Kripto piyasasında yalan haber depremi

Kripto piyasasında yalan haber depremi

43
0
PAYLAŞ

Kripto piyasasında yalan haber depremi

Kripto piyasasında yalan haber depremi

Kripto para piyasaları, kripto para birimi Litecoin’in ABD perakende devi Walmart ile ortak olacağına dair iddiaların yanlış çıkmasıyla alt üst oldu.

Kripto piyasasında yalan haber depremi

Litecoin, dün Twitter’da doğrulanmış hesabından perakende devi Walmart ile ortaklık hakkında bir tweet paylaştıktan sonra kripto para piyasaları oldukça hareketli. İddiaların reddedilmesinin ardından kripto piyasalarında deprem etkisi görüldü.

Dün akşam ABD perakende devi Walmart’ın kripto para birimi Bitcoin ile ödeme kabul edebileceğine dair haberler çıktı ve Litecoin hesabı da bu haberleri duyurdu.

Reuters, BBC VE CNBC DA PAYLAŞTI

Yalan haber Reuters, Bloomberg ve CNBC gibi medya kuruluşları tarafından da paylaşıldı.

Litecoin, sahte haberlerin ortaya çıkmasından sonra yüzde 33 değer kazandı. Haberin yayılmasından bir saat sonra, Litecoin’in günlük kazançlarının çoğu silindi, Wallmart ise iddiaları reddetti. Ayrıca yalan haberler diğer kripto para birimlerini de etkiledi. Litecoin ayrıca daha sonra duyurunun yanlış olduğunu doğruladı.

Haberin ardından 175 dolardan 237 dolara yükselen Litecoin, inkarın ardından tekrar 176 dolara çekildi.

Litecoin’de dalgalanma. (New York saati) Grafiği: Bloomberg

Sahte basın açıklamasının paylaşıldığı e-posta adresinin Walmart ile herhangi bir resmi bağlantısının olmadığı belirtildi.

“MÜKEMMEL DURUMDAYIZ”

Litecoin Vakfı yönetici direktörü Charlie Lee, çalışanlarından birinin perakende devi Walmart ile ortaklığa ilişkin yanlış duyuruyu “retweet” etmesinden sonra çok kötü bir durumda olduklarını kaydetti.

Litecoin yaratıcısı ve vakfın genel müdürü Charlie Lee, “Sahte haberleri tweet atmamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ama bu sefer gerçekten batırdık” dedi.

Litecoin’in yanı sıra diğer kripto para birimleri olan Bitcoin de günlük yüzde 3’ten fazla düştü. Ethereum ise %6’dan fazla kaybetti.

ARTAN ENDİŞELER

Temmuz ayının sonunda ABD merkezli e-ticaret ve bilişim devi Amazon’un bu yılın sonundan itibaren kripto para Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul edeceği haberi ortaya çıktı ve haberin ardından Bitcoin değer kazandı. Amazon haberi yalanladıktan sonra kripto para birimi tekrar değer kaybetti.

Bu tür manipülasyonlar kripto para dünyasında güvensizlik konusunda endişeler uyandırırken, düzenleme yapmak isteyen eleştirmenlerin elini güçlendiriyor.

Kripto para borsasına yatırılan 240 bin dolar ortadan kayboldu ilginizi çekebilir Kripto para borsasına yatırılan 240 bin dolar ortadan kayboldu El Salvador etkisiyle Bitcoin'de güçlü dalgalanma ilginizi çekebilir El Salvador etkisiyle Bitcoin’de güçlü dalgalanma Amazon'dan inkar, Bitcoin düştü ilginizi çekebilir Amazon’dan inkar, Bitcoin düştü

Kripto piyasasında yalan haber depremi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK