Merkez’den dijital TL açıklaması: Platform oluşturuldu

Merkez’den dijital TL açıklaması: Platform oluşturuldu

131
0
PAYLAŞ

Merkezden dijital TL açıklaması: Platform oluşturuldu

Merkezden dijital TL açıklaması: Platform oluşturuldu

Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zaptı imzalayarak “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturdu.

Merkezden dijital TL açıklaması: Platform oluşturuldu

Merkez Bankası (TCMB) bugün ‘dijital Türk lirası Ar-Ge projesi’ ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “TCMB; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zaptı imzaladı ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturuldu” denildi.

TCMB’nin mevcut ödeme altyapısının tamamlayıcısı olan dijital Türk lirası tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, “Kapsam kapsamında kavram ispatı çalışmalarının tamamlanmasıyla başlayan süreç, Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) projesi, teknoloji paydaşlarının katılımıyla bir sonraki aşamaya taşınıyor. ” bilgisi verildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri, teknoloji paydaşlarının katılımıyla yakın işbirliği içinde yürütülecek.

Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zaptı imzalayarak ‘Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu’ oluşturdu

‘DİJİTAL TL AĞI’ İLE PİLOT UYGULAMASI

Proje ile ilgili stratejik ve kritik teknolojilerin ön testlerinin yapılacağı birinci fazın bulguları ışığında platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanıyor.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB’de prototip ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ kurulacak ve teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir.

Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşamalara geçilecektir.

Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında blockchain teknolojisi, ödeme sistemlerinde dağıtık yapıların kullanımı, anında ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi konularda çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanıyor.

TEDAVİ İLE İLGİLİ SON KARAR YOK

TCMB’nin dijital Türk Lirası’nın dolaşımına ilişkin aldığı nihai bir karar bulunmamaktadır. Tüm çalışmalar deneysel Ar-Ge faaliyetleri esas alınarak yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurulumları tamamlandıktan sonra mevcut teknolojilerin dijital Türk Lirası’nın ekonomik, yasal ve finansal gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağının belirlenmesi amaçlanmaktadır.

İlk etabın sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacak” dedi.

Merkez Bankası'ndan 3.4 milyar dolarlık rezerv adımı ilginizi çekebilir Merkez Bankası’ndan 3.4 milyar dolarlık rezerv adımı Avrupa'da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik artış: Türkiye'yi de etkileyecek ilginizi çekebilir Avrupa’da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik artış: Türkiye’yi de etkileyecek OVP'de dijital para vurgusu: Türkiye ne zaman dijital liraya geçecek? ilginizi çekebilir OVP’de dijital para vurgusu: Türkiye ne zaman dijital liraya geçecek? Fed'den 'dijital dolar' çıkışı ilginizi çekebilir Fed’den ‘dijital dolar’ çıkışı

Merkezden dijital TL açıklaması: Platform oluşturuldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK