Tıbbi cihaz sektörü meydana indi: Alın terimiz kuruyalı 19 ay oldu

Tıbbi cihaz sektörü meydana indi: Alın terimiz kuruyalı 19 ay oldu

75
0
PAYLAŞ

Tıbbi cihaz endüstrisi indi: Alnımız kuruyalı 19 ay oldu

Tıbbi cihaz endüstrisi indi: Alnımız kuruyalı 19 ay oldu

Kamu ve üniversite hastanelerinden 6 milyar TL’lik alacakları olmasına rağmen 19 aydır bu ödemeyi alamayan tıbbi cihaz sektörü temsilcileri Ankara Ulus Meydanı’nda bir araya geldi. SEIS Başkanı Metin Demir, “Sektörümüz hükümetine güvendi, erzak verdi, vergisini ödedi. Dünyanın neresinde böyle bir ticaret var?”

Tıbbi cihaz endüstrisi indi: Alnımız kuruyalı 19 ay oldu

Tıbbi cihaz sektörü temsilcileri, kamu hastaneleri ve üniversite hastanelerinden 19 ayda birikmiş 6 milyar TL’lik vadesi geçmiş alacakların ödenmesi taleplerini yineledi.

Sektör temsilcileri bugün Ankara Ulus Meydanı’nda bir araya geldi. Eylemde, ‘Devletimize güvenmek istiyoruz’, ’19 aydır alnımız kurudu’ ve ‘Yerel milli söylemler kürsüde kaldı’ pankartları taşındı.

Türkiye Sağlık Sanayii İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, Ankara’da düzenlenen toplantıda, “Sektörümüz mensupları devletine güvendiler, malzeme sağladılar, hizmet ürettiler, sözleşmeler yaptılar, tüm vergilerini devlete ödediler. almadıkları fatura bedeli. Dünyanın neresinde böyle bir ticaret var? dedim.

Demir, 6 milyar TL’nin devletin ödeyemeyeceği bir meblağ olmadığına dikkat çekti. dedi.

‘TAKATIMİZ KALMADI’

Demir, “Bu duyarsız davranış ve tasarrufla sektörümüz çaresiz kaldı, ortalama yüzde 27-25 dayatmalarından birincisi 2018 ve ikincisi 2020 yılında olmak üzere iki kez feragat etmek zorunda kaldı ve maalesef kamu otoritesi bunu başardı. Bu,” dedi Demir. ‘Olmayacak’ sözü veren kamu otoritesinin sözüne güvenerek bazı alacaklarından vazgeçmek zorunda kaldı.

Feragat edilen firmalara düzenli ödeme yapılacağı sözünün ‘yine tutulmadığını’ ve hiçbir meslektaşına ödeme yapılmadığını vurgulayan Demir, sektörün neredeyse tüm gelirlerini kaybetme noktasına sürüklendiğinin altını çizdi. Demir, üretim, hammadde temini ve ithalat yapamadıklarını kaydetti.

Demir yaptığı açıklamada, “Artık tedarik zincirini sürdüremiyoruz. Tedarik zincirinde bundan sonra yaşanacak aksaklıkların sebebi sizsiniz.” (REUTERS)

İTO: Sağlık şirketlerinin halktan alacakları 6 milyar TL'ye ulaştı ilginizi çekebilir İTO: Sağlık şirketlerinin halktan alacakları 6 milyar TL’ye ulaştı Tıbbi cihaz sektörü 16 Eylül'de sokaklara dökülüyor ilginizi çekebilir Tıbbi cihaz sektörü 16 Eylül’de sokaklara dökülüyor

Tıbbi cihaz endüstrisi indi: Alnımız kuruyalı 19 ay oldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK