6 ülke olağanüstü toplandı! Türkiye’den Afganistan çağrısı

6 ülke olağanüstü toplandı! Türkiye’den Afganistan çağrısı

93
0
PAYLAŞ

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Dışişleri Bakanları Konseyi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nın daveti üzerine Afganistan’daki durumu görüşmek üzere 27 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da Olağanüstü Toplantı düzenledi, Mevlüt Çavuşoğlu.

6 ülke olağanüstü toplandı!  Türkiye'nin Afganistan çağrısı

6 ülke olağanüstü toplandı! Türkiye’nin Afganistan çağrısı

6 ülke olağanüstü toplandı! Türkiye’nin Afganistan çağrısı

Türk Konseyi’ne üye 6 ülke temsilcisinin katılımıyla İstanbul’da Afganistan konulu olağanüstü toplantı düzenlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov başkanlığında yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan Türk Konseyi Dışişleri Bakanları, tespitlerini ve taleplerini sıraladı.

6 ülke olağanüstü toplandı!  Türkiye'nin Afganistan çağrısı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Dışişleri Bakanları Konseyi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nın daveti üzerine Afganistan’daki durumu görüşmek üzere 27 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da Olağanüstü Toplantı düzenledi, Mevlüt Çavuşoğlu.

Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Kazakistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi, Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev ve Dışişleri Bakanı katıldı. Özbekistan Büyükelçisi Abdulaziz Kamilov, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis ve Türk Konseyi. Genel Sekreter Bağdat Amreyev katıldı.

Türk Keneşi’nden yapılan açıklamada, toplantıların kapsamlı ve yapıcı olduğu belirtilirken, Türk Keneşi Dışişleri Bakanları tarafından aşağıdaki konuların gündeme getirildiği belirtildi:

*Bölgesel ve kültürel bağlarımız olan Afganistan’daki gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

* BM Şartı hükümleri doğrultusunda Afganistan’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü yeniden teyit edildi.

* Tüm Afgan halkının emniyet, emniyet ve haysiyet içinde yaşama hakkını vurguladı.

*7 Eylül 2021’de Kabil’de ilan edilen geçici yetki not edildi.

*Kapsayıcı ve katılımcı bir yönetim kurmanın ve tüm Afgan vatandaşları için ayrım gözetmeksizin insan haklarına saygı duymanın öneminin altı çizildi.

* Afganistan topraklarının hiçbir terör örgütü tarafından başka bir ülkeyi tehdit etmek veya saldırmak için kullanılmayacağının güvencesi ile Afganistan’da terörün önlenmesi ve terörle mücadelenin önemi vurgulandı.

* Mevcut yasadışı uyuşturucu üretimi ve ticaretinin Afganistan halkına ve uluslararası topluma verdiği ciddi zarara dikkat çekildi.

*Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres tarafından 13 Eylül 2021 Pazartesi günü düzenlenen Afganistan’daki İnsani Duruma İlişkin Üst Düzey Bakanlar Toplantısı’nın çabaları takdirle karşılandı.

* Afgan ekonomisinin mevcut durumu ve özellikle ekonomik faaliyetlerdeki keskin düşüş nedeniyle Afgan halkının geçim kaynaklarına yönelik riskler konusundaki endişelerini dile getirdi.

Türk Keneşi’nin toplantıya ilişkin açıklamaları şöyle devam etti:

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI ETKİLİ ÖNLEMLER ALINMALI”

Türk Konseyi Dışişleri Bakanları;

1. Uluslararası toplumun Afganistan’a yönelik istikrar ve insani yardım çabalarını desteklerler,

2. Afgan halkının kalıcı barış, ulusal uzlaşma, istikrar ve kalkınma çabalarını destekleyecek tüm girişimlere katkıda bulunmaya hazır olduğunu,

3. Afganistan’da siyasi uzlaşmanın, güvenliğin ve kamu düzeninin tam olarak restorasyonunun yanı sıra insan yaşamının ve mülkiyet haklarının korunmasının önemini vurgular,

4. Son aşamada, Afgan ulusunun zengin çeşitliliğini yansıtan bütüncül, kapsayıcı ve temsili bir hükümet kurmaya yönelik çabaları teşvik etmek,

5. Uluslararası insancıl hukuka uymanın, insan haklarını korumanın ve tüm Afgan halkının emniyet ve güvenliğini sağlamanın önemini vurgular,

6. Diplomatik misyonların, çalışanlarının ve ailelerinin emniyet ve güvenliğinin uluslararası ilkelere uygun olarak sağlanması gerekliliğinin altını çizer,

7. DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin Afganistan’daki faaliyetlerini önlemek ve bunlarla mücadele etmek için Afganistan’da etkin tedbirlerin sürekli olarak alınması gerektiğini ifade ettiler,

8. Afganistan’da yasa dışı uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığının önlenmesi gerektiğinin altını çizdiler,

9. Tüm tarafları Afganistan’a insani yardım sağlamak için aralıksız çaba göstermeye ve yardım sağlayan BM kuruluşlarına ve diğer insani yardım kuruluşlarına hızlı, güvenli ve engelsiz erişime izin vermeye çağırarak,

10. Uluslararası toplumu, halihazırda çok sayıda Afgan’a ev sahipliği yapan komşu ülkelerdeki durumu da ele alan, Afganların artan yerinden edilme riskine karşı etkili ve sürdürülebilir bir çözümü koordine etmeye teşvik etmek,

11. Ayrıca, Afgan ekonomisindeki endişe verici durumu iyileştirmeye ve Afgan halkının geçim kaynaklarını korumaya yönelik tedbirler almak için uluslararası destek çağrısında bulunuyorlar.

ilan ettiler.

Türk Konseyi Dışişleri Bakanları, insani çabalar, insan hakları, göç ve mülteci akınları ve terörle mücadele alanları da dahil olmak üzere Afganistan’daki gelişmelerin farklı yönleri ve yansımaları konusunda istişare ve koordinasyon içinde kalmaya karar verdiler.

YEMEĞE AZİZ SANCAR DA KATILDIK

Dışişleri Bakanları ve Türk Keneşi Genel Sekreteri, Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı öncesinde 26 Eylül 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde bir akşam yemeğinde bir araya geldi. Türk Konseyi.

Akşam yemeğine Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Genel Sekreter Bağdat Amreyev katıldı.

Yemekte Türkiye’nin Nobel Ödüllü Profesörü Aziz Sancar da onur konuğu oldu. Yemekte, Dışişleri Bakanları ve Genel Sekreter, bölgedeki ve dünyadaki son gelişmelerin yanı sıra Türk Keneşi çerçevesinde yaklaşan üst düzey etkinliklerin gündemlerini tartıştılar.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar, dünyadaki son bilimsel gelişmeler ve Türk Dünyasında yapılabilecek bilimsel çalışmalar hakkındaki düşüncelerini Dışişleri Bakanları ve Genel Sekreter ile paylaştı.

Afganistan Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Birleşmiş Milletler Dışişleri Bakanı El Kaide Polisi İstanbul Kazakistan Kırgızistan Mevlüt Çavuşoğlu terör örgütüne saldırdı Türkiye uyuşturucu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK