İmalat sektörü ağustosta büyüme hızını korudu

İmalat sektörü ağustosta büyüme hızını korudu

22
0
PAYLAŞ

İmalat sektörü Ağustos’ta büyüme hızını korudu

İmalat sektörü Ağustos’ta büyüme hızını korudu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye İmalat PMI Endeksi’nde sınırlı artış sağlandı. Temmuz ayında 54 olarak ölçülen endeks, Ağustos ayında 54,1’e yükseldi. İmalat sektöründeki büyüme hızı korunmuştur.

İmalat sektörü Ağustos'ta büyüme hızını korudu

Müşteri talebindeki iyileşme ve son dönemde Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi, ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen Türkiye İmalat PMI Endeksi’nde sınırlı bir artış sağladı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) araştırmasına göre, Temmuz 2021’de 54 olarak ölçülen manşet PMI Endeksi, Ağustos 2021’de 54,1’e yükseldi.

İSO’dan yapılan açıklamada, “Müşteri talebindeki iyileşme nedeniyle üretim üst üste üçüncü ay arttı ve yeni ihracat siparişlerindeki güçlü büyüme bazı firmalarda üretim artışına katkıda bulundu. PMI Endeksi Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Böylece, çalışma koşulları üst üste üçüncü ay için güçlendi.

KARA VE DENİZ ARAÇLARINDA EN GÜÇLÜ BÜYÜME

Endeks, 50 eşik değerinin üzerinde ölçülürse, iyileşmeyi gösterir.

İSO verilerine göre Ağustos’ta üretim artışını 10 sektörden biri hariç tümü izledi. Buna göre en güçlü büyüme, hızla toparlanan kara ve deniz araçları üretiminde görüldü.

Giyim ve deri ürünleri, tekstil, makine ve metal ürünleri sektörlerinde de üretimin önemli gelişmeler gösterdiği belirtildi. Üretimi yavaşlayan tek sektör metalik olmayan mineral ürünler sektörü oldu.

GİRDİ MALİYETLERİNDE KESKİN ARTIŞ DEVAM EDİYOR

İSO’dan yapılan açıklamada, bazı anket katılımcılarının istihdamın artırılması gerektiğini vurguladığı belirtildi. Tedarik zincirlerindeki gecikmelerin girdi temin çabalarını olumsuz etkilemeye devam ettiğine vurgu yapan açıklamada, “Bu durum girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatlarındaki keskin artışların devam etmesine katkıda bulundu” denildi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker şunları söyledi:

“İmalat sektörünün karşı karşıya olduğu birçok zorluğa rağmen, Türk firmaları, müşteri talebindeki iyileşme ve artan satın alma faaliyetleri ve istihdam sayesinde Ağustos ayında üst üste üçüncü ay büyümeyi başardı. Özellikle ihracat çalışmaları başarılı oldu ve yurt dışından yeni siparişler güçlü bir artış kaydetti.

Sonuç olarak üreticiler, ürünlerini müşterilere teslim ederken taşımacılık sektörünü etkilemeye devam eden ciddi zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Şirketlerin tam büyüme potansiyellerine ulaşabilmeleri için bu zorlukların bazılarının yılın geri kalanında hafiflemeye başlayacağı umulmaktadır.”

Büyüme oranı açıklandı ilginizi çekebilir Büyüme oranı açıklandı Reuters anketi: İkinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüme bekleniyor ilginizi çekebilir Reuters anketi: İkinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüme bekleniyor

İmalat sektörü Ağustos’ta büyüme hızını korudu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK