İkinci ele talep arttı ürünlere garanti geldi

İkinci ele talep arttı ürünlere garanti geldi

31
0
PAYLAŞ

İkinci el ürünlere talep arttı, garanti geldi

İkinci el ürünlere talep arttı, garanti geldi

Alım gücünün düşmesi ve pandemi ile birlikte ikinci el elektronik cihaz pazarı yıllık 20 milyon adede yükseldi ve artık ürünler satılarak piyasaya sunulacak.

İkinci el ürünlere talep arttı, garanti geldi

Ekonomik Kriz nedeniyle alım gücü zayıflayan vatandaşlar ikinci el ürünlere daha fazla yönelmeye başladı. Özellikle elektronik ürünlere olan talebin artması ve yaşanan sorunlar nedeniyle yeni bir düzenlemeye gidildi. Ticaret Bakanlığı’nın önceki gün yayınladığı yönetmelikle yenilenen ürünlerin garantisi ve uygulanan işlemleri gösteren etiketler görünür şekilde cihaz üzerine yerleştirilecek. Ayrıca cihazın değerleme ve onarım süresi de hızlandırılacaktır.

m-TOD Yönetim Kurulu Üyesi ve Mevzuat ve İdari İşler Direktörü Mustafa Alanoğlu, sektörün büyüklüğünün 20 milyona ulaştığını belirterek, “Cep telefonu ve tabletlerin yüksek kalitede olması için yürütülen tüm faaliyetler, yeni teknolojilerin gereksinimlerinin karşılanması, veri temizliği, yazılım ve donanım kontrollerinin herkesin erişimine açık hale getirilmesi. Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşüm yolculuğuna katkı sağladığına inanıyoruz” dedi.

İSTİHDAM ARTIRIR

Sektörün verdiği desteklerle daha fazla istihdam sağlayacağını ve ödediği vergi miktarını artıracağını ifade eden Alanoğlu, “KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi ve taksit limitinin kaldırılması piyasayı teşvik ediyor” dedi.

Mustafa Alanoğlu

PANDEMİ İLE UZAKTAN ÇALIŞMA TALEBİ ARTTI

Düzenlemeyle birlikte ikinci el cihaz ekosisteminin daha güvenli hale geleceğini belirten Mustafa Alanoğlu, şunları kaydetti:

“Ancak pandemi süreciyle hızlanan uzaktan çalışma ve eğitim gibi uygulamalarla artan akıllı telefon ve tablet ihtiyacının daha uygun fiyatlı olması gerekiyor. Sektörün büyümesi ve nitelikli istihdam için KDV oranı ve taksitlerinde esneklik sağlanmalıdır.”

akıllı cep telefonu cep telefonu

İkinci el ürünlere talep arttı, garanti geldi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK