Merkez’in ihracatçıya ayırdığı kaynak arttı

Merkez’in ihracatçıya ayırdığı kaynak arttı

25
0
PAYLAŞ

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Merkez Bankası (TCMB) kaynaklarından ihracatçılara kullandırılan reeskont kredilerinin tutarının 30 milyar dolara çıkarıldığını söyledi.

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Merkez Bankası (TCMB) kaynaklarından ihracatçılara kullandırılan reeskont kredilerinin miktarının artırıldığını açıkladı.

Limit artırımı ile KOBİ’lerin reeskont kredisi kullanımlarını yaygınlaştıracaklarını belirten Muş, “İhracatçılarımızın Eximbank ve ticari bankalar aracılığıyla Merkez Bankası kaynaklarından kullandıkları reeskont kredisi tutarını 30 milyar dolara çıkardık” dedi.

REESKONT NEDİR?

Reeskont, bir bankanın elinde bulunan ve başka bir banka tarafından ödenmek üzere henüz gelmemiş olan bonoları iskonto etmesidir. Reeskont Kredileri ise TCMB kaynağından ihracatçılara ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan şirketlere kullandırılan maliyet etkin, ihracata yönelik krediler olarak tanımlanabilir.

Merkez Bankası’nın internet sitesinde şu bilgiler yer almaktadır: “Reeskont kredileri, senet üzerinde belirtilen döviz tutarının Türk Lirası karşılığı, kredinin şirketlere açıldığı tarihte ilan edilen kur üzerinden ödenmek suretiyle bankalar aracılığıyla kullandırılmaktadır. Krediler vadesinde döviz olarak geri ödendiği için Bankamızın döviz rezervlerine önemli bir katkı sağlanmaktadır.”

Türkiye'nin Ağustos ayında dış ticaret açığı 4,3 milyar dolar oldu ilginizi çekebilir Türkiye’nin Ağustos ayında dış ticaret açığı 4,3 milyar dolar oldu Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu izlenimi güçlendi ilginizi çekebilir Reuters: Faiz indiriminin yakın olduğu izlenimi güçlendi

Merkezin ihracatçılara ayırdığı kaynak arttı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK