Zarar 665.5 milyara çıkınca adı değiştiZiraat Bankası 16 yılda aktarılan 23.8 milyar...

Zarar 665.5 milyara çıkınca adı değiştiZiraat Bankası 16 yılda aktarılan 23.8 milyar lirayla rekortmen

41
0
PAYLAŞ

Zarar 665,5 milyara çıkınca isim değişti

Zarar 665,5 milyara çıkınca isim değişti

Bütçeden kamu kurumlarına aktarılan paranın artık “atama gideri” olarak adlandırıldığını belirten Dr. Ozan Bingöl, “Psikolojik rahatlık görev kaybını katlanarak artırabilir” uyarısında bulundu.

Zarar 665,5 milyara çıkınca isim değişti

2006’dan Temmuz 2021’e kadar bütçeden kamu kurumlarına aktarılan “görev zararı” ödemesi 665 milyar 513 milyon liraya ulaşınca adının “atama gideri” olarak değiştirildiği ortaya çıktı. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, bütçe kodundan görev zararlarına baktığında kodun aynı, ismin farklı olduğunu gördüğünü belirterek, “Bizim ‘görev zararlarımız’ ‘atama giderleri’ oldu. “Zarar” kelimesi yerine “masraf” kelimesinin kullanılması, görev hasarı harcayanlara psikolojik rahatlık sağlamalıdır. Korkum, bu kolaylıkla son yıllarda artan görev zararlarının daha da hızlı artmasıdır.”

Bütçe hakkını ilgilendiren ve devletin görev zararı uygulamasını kötüye kullanma kabiliyetini yansıtan bir diğer konunun da olduğuna işaret eden Bingöl, bu harcamaların çoğu yıl için ilk ödeneğin üzerinde gerçekleştiğini söyledi:

“2006-2020 dönemini kapsayan 15 yılın 10’unda görev zararı giderleri bütçe ödeneğinin üzerinde gerçekleşti. 2018 yılında 55,8 milyar TL bütçe ödeneğine karşılık ödeneğin yüzde 44,8’i oranında görev zararı gideri 80,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu, demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olan bütçe hakkı açısından ayrıca incelenmesi gereken bir konudur.

Ozan Bingöl

BÜTÇEYE YANSIMAZSA NE YAPILMALIDIR?

Bingöl, tablodaki rakamların bütçeye yansıyan rakamlar olduğuna, batık krediler ve sözlü talimatla verilen diğer uygulamalardan kaynaklanan büyük zararların bütçede bile görünmediğine dikkat çekti.

Piyasa koşullarının dışında kalan veya kamu bankalarının daha ucuza sunduğu hizmet, mal veya ürünler için ilgililere sağlanan faydanın bu kişilere vergilerimizden doğrudan bir pay anlamına geldiğini vurgulayan Bingöl, şunları kaydetti: vergi ödeyen herkesin sorması gereken soru bu değil.”

Ziraat Bankası, 16 yılda 23,8 milyar lira transfer ile rekor kırdı.

Ziraat Bankası 16 yılda bütçeden aktarılan 23,8 milyar lira ile görev zararı en yüksek kurum oldu. Onu 14,2 milyar ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 13,5 milyar ile Halk Bankası ve 9,4 milyar ile Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu izliyor. 2006’da 130 milyon lira zararla diğer kamu kurumlarıyla kafa kafaya giden Ziraat Bankası, 2012’den sonra şirazesi düştü. Geçen yılki görev zararı 4,4 milyarı aşarken, ilk 7 ayda kaydedilen 2 milyar 295 milyon lira yeni bir rekorun habercisi oldu.

Bingöl Türkiye Ziraat Bankası

Zarar 665,5 milyara çıkınca isim değişti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK