Rekabet Kurumu’ndan ‘Coca Cola soruşturması’ açıklaması: Taahhütler verildi 

Rekabet Kurumu’ndan ‘Coca Cola soruşturması’ açıklaması: Taahhütler verildi 

29
0
PAYLAŞ

Rekabet Kurumu’ndan ‘Coca Cola soruşturması’ açıklaması: Verilen taahhütler

Rekabet Kurumu’ndan ‘Coca Cola soruşturması’ açıklaması: Verilen taahhütler

Rekabet Kurumu, Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.

Rekabet Kurumu'ndan 'Coca Cola soruşturması' açıklaması: Verilen taahhütler

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden yapılan açıklamada, CCSD’nin rakip ürünlerin nihai satış noktalarında satışını engelleyerek ‘4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği iddiasıyla Rekabet Kurulu tarafından soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. .

YAPILAN TAAHHÜTLER

Hâkim Durumun Kötüye Kullanılmasına İlişkin Ön Soruşturma ve Soruşturmalarda Sunulacak Taahhütler, Rekabete Aykırı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Verilecek Taahhütlere İlişkin Tebliğ’e İlişkin Tebliğ uyarınca Resmi Gazete’de yayımlandı. soruşturma süreci devam ederken, CCSD dosyadaki rekabet kaygılarına ilişkin taahhüt sürecini başlattı. Başvurunun aşağıdakilerle ilgili yapıldığı kaydedildi:

“Taahhüt sürecinde yapılan müzakereler kapsamında, 02.09.2021 tarihli CCSD tarafından sunulan taahhüt paketinin rekabet sorunları ile orantılı, bu sorunların giderilmesine uygun, kısa sürede yerine getirilebileceği ve etkin bir şekilde uygulanabileceği dikkate alınarak, ilgili taahhüt paketi bağlayıcı hale getirilerek başlatılan soruşturmanın sonlandırılmasına karar verilmiştir. Rekabet Kurulu, her sektör için olduğu gibi alkolsüz ticari içecekler sektörünü de yakından takip etmektedir.

Nitekim Rekabet Kurulu’nun 10.09.2007 tarihli kararı ile sektör detaylı olarak incelenmiş ve gazlı içeceklerde hakim durumda olduğu belirlenen CCSD’nin münhasırlığa son vermesine karar verilmiştir. bu ürünler için distribütörlük sözleşmesi (satış noktasında sadece CCSD ürünlerinin bulunması uygulaması).

Ayrıca CCSD’ye ait soğutucuların yüzde 20’sinin rakip soğutucusu olmayan satış noktalarında rakiplerin erişimine açılması gibi çeşitli düzenlemeler getirildi. Bu çerçevede Rekabet Kurulu, aradan geçen 14 yıllık süreçte sektörde yaşanan değişiklikleri dikkate alarak rekabet sorunlarının yeni düzenlemelerle giderilmesinin uygun olacağına karar verdi.

‘REKABETÇİLERİN ÜRÜNE SAHİP OLMA İMKANI ARTACAK’

Açıklamada, kabul edilen taahhüt paketinin içeriği hakkında kamu ve sektör paydaşlarının bilgilendirilmesinin amaçlandığı belirtilirken, şöyle denildi:

“Sonuç olarak sunulan taahhüt paketi ile; Soğutucu erişim kuralındaki yeni düzenleme ile rakiplerin satış noktalarında ürün sahibi olma şansı artacak. Tüketiciler satış noktasında daha fazla ürün seçeneğine ulaşabilecekler. Gazlı ve gazsız ürünler alt kategorilere ayrılarak ürün portföyünün gücünden kaynaklanan rekabet endişeleri ortadan kaldırılacaktır.

İlgili pazarlardaki rekabet unsurları, rakipler ve satış noktaları açısından karşılaştırılabilir hale gelecektir. CCSD tarafından yapılacak bildirimler ve uygulanacak taahhütler konusunda farkındalık artacaktır. İstisnai alanlar dışında sözleşme sürelerinin kısaltılması piyasayı daha rekabetçi hale getirecektir. Bazı istisnalar dışında, gazsız münhasırlığın sona erdirilmesi, ilgili pazarlardaki rekabet düzeyini artıracaktır.” (DHA)

'Rekabet Kurulu çimento fiyatları için harekete geçmeli' ilginizi çekebilir ‘Rekabet Kurulu çimento fiyatları için harekete geçmeli’ UBER soruşturmasında bilirkişi raporu: Haksız rekabet oluştu ilginizi çekebilir UBER soruşturmasında bilirkişi raporu: Haksız rekabet oluştu

Rekabet Kurumu’ndan ‘Coca Cola soruşturması’ açıklaması: Verilen taahhütler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK