Tarlada 28, tezgahta 120 lira

Tarlada 28, tezgahta 120 lira

77
0
PAYLAŞ

Tarlada 28 lira, tezgahta 120 lira

Tarlada 28 lira, tezgahta 120 lira

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, tarladan 28-33 lira arasında alınan fıstıkların işlendikten sonra 120 lira gibi fahiş bir fiyata tüketiciye satıldığını söyledi.

Tarlada 28 lira, tezgahta 120 lira

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ‘yeşil altın’ olarak bilinen antepfıstığı, iklim değişikliği ve ‘yıl yok’ nedeniyle verimde düşüş yaşadı.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, 28-33 lira arasında tarladan çıkarılan fıstıkların işlendikten sonra 120 liraya tüketiciye satıldığını söyledi.

Çolak, bölgedeki fıstık fiyatlarının tüccarlar tarafından belirlendiğini ve fahiş fiyatların önüne geçmek için TMO’nun alım yapması gerektiğini belirtti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ REKORU DÜŞÜRDÜ

İklim değişikliği ve kentte ‘yıl yok’ nedeniyle fıstık verimi düştü.

42 milyon fıstık ağacının bulunduğu şehirde, çiftçilerin topladığı gri fıstık 18-22 liraya tarlada, ben fıstık 28-33 liraya çıkıyor. Ancak tesislerde işlenen fıstıklar 120 liraya tüketiciye satılıyor.

EKSTRA FİYATA SATILDI

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, bu fiyatlandırmanın fahiş olduğunu ve işlenmiş yer fıstığının 70-80 lira arasında satılması gerektiğini belirtti.

Çolak, “Gri fıstık ilk hasat döneminde alıcılara 18-22 lira arasında satıldı. Fıstık olarak şu anda 28-33 liradan alıcı buluyor. Bu fiyattan satılan fıstık, küçük bir işlem gördükten sonra 120 liraya tüketicinin masasına ulaştı. Fiyatlar bu kadar yüksek olmamalı. Kuruduktan sonra, yer fıstığı kaçınılmaz olarak kilogram olarak azalır. Kuruyup kabuğundan çıktıkça ağırlığını yüzde 40 ile 60 arasında kaybeden Antep fıstığının ortalama 70-80 liraya satılması gerekirken bu rakam 120 lira.

‘YILLARDIR REKOLİTE YOK’

Çolak, bu yılın ürün azlığı nedeniyle çiftçiler arasında yokluk yılı olarak kabul edildiğini, ancak diğer yokluk yıllarından farklı olarak kurak iklim nedeniyle verimin düşük olduğunu belirtti.

Antep fıstığının olmadığı yıllarda rekoltenin yüzde 30-40 seviyelerinde olduğunu belirten Çolak, “Bu yıl fıstıkta yok olma yılı yaşıyoruz. Bu yıl havanın kuru olması nedeniyle tamamen boş bir yıl yaşıyoruz. Normal yıllarda var yılında yüzde 80 hasat alsaydık, yokluk yılında yüzde 30-40 düzeyinde yapardık. Hem yılın olmaması hem de aşırı kuraklık nedeniyle bu yıl yüzde 25’lik bir verim elde edeceğimizi öngörüyoruz.”

‘FISTIĞIN TABAN FİYATI BELİRLEYİN’

Fındık, çay gibi antep fıstığı için taban fiyat belirlenmesi gerektiğini belirten Çolak, şunları kaydetti:

“Çiftçinin alternatifi olsaydı, TMO alım yapıp fiyatlara müdahale etseydi tüccarlar alım fiyatlarını yükseltirdi. Ancak taban fiyatının olmaması nedeniyle tüccarlar bir araya gelerek yerfıstığının kilogram fiyatını belirlemektedir. Tüccarların bu girişiminden sonra çiftçi, yer fıstığını belirlenen fiyattan satmaya mahkûmdur.” (DHA)

Vergi, harç ve cezalarda tarihi artış yolda ilginizi çekebilir Vergi, harç ve cezalarda tarihi artış yolda Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı ilginizi çekebilir Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklandı Müteahhitlerin işten ayrılmasına neden olan maliyet artışı rekor kırdı ilginizi çekebilir Müteahhitlerin işten ayrılmasına neden olan maliyet artışı rekor kırdı

Tarlada 28 lira, tezgahta 120 lira

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK