OVP’deki ‘tek haneli’ enflasyon tahminleri gerçekçi mi?

OVP’deki ‘tek haneli’ enflasyon tahminleri gerçekçi mi?

34
0
PAYLAŞ

OVP’deki ‘tek haneli’ enflasyon tahminleri gerçekçi mi?

OVP’deki ‘tek haneli’ enflasyon tahminleri gerçekçi mi?

Dün akşam Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program’daki (OVP) enflasyon tahminleri piyasa aktörleri tarafından gerçekçi bulunmadı. Uzmanlar, 2022 yılı sonu için 9,8 yıllık enflasyon öngören OVP için, bunun “fazla iyimser” olduğu yorumunu yaptı.

OVP'deki 'tek haneli' enflasyon tahminleri gerçekçi mi?

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) 2022-2024 yılları arasında yüzde 5-5,5’lik bir büyüme öngörülürken, enflasyonun gelecek yıldan itibaren tek haneli rakamlara indikten sonra düşüşünü sürdürmesi bekleniyor.

Ancak bu rakamlar uzmanlar tarafından iyimser bulundu.

“2022 YILINDA TEK BÖLÜM TAHMİNİ”

OVP’ye göre enflasyonun 2021 sonunda yüzde 16,2, 2022’de yüzde 9,8, 2023’te yüzde 8 ve 2024’te yüzde 7,6 olması bekleniyor.

Bankacıların hesaplamalarına göre OVP’de dolar/TL için 2021 için tahmin 8,3, 2022 için 9,3, 2023 için 9,8 ve 2024 için 10.3 oldu.

Reuters’in haberine göre bankacılar, OVP’nin genel çerçevesinin dengeli tahminler oluşturduğunu ancak enflasyon tahminlerinin gerçekçiliğinin soru işareti oluşturduğunu belirtti.

“ENFLASYON TAHMİNLERİ ÇOK İYİMİŞ”

Bir önceki OVP’de 2021 yılı sonu için enflasyon tahmininin yüzde 8 olduğuna, ancak mevcut OVP’de bu tahminin ikiye katlanarak yüzde 16,2’ye çıkarıldığına işaret eden bankacılar, bu kapsamda 2022 için yüzde 9,8’lik bir tahmin öngördü. yüksek büyüme ortamı ve mevcut politikalarla ulaşılmaz buldular.

Bir bankanın döviz masası tüccarı, “OVP verileri oldukça iyi bir 3 yıllık tabloya işaret ediyor. Birçok tahmin gerçekleştirilebilir. Ancak burada enflasyon tahminlerini çok iyimser buluyoruz. “Gelecek yıl tek haneli enflasyona ulaşmak için 2022’nin ilk çeyreğinin sonuna kadar belki daha uzun, sıkı para politikası gerekebilir” dedi.

“TEK HANELİ ENFLASYON ÇOK ZOR”

Bankacı ayrıca şunları söyledi:

“TCMB’nin son mesajları ve siyasilerin açıklamaları sıkı para politikasının uzun süre sürdürüleceğini göstermiyor. Bu nedenle önümüzdeki yıl için tek haneli enflasyon çok zor.

Faiz oranları önümüzdeki 5-6 ay sabit tutulabilirse, enflasyon 2022’nin sonunda ancak tek haneli rakamlara ulaşabilir. Beklentimiz, enflasyonun gelecek yılın sonunda yüzde 12’nin altına düşmeyeceği yönünde” dedi. (REUTERS)

büyüme dolar enflasyon para Reuters

OVP’deki ‘tek haneli’ enflasyon tahminleri gerçekçi mi?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK