47 yıl önce Türkiye’yi sarsan cinayet

47 yıl önce Türkiye’yi sarsan cinayet

85
0
PAYLAŞ

Sinemaya adım attığında ekrandaki gençlerin çoğu salonun beyefendisi rolündeydi. O ise sokak argosu ile başlamış, asi ve asi bir çizgiyle seyirci karşısına çıkmıştır.

47 yıl önce Türkiye'yi sallayan cinayet

47 yıl önce Türkiye’yi sallayan cinayet

47 yıl önce Türkiye’yi sallayan cinayet

Çalkantılı hayatı, şöhretin ilk adımlarından itibaren soruşturmalar ve hapis cezalarıyla karşılaşmasına neden oldu. 37 yaşında işlediği bir cinayet, hayatında bir dönüm noktası oldu. 10 yıl Fransa’da yaşadıktan sonra yurt dışına kaçtı ve 47 yaşında öldü.

47 yıl önce Türkiye'yi sallayan cinayet

Sinemaya adım attığında ekrandaki gençlerin çoğu salonun beyefendisi rolündeydi. O ise sokak argosu ile başlayıp, adaletsizliklere isyan eden ve isyan eden bir çizgiyle seyirci karşısına çıktı.

Çalkantılı hayatı, şöhretin ilk adımlarından itibaren soruşturmalar ve hapis cezalarıyla karşılaşmasına neden oldu. 37 yaşında işlediği bir cinayet, hayatında bir dönüm noktası oldu. 10 yıl Fransa’da yaşadıktan sonra yurt dışına kaçtı ve 47 yaşında öldü.

SERT ÇEKİRDEK

Yılmaz Güney veya gerçek adıyla Yılmaz Pütün, Muş Vartolu bir anne ve Urfa Siverekli bir babanın oğlu olarak 1 Nisan 1937 tarihinde Adana’da doğdu. Gençliğinden beri kullanmadığı “Pütün” soyadı, kırılması zor olan sert meyve çekirdeği anlamına geliyordu. Çocukluğunu tarlalarda pamuk toplayarak, sokaklarda simit, sinemalarda soda satarak geçirdi.

Sinema salonları arasında film makaralarını taşırken beyaz perdeyle tanıştı. Üniversite eğitimi umuduyla gittiği İstanbul’da önce hemşehrisi Yaşar Kemal ve ardından ünlü yönetmen Atıf Yılmaz ile tanışır ve film senaryoları yazmaya başlar. Atıf Yılmaz’ın desteğiyle senaryosunu yazdı ve “Bu Vatanin’in Çocukları” ve “Düşmüş Geyik” filmlerinde oynadı. Bu senaryolar yüzünden başı belaya girdi ve “komünizm propagandası yapmak” suçlamasıyla 1,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

19 yıl hapis cezasına çarptırıldı

“Sürü” ve “Yol” filmlerinin senaryosunu cezaevindeyken de yazan Yılmaz Güney, 12 Eylül 1980 darbesi sırasında Isparta Cezaevi’ndeydi. Darbeden sonra hakkında birçok dava açıldı ve 100 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Bir yıl sonra izinli olduğu cezaevine geri dönmedi. Antalya’nın Kaş ilçesinden bir tekneyle Yunanistan’ın Meis adasına kaçtı, ardından Fransa’ya gitti. Darbeden iki yıl sonra vatandaşlıktan çıkarıldı. Paris’te “The Wall” filmini çekmeye başladığında mide kanseri olduğunu öğrendi. Tedavi etkisiz kaldı ve 9 Eylül 1984’te hayatı sona erdi. Ölümünden 9 yıl sonra yeniden vatandaşlığa alındı. 111 filmde senarist ve yönetmen olan ve 45 filmde rol alan Yılmaz Güney, yaşamına Paris’teki Père Lachaise Mezarlığı’nda son verdi.

Savcı Öğütcan: ‘Adalet yanlış yönlendirildi’

Cinayete el koyan Yumurtalık Savcısı ve eski DYP Adana Milletvekili Yalçın Öğütcan, yıllar sonra SÖZCÜ Weekend’e şunları söyledi:

“Yılmaz Güney o gece yemek masasında ‘Filmde kurşun sesi pek duyulmuyor’ diyerek silahını havaya ateşler. Yargıç Sefa Mutlu da yan masada ve tepki gösteriyor. Alkol ve sözlü sataşmanın etkisiyle kavga çıkar ve silah tekrar ateşlendiğinde hakim vurulur. Yılmaz Güney’i gözaltına aldık. İlk sözleri ‘Ben bir hümanistim’ oldu. Yeğeni Abdullah Pütün elinde silahla gelip suçu üstlenmesine rağmen masada nerede oturduğunu bile gösteremedi. Görgü tanıkları ise “Ben o sırada tuvaletteydim, görmedim” demekten kaçındı. Tuvalet iki kişilik ama 20 kişi tuvalette olduğunu söyledi. Yanlış yönlendirme ile adaleti yanıltmaya çalıştılar. Vurarak öldüren Yılmaz Güney’di ama planlı ve hedef gözetilerek işlenen bir cinayet değildi. Anlık bir dürtüsel eylem bu sonucu üretti.

Adana Yumurtalık’ta çekilen “Kaygı” filminde işlenen cinayet yıllardır gündemde.

YARGIÇ CİNAYET

Beyazperdede ‘Çirkin Kral’ olarak anılan Güney için ‘Endişe’ filmi bir dönüm noktası oldu. Ekip, 13 Eylül 1974 gecesi Adana Yumurtalık’ta bir restoranda mola verdi. Yan masada oturan Hakim Sefa Mutlu, içki şişeleri boşalırken Yılmaz Güney’in havaya ateş açmasına sinirlendi. Çıkan kavgada Mutlu tek kurşunla hayatını kaybetti. Güney, yargılama sonucunda asıl fail olarak 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK