Türkiye’nin kâğıt isyanı: SEKA kapandı, dışa bağımlı olduk, fabrika kuracak babayiğit lazım

Türkiye’nin kâğıt isyanı: SEKA kapandı, dışa bağımlı olduk, fabrika kuracak babayiğit lazım

38
0
PAYLAŞ

Türkiye’nin kağıt isyanı: SEKA kapandı, dışa bağımlıyız, fabrika kuracak cesur adama ihtiyacımız var

Türkiye’nin kağıt isyanı: SEKA kapandı, dışa bağımlıyız, fabrika kuracak cesur adama ihtiyacımız var

Dünyada artan selüloz fiyatları ve yükselen navlun maliyetleri kağıtla iş yapan her sektörü zor durumda bırakmaya devam ediyor. SEKA’nın özelleştirmesinin bedelini bu yıl yüzde 20-100 artan maliyetlerle yayıncılar ödedi. İhracatçı 8 aydır hammadde bulamıyor. Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolunun ‘hammadde fabrikası kuracak cesurlardan’ geçtiği belirtildi.

Türkiye'nin kağıt isyanı: SEKA kapandı, dışa bağımlıyız, fabrika kuracak yiğit adam lazım

Türkiye’nin kağıda bağımlı hale gelmesi nedeniyle, küresel kağıt hamuru fiyatlarındaki artış ve ithal kağıdın nakliye maliyetinin (navlun) artması birçok sektörü zor durumda bırakmaya devam ediyor.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Selüloz ve Kağıt Sanayii Vakfı Başkanı Erdal Sükan, pandemi sürecinde navlun maliyetlerinde yaşanan artışın ve konteyner sorununun temizlik kağıdı, kitap, defter, mobilya ve orman ürünlerini etkilediğini söyledi. Sükan, internetten alışverişlerin artmasıyla bu sorunun ambalaj kağıtları nedeniyle karton ambalajlara ve gıda ürünlerine de yayıldığını belirtti.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, döviz kurundaki her artışın kağıt ve hammadde, matbaa, ulaşım ve telif fiyatlarını artırarak yayıncılık sektöründe sorunları artırdığını söyledi.

Kocatürk’e göre, geçen yıl kitap kağıdındaki artış yüzde 20 iken, bu oran premium kağıtta yüzde 35, çocuk ve sanat kitaplarında kullanılan kuşe kağıtta yüzde 40 ve kitap kapak kağıtlarında yüzde 100’e ulaştı.

Kocatürk, maliyetlerdeki bu artışların vatandaşlara kitaplarda yüzde 40 artış olarak yansıdığını belirtti.

Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkan Yardımcısı Bülent Aymen, özellikle mobilya ihracatçısının artan maliyetler nedeniyle bu yıl 8 ay hammadde bulmakta zorlandığını bildirdi.

Öte yandan Türkiye’nin kağıt hammaddesinin ara ürünü olan selülozu ithal ettiğini hatırlatan Aymen, dışa bağımlılığın neden olduğu sorunların çözümü için selüloz fabrikası kurulması gerektiğine dikkat çekti.

‘BABAYİĞİTS’İN FABRİKA YAPMASI GEREKİYOR’

Türkiye’de 1936’dan 2005’e kadar kesintisiz kağıt üretimi yapılan SEKA Kağıt Fabrikası’nın özelleştirilmesinden sonra, sadece birincil kağıt hamuru üretilebilir. Bu da pazarın sadece %3’üne tekabül ediyor.

Kağıt hammaddesinin ara ürünü olan selülozda Türkiye yüzde 100 dışa bağımlı.

Bunun hem mobilya hem de kağıt ürünlerinde iç ve dış ticareti olumsuz etkilediğine işaret eden AKAMİB Başkan Yardımcısı Aymen, “Kağıt fiyatları hatta kağıt üreten firmaların hisse değerleri her geçen gün artıyor. Bu artışın temel nedenlerinden biri, özellikle tüm dünyada uzun süredir kapalı olan okulların yeniden açılmasından kaynaklanan taleptir. Ne yazık ki yerli üreticinin en büyük zaafı, yabancı hammaddeye bağımlı olmamız” dedi.

“Selüloz üreten Seka fabrikalarının özelleştirilmesi ve ardından arazi satışı, sektörü hammadde için dışa bağımlı hale getirdi. Ancak cari açıktan kurtulmak istiyorsak yerli ara mamül ve hammadde üretmeliyiz” diyen Aymen, “En yüksek seviyeye ulaşmak için hammadde fabrikası kuracak yiğit adamlara ihtiyaç var. OVP’de açıklanan dış ticaret dengesi. Bu sadece kağıt için değil tüm sektörler için geçerli” dedi.

Bülent Aymen

‘PEÇETEDEN HAVLUYA FİYAT ARTIŞI ÖNEMLİYDİ’

Aymen, kağıt ürünlerine olan talep ile maliyetlerdeki artışın birleşerek vatandaşlara zam olarak yansıdığını da ifade etti.

Kağıdın hayatın her alanına girdiğini ve bunun online alışverişlerde karton ambalajlarda, yemek siparişlerinde ise karton kutularda görülebileceğini söyleyen Aymen, şöyle devam etti:

“Pandemi nedeniyle tek kullanımlık peçete ve havlu talebi arttıkça fiyat artışı kaçınılmaz oldu. Artan hammadde fiyatlarına döviz kurundaki artışın neden olduğu maliyet artışı da eklenince, son kullanıcıların ulaştığı ürünlerin fiyatları da yükseldi.”

YAYIN MALİYETLERİ BİR YILDA YÜZDE 20-100 ARTTI

Öte yandan Ağustos 2018’de ton kağıt 750 Euro’dan 900 Euro’ya yükseldi; Gazete kağıdı ton başına 450 dolardan 800 dolara yükseldi. O dönemde 300’e yakın yerel gazete ve matbaa gazeteyi karşılayacak bütçeleri olmadığı için kapatıldı; Yaklaşık 11 yayınevi faaliyetlerini durdurmuştu.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, son bir yılda yayın maliyetlerinin yüzde 20 ile yüzde 100 arasında arttığını söyledi.

Maliyetlerdeki artışın nedenlerini dünyada selüloz fiyatlarının ve navlun maliyetlerinin artması olarak açıklayan Kocatürk, “Pandemi öncesi bir kitap için ortalama kağıt maliyeti yüzde 35 iken, pandemi sonrasında yüzde 60’a yükseldi. Birim maliyetler 1 TL ise 6 TL’ye yükseldi. Yayınlarımızın çok zarar göreceğini söylemek için peygamber olmaya gerek yok.”

‘KİTAP YÜKÜMLÜLÜĞÜNDE CİDDİ ARTIŞ’

Kocatürk, “Kişi başına düşen kitap sayısı yıllar içinde sabit kaldı ve artmadı, yazarlar eserlerini yayınlayacak yayıncı bulmakta güçlük çekiyor, pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı olan kitapçılar da satamıyor. kağıt fiyatlarındaki artışla birlikte kitap dağıtımında yaşanan sıkıntılara; Yayıncılar yeni kitap adlarını ve baskılarını azaltmak ve kitap fiyatlarında önemli bir artış yapmak zorunda kalacaklar” dedi.

Kocatürk, bu yıl kitap artışının yüzde 40 olması gerektiğini, bazı yayıncıların bu artışı uyguladığını, bazılarının ise yüzde 12-20 aralığında yansıtabileceğini söyledi.

Kenan Kocatürk

Yayınevleri, Ağustos 2018’deki kur krizi sonrasında kitap artışının yüzde 30 olarak yapılması gerektiğini açıkladı. Bu yılki yüzde 40’lık artış, maliyetlerdeki ciddi artışı ortaya koyması açısından önemli.

Kocatürk, yayıncılığın bir kalkınma meselesi olarak görülmesi ve kültürel hayatın zenginleşmesi için desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

Bunun yanı sıra yazar ve çevirmenlerden kesilen yüzde 17 gelir vergisi ve yüzde 18 KDV kaldırılmalı ve bu meslek gruplarına mali kaygı olmadan üretim yapma imkanı verilmelidir” diyen Kocatürk, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, yerel yönetimler ve üniversiteler kitap alım bütçeleri artırılarak kitap satın alınmalı ve bu şekilde yayıncılık sektörünün üzerindeki maliyet ve mali yük hafifletilmelidir.”

Vergi, harç ve cezalarda tarihi artış yolda ilginizi çekebilir Vergi, harç ve cezalarda tarihi artış yolda Kira krizi büyüyor: İstanbul'da yıllık artış yüzde 50'yi aştı ilginizi çekebilir Kira krizi büyüyor: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’yi aştı Müteahhitlerin işten ayrılmasına neden olan maliyet artışı rekor kırdı ilginizi çekebilir Müteahhitlerin işten ayrılmasına neden olan maliyet artışı rekor kırdı

Bingöl Çocuk Başkanı Ekonomi Euro internet istanbul Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Sanat Sanayi Türkiye yürüyüşü

Türkiye’nin kağıt isyanı: SEKA kapandı, dışa bağımlıyız, fabrika kuracak yiğit adam lazım

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK