Kanada’da enflasyon yüzde 4,1 ile 18 yılın zirvesinde

Kanada’da enflasyon yüzde 4,1 ile 18 yılın zirvesinde

53
0
PAYLAŞ

Kanada’da enflasyon yüzde 4.1, 18 yılın zirvesi

Kanada’da enflasyon yüzde 4.1, 18 yılın zirvesi

Kanada’da yıllık tüketici enflasyonu Ağustos’ta yüzde 4,1’e yükseldi. Bu oran 2003 sonrası dönemin en yüksek oranıydı. 20 Eylül seçimleri öncesi enflasyonun yükselmesi Başbakan Justin Trudeau’nun başını ağrıtıyor.

Kanada'da enflasyon yüzde 4.1, 18 yılın zirvesi

Kanada’da yıllık tüketici enflasyonu Ağustos’ta yüzde 4,1 ile son 18 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Ülkede enflasyon Temmuz ayında yüzde 3,7 oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi, başta enerji olmak üzere emtia fiyatlarındaki artış ve salgın tedbirlerin azalmasına paralel olarak tüketici talebindeki artış, arz sorunları ile birlikte enflasyonun yükselmesinde etkili oldu.

Ülkede 20 Eylül’de yapılacak parlamento seçimleri öncesinde enflasyondaki artış, iktidardaki Liberal Parti için zorlayıcı bir konu olacak. Başbakan Justin Trudeau, konut fiyatlarındaki artışa karşı yabancılara konut satışını iki yıl süreyle yasaklayacağına söz vermişti.

BİRÇOK MADDEDE GÜÇLÜ ARTIŞ VAR

Çip sorunu nedeniyle sorun yaşayan otomotiv sektöründe yıllık fiyat artışı yüzde 7,2’ye ulaştı. Söz konusu artış, 1994 yılından sonra bu kalemde görülen en keskin artıştır.

Mobilya fiyatlarındaki yıllık artış, kereste fiyatlarındaki artış ve arz sıkıntısı nedeniyle yüzde 8,7 oldu.

Ülkede benzin fiyatları yıllık yüzde 32,5 arttı. Akaryakıt fiyatlarındaki artışta İda kasırgası da etkili oldu.

Konut ve gıda fiyatlarındaki artışlar da enflasyonu yukarı çekiyor.

Küresel enflasyondaki artış, Türkiye’de kronik bir sorun haline gelen çift haneli enflasyon üzerindeki baskıyı da artırıyor.

Konut krizi Kanada'yı da sallıyor: Yabancılar yasaklandı ilginizi çekebilir Konut krizi Kanada’yı da sallıyor: Yabancılar yasaklandı IIF: Merkez'den 23 Eylül'de faiz indirimi bekliyoruz ilginizi çekebilir IIF: Merkez’den 23 Eylül’de faiz indirimi bekliyoruz Çoğu Türk yeni iPhone'u satın almak için çalışmak zorunda kalacak ilginizi çekebilir Çoğu Türk yeni iPhone’u satın almak için çalışmak zorunda kalacak Nihat Özdemir: Yabancı sermaye Türkiye'ye sadece tatile geliyor ilginizi çekebilir Nihat Özdemir: Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatile geliyor

Kanada’da enflasyon yüzde 4,1, 18 yılın zirvesi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK