Adalet Bakanı Gül: Devlet ile vatandaş mahkemelik olmayacak

Adalet Bakanı Gül: Devlet ile vatandaş mahkemelik olmayacak

59
0
PAYLAŞ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Gül, binanın ekonomi ve hukuk dünyasına hayırlı olmasını diledi.

Adalet Bakanı Gül: Devlet ve vatandaş mahkemede olmayacak

Adalet Bakanı Gül: Devlet ve vatandaş mahkemede olmayacak

Adalet Bakanı Gül: Devlet ve vatandaş mahkemede olmayacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Devlet ve vatandaş mahkemede olmayacak, kim hakka ulaşmak isterse ona kolayca ulaşacaktır” dedi.

Adalet Bakanı Gül: Devlet ve vatandaş mahkemede olmayacak

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Gül, binanın ekonomi ve hukuk dünyasına hayırlı olmasını diledi.

Burada bir açıklama yapan Bakan Gül, Türkiye’nin alternatif çözümler açısından dünyaya örnek olacak önemli yasal değişiklikler ve kurumsal mekanizmalar getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

* Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı’nda alternatif çözümler önemli bir hedef olarak milletimize olan taahhütlerimizden biridir.

* Hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık da bu bağlamda önemli bir konudur. Uyuşmazlıkların dostane yöntemlerle çözülmesi, önümüzdeki dönemde yakından takip edeceğimiz bir çalışma olacaktır.

* 2019 yılında ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk uygulamasına geçilmiş, 2020 yılında ise tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk sisteme eklenmiştir.

PAYLAŞILAN VERİLER

Konuyla ilgili verileri paylaşan Adalet Bakanı Gül, şu ifadeleri kullandı:

* 2013’ten bu yana 690 bin dosyadan 598 bin dosyanın yüzde 98’i gönüllü arabuluculukta uzlaşmaya varıldı. 2018 yılından bu yana sisteme dahil edilen zorunlu dava şartı olarak iş uyuşmazlıklarında 1 milyon 204 bin dosyanın müzakeresi tamamlanmış olup, bunun 713 bini, yani yüzde 98’i sözleşme ile sonuçlanmıştır. 59.

* 2019 yılında başladığımız ticari davalarda 346 bin dosyanın 183 bini arabuluculuk ile sonuçlandı. Tüketici uyuşmazlıkları 39.000 dosya sözleşmesiyle sonuçlandı. Ticari davalarda da yüzde 53 başarı oranı var.

* Böylece arabulucularımız toplam 1 milyon 533 bin partinin tokalaşmasına öncülük etti. Bu çok önemli, özellikle ticari uyuşmazlıklar gün geçtikçe belirsizliğe neden oluyor, burada hukuki öngörülebilirlik çok önemli. Bu nedenle ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk çok önemli bir çözüm noktasıdır.

“SİNGAPUR ANLAŞMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Adalet Bakanı Gül, Singapur Anlaşması’nın önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

* 53 ülkeye imza attık. Nitekim ABD’de Bursa’da bir iş insanı tarafından imzalanan bir sözleşmede, iki taraf uyuşmazlığın ABD’de veya Bursa’daki arabuluculuk merkezinde çözümlenmesi konusunda anlaştığında, bunu hem Bursa mahkemeleri hem de ABD mahkemeleri kabul eder.

* New York’ta bir iş adamı ya da şirketle anlaşma yapıp bu sorunu Bursa Arabuluculuk Merkezi’nde çözdüğünde bu anlaşmayı New York mahkemeleri tanıyor, Bursa mahkemeleri de yapıyor.

* Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu çok önemli bir başarıdır. 53 ülkede geçerli olacak. Hukuk kolaylaştırıcıdır, hukuk sorunları çözer.

* Sosyal kesim ne olursa olsun, tüm sorunları çözmek için vardır. Bu kapsamda önemli adımların başarıyla hayata geçirilmesi hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

“HÜKÜMET VE VATANDAŞ MAHKEME OLMAYACAKTIR”

Vatandaşların devletten tazminat alacağını ve bu meselenin masaya oturularak çözüleceğini belirten Bakan Gül, “2 milyonun üzerinde bu tür dava var ve bu davaları etrafta konuşmanın doğru olduğuna inanıyoruz. masa. Önümüzdeki dönemde yürürlüğe girmesinin çok anlamlı olacağına inanıyoruz. Böylece devlet ve vatandaş mahkemede olmayacak ve hakka ulaşmak isteyen ona kolayca ulaşacaktır. Hukuki öngörülebilirlik ve şeffaflık açısından önemli bir sonuç olacaktır.”

VALİ CANBOLAT: BURSA EN BAŞARILI KONUMDA

Bursa Valisi Yakup Canbolat yaptığı konuşmada, “BTSO da 2015 yılında ülkemizde odalar arasında arabuluculuk merkezi kuran ilk odadır. Bursa bu konuda nüfusa göre en başarılı konumdadır.

BTSO BAŞKANI BURKAY TALEPLERİ SIRALADI

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, yargı reformu konusunda iş dünyası ile istişare içinde yürütülen tüm uygulamalar için Adalet Bakanı Gül ve bakanlık bürokratlarına da teşekkür etti. İş dünyasının taleplerini de dile getiren Burkay, şunları kaydetti:

*Koronavirüs salgını bazı sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımızın faaliyetlerini durdurdu. Bu kapsamda kira sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar da artmaya başlamıştır.

* Salgın önlemleri kapsamında kapatılan ve sınırlı sayıda çalışanı bulunan işletmelerimizin kira ödemelerinde mücbir sebep yükünün taraflar arasında eşit olarak bölüştürülmesi; Kiraya veren, kiracı ve devletin aynı payı alacağı bir sistemin tüm taraflar için en makul çözüm olacağına inanıyoruz.

* Bazı istisnalar dışında mahkeme kararları kesinleşmeden icra takibine alınmakta ve icra takibine mahkeme kararı verildiğinde başta icra vekalet ücreti olmak üzere birçok icra takibi ile karşılaşılmaktadır.

* Üyelerimizden bu duruma ilişkin taleplerde, mahkeme kararları davayı kaybeden tarafa tebliğ edilmeden önce; davayı kazanan taraf doğrudan icra takibine tabidir, davayı kaybeden taraf ise kararın ayrıntılarını öğrenmeden ve ödeme için süre verilmeden önce bir icra emri ile karşı karşıya kalır ve birçok ek masraf ödemek zorunda kalır. Bu konudaki uygulamanın da gözden geçirilmesini talep ediyoruz. verilmiş

Adalet Bakanı Gül: Muhalefetin sorunları çözmek için hiçbir projesi, vizyonu yok ilginizi çekebilir Adalet Bakanı Gül: Muhalefetin sorunları çözmek için hiçbir projesi, vizyonu yok

ABD Adalet Bakanı AK Parti Bursa davası Ekonomi eylemi Gül sağ mahkeme New York Sanayi Singapur Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK