IMF Başkanı’na ‘raporlarda Çin lehine değişiklik’ suçlaması

IMF Başkanı’na ‘raporlarda Çin lehine değişiklik’ suçlaması

41
0
PAYLAŞ

IMF başkanı ‘raporları Çin lehine değiştirmekle’ suçladı

IMF başkanı ‘raporları Çin lehine değiştirmekle’ suçladı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva hakkında, Dünya Bankası CEO’su iken Çin yanlısı hareket ettiği iddiasını içeren bir soruşturma raporu hazırlandı.

IMF başkanı 'raporları Çin lehine değiştirmekle' suçladı

Dünya Bankası’nın bazı faaliyetlerine ilişkin bir soruşturma, IMF’nin şu anki başkanı da dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerin, son yıllarda bazı raporlarda Çin lehine değişiklik yapmaları için çalışanlara baskı yaptığını ortaya koydu.

WilmerHale hukuk firmasının Dünya Bankası etik kurulunun talebi üzerine hazırladığı inceleme raporuna göre, Çin’in Dünya Bankası üzerindeki etkisi ve IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva ile eski Dünya Bankası başkanı Jim Yong Kim’in aldığı kararlar endişeleri artırdı.

Georgieva, 2017-2019 yıllarında Dünya Bankası CEO’su olarak görev yaptı.

‘ÇİN’İN SINIFINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN BASIN UYGULANIYOR’

Raporda, “Kim yönetimi altındaki üst düzey yetkililer tarafından Çin’in İş Kolaylığı raporundaki notunun yükseltilmesi için doğrudan ve dolaylı baskı uygulandı” denildi.

Dünya Bankası dün aldığı kararla artık İş Kolaylığı raporunun hazırlanmayacağını duyurdu. Örgüt ayrıca, inceleme sonucunda eski yönetim kurulu üyeleri ile eski ve mevcut Dünya Bankası çalışanlarının eylemleriyle ilgili etik konuların gündeme geldiğini de kaydetti.

Georgieva, IMF yönetim kuruluyla konuştuğunu ve rapordaki “iddialar ve yorumlar” ile temelde aynı fikirde olmadığını söyledi.

Raporda, Dünya Bankası’nın büyük bir küresel sermaye artışı için Çin’in desteğine ihtiyaç duyduğu bir zamanda, Georgieva ve danışman Simeon Djankov’un çalışanlara “Çin verilerindeki rakamlarda değişiklik yapmaları” ve Çin’in notlarını yükseltmeleri için baskı yaptığı belirtildi.

ÇİN DEĞİŞİMLE 7 SIRAYA YÜKSELDİ

Çin’in Ekim 2017’de yayınlanan “2018 Doing Business” raporundaki sıralaması, veri metodolojisinde yapılan değişikliklerin ardından taslak rapordaki sıralamasına kıyasla yedi basamak yükselerek 78’e yükseldi.

“İş Kolaylığı” raporu, ülkeleri düzenleyici ve yasal ortamlarına, başlangıç ​​kolaylığına, finansmana, altyapıya ve diğer iş ortamı önlemlerine göre sıralar. (REUTERS)

Doğal gaz fiyatları Avrupa'yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor ilginizi çekebilir Doğal gaz fiyatları Avrupa’yı sallıyor: Elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor Merkez Bankası açıkladı: İşte piyasanın dolar, enflasyon ve faiz beklentileri ilginizi çekebilir Merkez Bankası açıkladı: İşte piyasanın dolar, enflasyon ve faiz beklentileri

IMF başkanı ‘raporları Çin lehine değiştirmekle’ suçladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK