TÜİK’ten bir erteleme daha: Bu kez de Hayat Tabloları

TÜİK’ten bir erteleme daha: Bu kez de Hayat Tabloları

45
0
PAYLAŞ

TÜİK’ten bir erteleme daha: Bu sefer Hayat Tabloları

TÜİK’ten bir erteleme daha: Bu sefer Hayat Tabloları

Daha önce ölüm ve göç istatistiklerinin yayınlanmasını erteleyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘Yaşam Tabloları’ istatistiklerini de erteledi.

TÜİK'ten bir erteleme daha: Bu sefer Hayat Tabloları

TÜİK, 2018-2020 Hayat Tabloları istatistiklerinin yayınlanmasını erteledi.

TÜİK’ten yapılan açıklamada, yarın yayınlanması planlanan, yaş ve cinsiyete göre ölüm olasılığının açıklandığı Hayat Tabloları ve ilgili diğer istatistiklerin idari kadrodaki çalışmaların tamamlanamaması nedeniyle ertelendiği belirtildi. ilgili kurumların kayıtları.

TÜİK’ten yapılan açıklama şu şekilde:

Ulusal Veri Yayın Takvimine göre 17 Eylül 2021 saat 10:00’da yayınlanması planlanan “Yaşam Tabloları, 2018-2020” haber bülteni, konuyla ilgili çalışmaların devam etmesi nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir. İstatistiklerin alındığı Kurumların idari kayıtları henüz tamamlanmamıştır.”

HAYAT TABLOLARI NELERDİR?

TÜİK tarafından yaşam tabloları, ‘yaşa ve cinsiyete göre ölüm olasılığını ve diğer ilgili istatistikleri ayrıntılı olarak açıklayan tablolar (örneğin, doğumda beklenen yaşam süresi, her yaşta beklenen yaşam süresi, her yaşta hayatta kalan kişi sayısı vb.)’ olarak tanımlanmaktadır. .

Yaşam çizelgesi, rastlantısal bir kuşağın üyelerinin yaşlanma sürecinde ölüm yoluyla doğum kuşağını nasıl “terk ettiğini”, doğum kuşağının nihayet nasıl ortadan kaldırıldığını ve bu süreçte ortalama yaşam beklentisinin ne olduğunu gösterir.

Daha önceki istatistiklere göre Türkiye’de “doğuşta beklenen yaşam süresi” 2013-2015 döneminde 78 yıl iken, 2017-2019 döneminde 78,6 yıla yükseldi. 2018-2020 dönemine ilişkin verilerin ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor.

ÖLÜM VE GÖÇ İSTATİSTİKLERİ HENÜZ YAYINLANMADI

Veri takvimine göre TÜİK, 16 Temmuz’da yayımlanması planlanan ‘2020 Uluslararası Göç İstatistikleri’ ile 24 Haziran’da yayımladığı ‘2020 Ölüm İstatistikleri’ni erteledi.

TÜİK bu istatistikleri belirsiz bir tarihe erteledi ve daha sonra bu istatistiklerin akıbeti hakkında bilgi vermedi.

TÜİK'ten 'göç istatistikleri' için erteleme açıklaması ilginizi çekebilir TÜİK’ten ‘göç istatistikleri’ için erteleme açıklaması TÜİK'in bulamadığını bakanlık bulabilecek mi? ilginizi çekebilir TÜİK’in bulamadığını bakanlık bulabilecek mi?

TÜİK’ten bir erteleme daha: Bu sefer Hayat Tabloları

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK