OVP’de dijital para vurgusu: Türkiye dijital liraya ne zaman geçiyor?

OVP’de dijital para vurgusu: Türkiye dijital liraya ne zaman geçiyor?

26
0
PAYLAŞ

OVP’de dijital para vurgusu: Türkiye ne zaman dijital liraya geçecek?

OVP’de dijital para vurgusu: Türkiye ne zaman dijital liraya geçecek?

OVP’de dijital liraya yönelik testlerin genişleyerek devam edeceği belirtilirken, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu ilk pilot çalışmanın Eylül ayının ikinci yarısında başlayacağını belirtti. İşte Türkiye’de ve dünyada para çalışmalarının geldiği aşama…

OVP'de dijital para vurgusu: Türkiye ne zaman dijital liraya geçecek?

Orta Vadeli Program’da (OVP) dijital liraya yapılan vurgu, birçok kişinin Türkiye’nin ne zaman dijital para birimine geçeceğini merak etmesine neden oldu.

Dün akşam Resmi Gazete’de yayınlanan OVP’de, Türk para biriminin dijitalleşmesi için çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Aynı zamanda dünyadaki dijital ve yeşil dönüşüm gibi trendlerin de dikkate alınacağı bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dünyadaki birçok merkez bankası gibi bir süredir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olarak adlandırılan dijital para birimleri konusunda çalışmalar yapıyor.

OVP’de çalışmaların geleceğine dair çeşitli ipuçları vardı.

“DİJİTALİZASYON ADIMLARI HIZLANACAK”

Programda, finans dünyasında dijitalleşmeye yönelik adımların hızlandırılacağı ve bu konuda mevzuat düzenlemelerinin yapılacağı belirtildi.

Metinde, “Bilgi sistemlerine ilişkin mevzuatın, ülkede finans alanında kullanılan teknoloji ekosisteminin gelişimini ve finans sektörünün bu alanda önde gelen ülkeler arasında yer almasını destekleyecek şekilde güncellenmeye devam edileceği belirtildi. Dünyada dijitalleşme.”

Programda ayrıca pilot araştırma projelerinin devam edeceği vurgulandı. Program metninde şu ifadeler yer aldı:

“Dijital Lira Araştırma ve Geliştirme Projesi’nin birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, dijital paranın teknolojik, ekonomik ve hukuki yapılarına yönelik çalışmaların sonuçları değerlendirilerek, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri pilot testlere devam edilecek. ”

PİLOT UYGULAMASI EYLÜL AYINDA BAŞLIYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski Başkanı Naci Ağbal, Türkiye’nin merkez bankası dijital para birimi için “kavramsal” araştırma sürecinin tamamlandığını ve 2021’in ikinci yarısında pilot testlerin başlamasının planlandığını duyurdu.

Temmuz ayında konuyla ilgili bilgi veren TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı konuşmada, “Dijital para birimleri ile ilgili çalışmalarımız aynı yoğunlukta devam ediyor, Eylül ayından sonra pilot uygulamaya başlayacağız, açıklama yapacağız, çalışmalar devam ediyor” dedi. yoğun ve ciddi bir şekilde.”

DÜNYADA DURUM NE?

Türkiye dijital parayı gündeme getiren ülkelerden sadece biri. Türkiye dışında İsveç, Bahamalar, Fransa, Filipinler, Japonya ve İsviçre dijital paraya geçişi gündeme getiren ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerin merkez bankaları hala test aşamasında.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da konuyla ilgili nihai kararı 2021 yılında almayı planlıyor. Çin de bu uygulamayı bazı bölgelerde yoğun olarak test ediyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell da geçtiğimiz ay Fed’in dijital merkezi paraya sıcak baktığını belirterek, “ABD’nin dijital para birimi olsaydı, kripto paraya ihtiyacınız olmazdı” dedi.

Geçen hafta Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Nijerya, dijital para için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. Ülke, resmi dijital para birimini bu yılın sonuna kadar kullanıma sunacağını duyurdu.

CBDC NEDİR? BU NE İŞE YARIYOR?

Dünya çapında merkez bankaları tarafından oluşturulan, oluşturuldukları ülkenin yasal para birimini dijital olarak temsil eden ve genellikle merkezi olmayan ve blok zincir altyapısını kullanan para birimlerine merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denir.

Teknolojik altyapı açısından kripto paralara benzeyen CBDC’ler ile kriptolar arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Kriptolar tamamen merkezi değildir ve herhangi bir kişi veya kuruluş tarafından kontrol edilmez. CBDC’ler genellikle Bitcoin gibi blockchain teknolojisine dayansa da bu blockchain ağlarına sadece seçilmiş kişi ve kurumların erişebileceği belirtiliyor.

Benzer şekilde, kripto para birimlerinin genellikle parasal bir karşılığı yoktur, CDBC’lerin varlık eşdeğerleri vardır.

CBDC’lerin kolay para transferi ve güvenlik gibi birçok avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

Nijerya dijital para birimine geçiyor ilginizi çekebilir Nijerya dijital para birimine geçiyor Fed'den 'dijital dolar' çıkışı ilginizi çekebilir Fed’den ‘dijital dolar’ çıkışı

ABD Afrika Avrupa Bahamalar Çin FED Filipinler Fransa İsveç İsviçre Japonya Merkez Bankası Naci Ağbal Nijerya para Şahap Kavcıoğlu Teknoloji Türkiye

OVP’de dijital para vurgusu: Türkiye ne zaman dijital liraya geçecek?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK