Pandemi kredileri 3 kat faizle yapılandırılıyor

Pandemi kredileri 3 kat faizle yapılandırılıyor

54
0
PAYLAŞ

Pandemi kredileri 3 kat faizle yapılandırılıyor

Pandemi kredileri 3 kat faizle yapılandırılıyor

Geçen yıl salgın nedeniyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara düşük faizle kredi veren kamu bankaları yeniden yapılandırma arayışına girdi. Bankalar yıllık yüzde 17,04 faizle kredi yapılandırması sunuyor.

Pandemi kredileri 3 kat faizle yapılandırılıyor

Salgının başlangıcında 3 kamu bankası geliri 5 bin liranın altındaki vatandaşlara yüzde 0,49 faizle 10 bin liraya kadar kredi verdi. Ancak geri ödemelerdeki sorunlar nedeniyle 2020 yılında kullanılan düşük faizli pandemi kredileri yeniden yapılandırılmaya başlandı. Bireysel temel ihtiyaç kredisinde uygulanan yapılandırmaya göre aylık faiz oranı %0,49’dan %1,42’ye yükseliyor. Yani yıllık yüzde 5,88 faizli krediyi ödeyemeyen vatandaşın yıllık yüzde 17,04 faiz ödemesi bekleniyor. Süre 36 ay daha uzatılabilir.

Prof. Babuşçu

BİR YIL ÖDEME YAPILMAYACAK

Kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın geliri 5 bin liranın altındaki vatandaşlara sunduğu düşük faizli kredilerde 6 ay ödemesiz dönem Ocak 2021’de sona erdi. Ocak ayından itibaren kredilerin geri ödemesinde yaşanan sıkıntılar büyüdü. Öte yandan bankaların geri ödenmeyen kredileri takip edebilmesi için 180 gün yani 6 ay geçmesi gerekiyordu. Bu süre doldu ve şimdi yaklaşık 1 yıldır kredi geri ödemesi yapamayan müşteri, kamu bankalarını üç kat daha yüksek faizle yeniden yapılandırdı.

Bu krediler Kredi Garanti Fonu (KGF) güvencesi ile kullanılmıştır. Pandemi nedeniyle geçen yıl ilk kez KGF kefaletli ihtiyaç kredisi verildi. Bu dönemde ilk kez ticari işlerin yanı sıra doğrudan tüketicilere sağlanan KGF’de yüz binlerce kişinin aldığı kredileri ödeyemediği iddia edildi. Geçen ay bazı kamu bankalarının da üst düzey sektör yetkililerinden aldığımız bilgilere dayanarak ödenmemiş KGF kredilerinin takibini durdurduklarını yazmıştık.

Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, kamu bankalarında başlayan yeniden yapılandırmalarla amacın bozulan bilanço verilerini düzeltmek olduğunu söyledi.

GEÇEN YIL HASAR GÖRDLER, ARTIK KAPANACAKLAR

Kamu mevduat bankaları Nisan 2021’de 432 milyon TL net zarar gördükten sonra yeniden kâr etmeye başlasa da kârlarında geçen yıla göre düşüş var. Ocak-Temmuz 2020’de 12,2 milyar TL olan kamu mevduat bankalarının net karı bu yılın aynı döneminde %71 azalarak 3,5 milyar TL oldu. Aynı dönemde yerli özel bankaların kârları %28, yabancı özel bankaların kârları ise %52 arttı. Yapılanmaların “bilanço düzeltme işlemleri” olduğunu belirten Prof. Dr. Şenol Babuşcu, kamu bankalarının geçen yıl zararına verdikleri bu kredilerden kar elde edebileceklerini belirtti. Bankacılık uzmanları, yeniden yapılandırmanın uygulanmasıyla birlikte KGF’nin de takip potansiyeli olan krediler için ödeme yapmaktan kurtulacağını belirtiyor.

Başkent Üniversitesi faiz Halkbank Vakıfbank Ziraat Bankası

Pandemi kredileri 3 kat faizle yapılandırılıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK