Adana Cumhuriyet Başsavcısı Gümüş: Cezasını çeken mahkumu topluma kazandırmak çok önemli

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Gümüş: Cezasını çeken mahkumu topluma kazandırmak çok önemli

83
0
PAYLAŞ

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adana Reşatbey’deki ek binaların ve havalimanının taşınmasıyla tüm adliyelerin bir araya geldiğini belirterek, “Yeni Adliye binamız Anadolu ve Çağlayan Adliyelerinden sonra Türkiye’nin en büyük 3. binası oldu. Akıllı bina tarzında inşa edilen ve teknik olarak oldukça yüksek olan bina, Adana’nın adliye ihtiyacını uzun yıllar karşılayacak. Binden fazla odasıyla adaletin hizmetinde olacak” dedi.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Gümüş: Hükümlü tutuklunun topluma kazandırılması çok önemli

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Gümüş: Hükümlü tutuklunun topluma kazandırılması çok önemli

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Gümüş: Hükümlü tutuklunun topluma kazandırılması çok önemli

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adalet Bakanlığı’nın son yıllarda yaptığı yeni cezaevlerine yapılan yatırımların eski cezaevlerinin yenilenmesi açısından önemli olduğunu belirtti. Hükümlü cezasını çekecek ama önemli olan bunu yaparken topluma kazandırmak, ona meslek öğretmek. Yeni cezaevi yatırımları da bunun sağlanmasında önemli bir işlevi yerine getiriyor” dedi.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Gümüş: Hükümlü tutuklunun topluma kazandırılması çok önemli

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adana Reşatbey’deki ek binaların ve havalimanının taşınmasıyla tüm adliyelerin bir araya geldiğini belirterek, “Yeni Adliye binamız Anadolu ve Çağlayan Adliyelerinden sonra Türkiye’nin en büyük 3. binası oldu. Akıllı bina tarzında inşa edilen ve teknik olarak çok yüksek olan bina, Adana’nın adliye ihtiyacını uzun yıllar karşılayacak. Binden fazla odasıyla adaletin hizmetinde olacak” dedi.

MAHKEMELERİMİZ 150’Yİ AŞIYOR

2014 yılında Yeni Adliye’nin temeli atıldığında 25 asliye ceza mahkemesi olduğunu ve bu sayının 40 olarak planlandığını kaydeden Başsavcı Bilal Gümüş, “Şimdi asliye ceza mahkemesi sayısı 40’a ulaştı. Bildiğiniz gibi toplumda nüfus arttıkça suç ve çatışmalar da artıyor. Bu da yeni mahkemelere olan ihtiyacı artırmaktadır. Şu anda hukuk mahkemelerinde boş kontenjan kalmamıştır. Asliye Ceza Mahkemesi, sulh hakimi, ilk derece hukuku, infaz hakimliği, iş mahkemesi, çocuk vb. Bu mahkemelerle birlikte mahkeme sayımız 150’yi aştı. Savcı olarak yeni gelenlerle birlikte 130 civarında savcı sayısına ulaşmış olacağız. Bu adliyemiz için iyi bir rakam. Adalet Bakanlığı son yıllarda yeteri kadar hakim ve savcı atadığı için bu konuda bir boşluk yok” dedi.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adana’da son yıllarda adliyeler alanında yapılan yatırımları Sözcü Gazetesi Adana Temsilcisi Mehmet Serbes’e değerlendirdi.

MOBİLYALAR ŞEHİR GİBİ OLDU

Kürkçüler’de yeni inşaatlarla birlikte 5 cezaevinin bulunduğunu, Sarıçam’da cezaevine ek olarak 450 konutluk bir rezidans yapıldığını kaydeden Başsavcı Bilal Gümüş, “İki T tipi, bir F tipi, bir E-tipi, bir de açık cezaevi var, şu anda 5 cezaevi ayrı müdürlükler tarafından yönetiliyor. Sarıçam da yılbaşına kadar hizmet verecek. Akkapı’da Ziraat Cezaevi, Karataş’ta Kadın Açık Cezaevi yapılıyor. Muhtemelen Kapalı Kadın Hapishanesi de olacaktır. Türkiye’de geçmişte kadın cezaevleri sadece Denizli’nin Sivas ve Bozkurt ilçelerinde bulunuyordu. Türkiye’nin her bölgesinden kadın tutsaklar oraya gönderildi ve çok zordu. Bakanlık sayılarını artırdı. Ayrıca Tarsus’ta Bölge Kadın Kapalı Cezaevi bulunmaktadır. Elbette cezaevlerinin yenilenmesinin yanı sıra burada hüküm giyecek mahpusların ıslah edilmesi, topluma kazandırılması ve cezaevinden profesyonel olarak ayrılmaları da çok önemli.”

PANDEMİDE CEZAEVLERİ İYİ BİR SINAV VERDİ

Cezaevlerindeki Kovid tedbirlerine değinen Başsavcı Bilal Gümüş, “Bakanlık bu süreci çok iyi yönetti. Hapishanelerde Covid konusunda gerçekten başarılı olduk. Personelimiz de pandemi koşulları nedeniyle gerçekten özveriyle çalıştı. 15 gün eve gidemediler. Çünkü cezaevlerini kirletmemek çok önemliydi. Pandemi izni alan bazı mahkumlar da vardı. Bu izinler yatakta kaldıkları gün olarak sayılacaktır. Önemli olan cezaevlerinde salgın olmamasıydı. Çok şükür bu süreci iyi atlattık” dedi.

EŞİMLE PAZAR ALIŞVERİŞİ YAPIYORUM

Nizipli olmasına rağmen Adana’yı çok sevdiğini belirten Başsavcı Gümüş, “Karaisalı’ya yıllar önce atandım. Adana gerçekten çok güzel, benim gibi Nizipli eşimle pazara gidiyoruz ve pazar alışverişimizi kendimiz yapıyoruz. Karı-koca ile aynı ülkeden olmanın avantajı bayramlarda daha belirgindir. Nereye gideceğimiz konusunda bir tartışma yok” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK