Merkez Bankası’ndan 3,4 milyar dolarlık rezerv adımı

Merkez Bankası’ndan 3,4 milyar dolarlık rezerv adımı

113
0
PAYLAŞ

Merkez Bankası’ndan 3.4 milyar dolarlık rezerv adımı

Merkez Bankası’ndan 3.4 milyar dolarlık rezerv adımı

Merkez Bankası, son zorunlu karşılık düzenlemesinden 3.4 milyar dolar getiri beklediğini açıkladı. Bu para TCMB brüt rezervine eklenecektir.

Merkez Bankası'ndan 3.4 milyar dolarlık rezerv adımı

Merkez Bankası, Resmi Gazete’de gece yayımlanan ve yabancı
para mevduatı ve kıymetli maden mevduatı hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artıran karara ilişkin açıklama yaptı.

Banka, bu kararla, “1 Ekim 2021 itibarıyla Türk lirası zorunlu karşılıkların yaklaşık 13,9 milyar TL, döviz ve altın zorunlu karşılıkların ise yaklaşık 3,4 milyar ABD doları artması bekleniyor” dedi.

TCMB brüt rezervlerine 3,4 milyar dolar zorunlu karşılık eklenecek.

İşte tam açıklama:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda,
iletim mekanizmasının verimliliğini artırmak için gerekli rezerv düzenlemesi.
değişti.

1 Temmuz 2021 tarihinde açıklandığı üzere, yabancı para cinsinden Türk lirası zorunlu karşılık tutma oranı yüzde 20’den yüzde 10’a indirilmiş, yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranı ise toplamda 200 baz puan artırılmıştır. vade dilimleri. Yabancı para cinsinden Türk lirası zorunlu karşılık tesis etme imkânının da kaldırılacağı açıklandı.

Bu çerçevede, 1 Ekim 2021 tarihinde yüzde 10’dan yüzde 0’a indirilerek söz konusu imkana son verilecek olup, döviz mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarının 2010 yılında 200 baz puan artırılmasına karar verilmiştir. tüm vade dilimlerinde aynı tarihte geçerli olmak üzere.

Bu kararla 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren Türk lirası zorunlu karşılıkların yaklaşık 13,9 milyar TL, döviz ve altın zorunlu karşılıkların ise yaklaşık 3,4 milyar ABD doları artması beklenmektedir.

IMF, SWAP VE ZORUNLU HÜKÜMLERDEN REZERV ARTIŞI

TCMB’nin brüt rezervleri 3 Eylül itibarıyla 119,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Bankaların TCMB’de zorunlu karşılık olarak tuttukları döviz ve altın hariç tutulduğunda ulaşılan net rezerv 27,9 milyar dolar oldu.

Bu rakamdan yerli ve yabancı bankalardan belirli bir süre için alınan döviz ve altın çıkarıldığında eksi 39,6 milyar dolar rezerve ulaşılıyor.

Son 5 ayda brüt rezervler yaklaşık 33 milyar dolar, net rezervler 16 milyar dolar, swap hariç net rezervler 8 milyar dolar arttı.

TCMB brüt rezervlerindeki artışta Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 23 Ağustos’ta aktarılan 6,4 milyar dolarlık SDR (özel çekme hakları) etkili oldu.

Çin’den takas yoluyla alınan yuan cinsinden rezervlerdeki 3,6 milyar dolarlık artış, brüt ve net rezervlerdeki artışta bir faktör oldu.

Yerli bankalardan swap ile alınan döviz ve altın miktarı son beş ayda yaklaşık 3,4 milyar dolar arttı. Zorunlu karşılık olarak yurt içi bankalardan yaklaşık 9,2 milyar dolar döviz ve altın çekildi.

İhracatçılara verilen reeskont kredilerinden 8 milyar dolar getiri sağlandı, böylece swap hariç net rezerv bir miktar arttı ama yine de negatif seviyelerde kaldı.

Güney Kore’den de 2 milyar dolara eşdeğer won geldi ve brüt ve net rezervleri artırdı.
33 milyar dolarlık artışın 25 milyar doları borç ve borç alınan döviz ve altından oluştu.

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık adımı ilginizi çekebilir Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık adımı Fransız bankasından rezerv uyarısı: Biraz arttı ama yine de olumsuz ilginizi çekebilir Fransız bankasından rezerv uyarısı: Biraz arttı ama yine de olumsuz Hülle, yabancılara konut satışlarında fiyatları ateşledi ilginizi çekebilir Hülle, yabancılara konut satışlarında fiyatları ateşledi

Merkez Bankası’ndan 3.4 milyar dolarlık rezerv adımı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK