Nihat Ödemir: Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatile gelir

Nihat Ödemir: Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatile gelir

79
0
PAYLAŞ

Nihat Ödemir: Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatilde geliyor

Nihat Ödemir: Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatilde geliyor

Limak Holding patronu ve TÜRKÇİMENTO Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, müteahhitlerin inşaatların durdurulması yönündeki hareketine tepki göstererek, “Yabancı yatırımcılar mevcut şartlarda Türkiye’ye ancak tatile geliyor” dedi. TÜRKÇİMENTO Başkanı Yücelik, “Artık fabrikaları devretmeye hazırız” dedi.

Nihat Ödemir: Yabancı sermaye Türkiye'ye sadece tatilde geliyor

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’na (İMKON) bağlı 120 bin müteahhitin çimento fiyatlarını protesto etmek amacıyla inşaatları durdurmak için ülke genelinde boykot edilmesinin ardından çimento üreticilerinden sert tepki geldi.

Çimento sektörünün çatı kuruluşlarından TürkÇimento’nun Gaziantep’te düzenlediği Anadolu Buluşmaları etkinliğinde konuşan TürkÇimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Dünyanın en ucuz çimentosunu satıyoruz. Çin’de 70 dolar, Kuveyt’te 80 dolar ve Suudi Arabistan’da 60 dolar olan çimentonun tonu Türkiye’de 35 dolar” dedi.

ÖZDEMİR’DEN YABANCI SERMAYE ÇIKIŞI

Limak Holding’in sahibi Nihat Özdemir de TÜRKÇİMENTO Başkan Yardımcısı olarak toplantıdaydı.

Özdemir, “En büyük maliyetimiz enerji. Yılbaşından bu yana kullandığımız elektriğin fiyatı yüzde 61 arttı. Böyle bir maliyet artışı varken, sorumlu olduğumuz gösteriliyor. Günah keçisi olduk. Ama mevcut şartlarda yabancı yatırımcılar Türkiye’ye sadece Bodrum’da tatil için geliyorlar” dedi.

‘YÜKLENİCİLER DAİRE FİYATLARI AZALTIR’

Özdemir’in sahibi olduğu Limak Holding’e ait Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketi, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) üyesidir.

TMB Başkanı Erdal Eren, sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, İMKON müteahhitlerinin iş durdurmasına ilişkin olarak, “Boykot veya işi durdurma gibi bir imkanımız yok. Çünkü kamuyla yaptığımız otoyollar, barajlar gibi sözleşmelerimizi durduramayız” dedi.

Öte yandan Gaziantep’teki toplantıda konuşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adil Sani Konukoğlu, son dönemde artan konut fiyatlarından müteahhitleri sorumlu tuttu.

150 metrekare apartmanda beton maliyetinin 21 bin TL olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, çimentonun bu miktarın üçte biri olduğunu belirterek, “Ürünü bedava versek daireler ucuzlar mı? Müteahhitler daire fiyatlarını yüzde 50 indirsin, çimentoyu bedava verelim” dedi.

‘FABRİKALARI DEVİR ETMEYE HAZIRIZ’

Müteahhitlerin işi durdurma kararlarını açıklamasından iki gün sonra çimento ihracatına kısıtlama getirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, İhracatı Tescile Tabi Eşya Tebliği kapsamına çimento da dahil edildi.

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Üzerimize çok geliyorlar. İnşaatta diğer maliyetler arasında en az artan çimento fiyatıdır. Artık fabrikaları teslim etmeye hazırız” dedi.

Müteahhitler inşaatı durdurmaya başladı ilginizi çekebilir Müteahhitler inşaatı durdurmaya başladı “Enerjide büyük artış oldu, çimento günah keçisi oldu” ilginizi çekebilir “Enerjide büyük artış oldu, çimento günah keçisi oldu” Çimento üreticileri müteahhitlerin boykot tehdidine yanıt verdi ilginizi çekebilir Çimento üreticileri müteahhitlerin boykot tehdidine yanıt verdi Çimento ve gübre ihracatı sınırlı ilginizi çekebilir Çimento ve gübre ihracatı sınırlı

Nihat Ödemir: Yabancı sermaye Türkiye’ye sadece tatile geliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK