5 aylık evlilik için 2 yıl nafaka kararı

5 aylık evlilik için 2 yıl nafaka kararı

31
0
PAYLAŞ

Anadolu 15. Aile Mahkemesi tarafından yazılan gerekçeli kararda, SU’nun 5 aylık kocası CU’ya 24 Ağustos 2020’de boşanma davası açtığı, CU’nun ise 2 Ekim 2020’de eşi SU’ya karşı dava açtığı belirtildi. .

5 aylık evlilik için 2 yıl nafaka kararı

5 aylık evlilik için 2 yıl nafaka kararı

5 aylık evlilik için 2 yıl nafaka kararı

İstanbul’da SU (31) 5 aylık kocası ÇÜ’den (35) boşanma davası açtı. Dava devam ederken mahkeme, koca CU’nun SU’ya 2 yıl süreyle ayda bin lira nafaka ödemesine, aradan 2 yıl geçtikten sonra da geçici nafakanın kesilmesine karar verdi.

5 aylık evlilik için 2 yıl nafaka kararı

Anadolu 15. Aile Mahkemesi tarafından yazılan gerekçeli kararda, SU’nun 5 aylık kocası CU’ya 24 Ağustos 2020’de boşanma davası açtığı, CU’nun ise 2 Ekim 2020’de eşi SU’ya karşı dava açtığı belirtildi. .

Çekişmeli davada söz alan karşı davacı Ç.B.’nin avukatı Büşra Kanpalta Köklü, çekişmeli boşanma teklifinde bulunduklarını belirterek, “Duruşma masrafları ve ücretleri için bir avukat talebimiz yok. Bugünden itibaren 2 yıl süreyle aylık bin lira ihtiyati tedbir/yoksulluk desteği ödemeyi kabul ediyoruz. Bunun dışında herhangi bir maddi talebimiz yoktur, paylaşacak herhangi bir mülkümüz bulunmamaktadır. Yeter ki boşanmaya karar verelim. Savcılık ve mahkeme de dahil olmak üzere tüm şikayetlerimizden karşılıklı olarak vazgeçiyoruz” dedi.

Davacı SU’nun avukatı da söz konusu evliliğin devamının mümkün olmadığını belirterek karşı davacının teklifini kabul ettiklerini söyledi.

“EVLİLİK YÜKÜMLÜLÜKLERİNİN İHLAL EDİLMESİ”

Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, tarafların fikren ve ruhen anlaşamadıkları için ortak çocukları olmadığını, çok kısa bir süre birlikte yaşadıktan sonra ayrı yaşamaya başladıklarını ve tarafların yükümlülüklerini ihlal ettiklerini belirtti. evlilik birliğinin mutluluğunu sağlamak” ve “birlikte yaşamak”. Evlilik birliğinin temellerinin sarsıldığına ve ortak hayatın çekilmez hale geldiğine ikna olan mahkeme, eşlerin eşit derecede kusurlu olduğunu değerlendirerek tarafların boşanmasına karar verdi.

2 YIL SONRA SÜREKLİ ÖDEME SONLANDIRILACAK

Mahkeme ayrıca, karşı davacı GB’nin karar tarihinden itibaren 2 yıl süreyle SU’ya ayda bin lira vermesine hükmetti. Mahkeme ayrıca 2 yılın sonunda nafakanın da kesilmesine karar verdi.

“GURUR OLARAK KARAR”

Avukat Büşra Kanpalta Köklü, söz konusu davayla ilgili olarak, “Taraflar çekişmeli başlayan davayı ortada toplanarak anlaşmaya dönüştürdüler. Daha sonra mahkeme çok yerinde bir karar verdi ve 5 aylık evlilik için sadece 2 yıl nafaka ödenmesine karar verdi. Bu çok iyi bir karar, çok emsal bir karar. Mahkeme, 5 aylık evlilik için 2 yıl yoksulluk nafakası ödenmesine hükmetti ve gerekçeli kararında bu yoksulluk nafakasının 2 yılın sonunda kendiliğinden kaldırılmasına karar verdi.

KALICI nafaka eşlerin boşanmasına engeldir

Köklü sözlerine şöyle devam etti: “Tarafların eşit kusurlu bulunduğu durumlarda mahkeme süresiz nafakaya karar verdiğinde nafakayı ödeyecek eş için çok orantısız bir ceza oluyor. Nitekim çok kısa süren bir evlilik vardır, taraflar anlaşırlar veya eşit derecede kusurludurlar. Bu zamanlarda geçici nafaka çok tasarrufludur. Mahkemenin bu kararı, son dönemde kanunlar torbasını konu alan çalışmalar ve Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kararları ile birlikte yollarına devam edeceklerinin bir göstergesidir. Nitekim taraflar zaten bir şekilde boşanmak istiyorlar, artık birbirlerini görmek istemiyorlar ama süresiz nafaka dediğimiz şey aslında eşlerin birbirinden boşanmasına engel oluyor. Çünkü süresiz nafaka birbirimizle her ay sürekli iletişim demektir.”

“TÜRKİYE’DE İNSANLAR NAFE ALMAK İÇİN KAYIT OLMADAN ÇALIŞIYOR”

Süresiz nafakanın bitecek bir şey olmadığına işaret eden Avukat Köklü, “Bir noktadan sonra nafakanın kaldırılması için dava açmanız, nafakanın kaldırılması durumunda somut deliller ortaya koymanız gerekiyor. yani karşı tarafın gelirinin artması veya kendi gelirinin azalması ve artık nafaka ödeyecek durumda olmaması ile ilgilidir.Bunun için somut delil gerekir.Türkiye’de insanlar da sadece kayıt dışı çalışıyorlar. nafaka almak artık bir gelir kaynağı haline geldi.Bu nedenle sayın mahkemenin kararı çok değerli ve yerinde bir karardı.”

“BAŞKA DURUMLARA BAŞVURMAK BİZİM İÇİN ÇOK İYİ OLACAKTIR”

Avukat Candan Aydın, “Meslektaşımın dediği gibi bu karar emsal niteliğindedir. Bundan sonraki süreçlerde bu kararın diğer davalara uygulanması halinde hukuk açısından çok iyi sonuçlar elde edeceğiz. Bu nedenle bu emsal kararı başka davalara da uygulamamız bizim açımızdan çok iyi olacaktır.”

Yargıtay'dan emsal nafaka kararı ilginizi çekebilir Yargıtay’dan emsal nafaka kararı

aile avukatı aydın davası evlilik istanbul kadın mahkemesi türkiye Yargıtay
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK