‘4-6 yaş çocuklara zorunlu Kur’an kursu’ iddiasına Diyanet’ten açıklama

‘4-6 yaş çocuklara zorunlu Kur’an kursu’ iddiasına Diyanet’ten açıklama

94
0
PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş arası çocuklara yönelik Kur’an kurslarının “zorunlu eğitim sayılması” için plan yaptığı, Diyanet’in rapor hazırlayıp Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşeceği haberi ve ilgili akademisyenlerin bu amacı gerçekleştirebilmesi için sosyal medyanın gündemi haline geldi, çok tepki aldı.

Diyanet'ten '4-6 yaş çocuklara zorunlu Kuran kursu' iddiasına ilişkin açıklama

Diyanet’ten ‘4-6 yaş çocuklara zorunlu Kuran kursu’ iddiasına ilişkin açıklama

Diyanet’ten ‘4-6 yaş çocuklara zorunlu Kuran kursu’ iddiasına ilişkin açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı, zorunlu okul öncesi eğitimden 4-6 yaş grubuna yönelik Kuran kurslarının değerlendirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili akademisyenlerle bir toplantı düzenleyeceği haberlerinin ardından açıklama yaptı. Diyanet, amacın Kuran kurslarının zorunlu hale getirilmesi değil, 4-6 yaş arası Kur’an kursunu tercih eden velilerin çocuklarının zorunlu okul öncesi eğitime kabul edilmesi olduğunu savundu.

Diyanet'ten '4-6 yaş çocuklara zorunlu Kuran kursu' iddiasına ilişkin açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş arası çocuklara yönelik Kur’an kurslarının “zorunlu eğitim sayılması” için plan yaptığı ve Diyanet’in bir rapor hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşeceği haberi ve ilgili akademisyenler bu amacı gerçekleştirmek için sosyal medyanın gündemine geldi, çok tepki aldı.

“Yanlış yorumlanmış”

Yoğun tepkilerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, konunun “yanlış yorumlandığını” iddia eden yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar söylendi:

* Eğitim Hizmetlerine Yönelik Planlanan Etkinliklerin 3. maddesinde yer alan zorunlu okul öncesi eğitimden 4-6 yaş grubuna yönelik Kuran kurslarının sayılması için Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili akademisyenler ile toplantı yapılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2021 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda yer aldı. Bu ifadeyi Milli Eğitim Bakanlığı’nın 5 yaş için uyguladığı okul öncesi zorunlu eğitim yerine 4-6 yaş arası Kur’an kurslarının açılması şeklinde yorumlamak doğru değildir.

“MÜZAKERE ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

* 4-6 yaş grubundaki Kur’an kursunu tercih eden ailelerin ve kurslara devam eden öğrencilerin söz konusu maddeden mağdur olmaması için bu dönemin değerlendirilmesinin zorunlu eğitim çerçevesinde tartışılması planlanmaktadır.

* Buradaki amaç Kuran kurslarının zorunlu hale getirilmesi değil, 4-6 yaş arası Kur’an kurslarını Diyanet İşleri Başkanlığı’na tercih eden velilerin çocuklarının zorunlu kabul edilen okul öncesi eğitim almış sayılmasıdır. .

Kuran kursundaki çocuk kolonya ve çakmaktaşı oyununda yandı ilginizi çekebilir Kuran kursundaki çocuk kolonya ve çakmaktaşı oyununda yandı Mil-Diyanet Şen'den SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil hakkında skandal açıklama! ilginizi çekebilir Mil-Diyanet Şen’den SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil hakkında skandal açıklama!

Bursa Çocuk Diyanet Gül meb okulu Sözcüsü Twitter Yılmaz Özdil
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK