TL tahmini kariyerine mâl oldu: ABD’li işlemci kovuldu

TL tahmini kariyerine mâl oldu: ABD’li işlemci kovuldu

47
0
PAYLAŞ

TL tahmini kariyerine mal oldu: ABD’li tüccar kovuldu

TL tahmini kariyerine mal oldu: ABD’li tüccar kovuldu

2019 yılında Morgan Stanley’de bir dizi TL işlemi nedeniyle on milyonlarca dolarlık zarara neden olan kıdemli bir çalışan, iç soruşturmanın ardından bankadan ihraç edildi.

TL tahmini kariyerine mal oldu: ABD'li tüccar kovuldu

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley’de dövizde çalışan kıdemli bir bankacı, Türk lirası tahminlerinin bankayı incitmesinden dolayı işten çıkarıldı.

Bankada döviz alım satımını denetleyen çalışan Thiago Melzer, belirli işlemlerin değerlemesi ve firma tarafından onaylanmamış iletişim yöntemlerini kullandığı iddiaları nedeniyle Haziran ayında işten çıkarıldı. Morgan Stanley, personel kararını ABD Finans Sektörü Düzenleme Kurumu’na (Finra) bildirdi.

Bloomberg’e göre, banka görevi kötüye kullanma şüphesiyle 2019’un sonlarında kendisine karşı bir iç soruşturma başlattı.

EN KIDEMLİ ÇALIŞANLARDAN BİRİYDİ

Finra raporu, Melzer’in başkalarına “menkul kıymet dışı pozisyonları kar ve zarar hedefleriyle ilişkilendirdiğini” söyledi. Melzer ayrıca “banka tarafından onaylanmayan iletişim platformlarındaki işlemler hakkında iletişim kurmakla” suçlandı.

Melzer, on yıldan fazla bir süredir çalıştığı Morgan Stanley’deki sabit getirili menkul kıymetler bölümündeki en kıdemli çalışanlardan biri haline geldi. Döviz ve gelişen piyasalarla ilgili işletmeleri denetleyen Melzer, bankanın günlük 6,6 trilyon dolarlık işlem hacmiyle küresel para piyasasının bir parçası olan uluslararası döviz piyasası seçeneklerinden yararlanmasına yardımcı oldu.

TÜRK LİRASINDA ALDIĞI POZİSYON SONA ERDİ

Ancak Melzer’in döviz piyasasındaki pozisyonu TL tahminlerinin tahrif edilmesi nedeniyle tersine döndü. 2019 yılında TL ile ilgili bir dizi işlem ters gitti ve bankanın milyonlarca dolar kaybetmesine neden oldu.

Bu olayın ardından Morgan Stanley’de işlemlerin doğru değerleme ile yapılıp yapılmadığı incelendikten sonra hakkında soruşturma açıldı.

BREZİLYA’DA KURULAN YATIRIM ŞİRKETİ

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından geçtiğimiz Haziran ayında görevden alınan Melzer’in Brezilya’nın Sao Paulo bölgesinde kendi yatırım şirketi Upon’u kurduğu ortaya çıktı.

Yatırım firması Upon Global Capital’ın bilgisinde, firmanın “gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin türev ve opsiyon piyasalarındaki engin tecrübesinin bir sonucu olarak ortaya çıktığı” belirtildi.

IIF: Merkez'den 23 Eylül'de faiz indirimi bekliyoruz ilginizi çekebilir IIF: Merkez’den 23 Eylül’de faiz indirimi bekliyoruz Merkez Bankası: Konut fiyatları bir yılda yüzde 31 arttı ilginizi çekebilir Merkez Bankası: Konut fiyatları bir yılda yüzde 31 arttı

TL tahmini kariyerine mal oldu: ABD’li tüccar kovuldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK