel güvenlik görevlilerinin ölümü veya yaralanması halinde tazminat da ödenmelidir” dedi.

Genç işsizler özel güvenliğe başvurdu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK